جشن ها و آئین های سنتی در ماه شهریور ماه

 

شهریور ماه

 

شهریور از دو واژه ” خشتره وثیریه” تشکیل شده که هر کدام معنای خاص خودشان را دارند بخش نخشت آن “خشتره” به معنی پادشاهی ، قدرت و کشور و بخش دوم در بردارنده ی آرزو است که با یکدیگر ترکیب پادشاهی آرزو شده و یا کشور آرزو شده را می دهد.

 

جشن فغده

جشن فغده در هرمزد روز از شهریور ماه برابر با یکم شهریور در تقویم ایرانی می باشد ، جشن خنک شدن هوا در خوارزم (یکی از استان های ازبکستان است که در ایران باستان جز سرزمین ایران بوده است) که ” فغربه” هم گفته شده در این روز برگزار می شده است.

 

جشن کشمین

اردیبهشت روز از شهریور برابر با 3 شهریور این جشن در سرزمین سغد باستان ( سرزمینی است شامل تاجیکستان کنونی و بخش شرقی ازبکستان کنونی میان کوه های تیان شان و رود آمودریا که در زمان هخامنشیان بخشی از شاهنشاهی ایران بوده است) برگزار میشده که با پرپایی بازاری همگانی همراه بوده است.

 

شهریورگان

یکی از جشن های اتش می باشد که در شهریور روز از شهریور ماه برابر با چهارم شهریور برگزار میشده است . ابوریحان بیرونی نقل می کند: … در این عید آتش های بزرگ برای رفع خستگی و سرما در خانه روشن می کردند و به عبادت می پرداختند و برای صرف غذا و دیگر شادمانی ها دور هم جمع میشدند و می گفتند اتش چیزهایی را که برای گیاهان زیان آور باشد از بین می برد.

 

جشن خزان

در 8 شهریور در برخی مناطق ایران از جمله دماوند،جشنی برگزار میشده که ا آذین بستن خانه ها و روشن کردن آتش بر پشت بام خانه ها ،سوار کاری و … همراه بوده است علت برگزاری این جشن پایان تابستان و آغاز پائیز بوده است.

 

جشن سالخوردگان (پیران)

این جشن ،اردروز از شهریور ماه برابر با 25 شهریور در تقویم ایرانی برگزار میشده است در این روز مراسمی برای احترام به پدربزرگان و مادر بزرگان در ایران باستان به نام ” اشیش وانگ” برگزار میشده است.

 

منبع:

برگرفته از کتاب آئین های سنتی ایران


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

1 دیدگاه دربارهٔ «جشن ها و آئین های سنتی در ماه شهریور ماه»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *