جذابیت و گرایش های جنسی در دوران بلوغ

 

جذابیت های جنسی در دوران بلوغ

 

همانطوری که افراد از دوران کودکی به سال های نوجوانی و فراتر از آن عبور میکنند  بدن آنها نیز توسعه می یابد و تغییر می کند. بنابراین احساسات نیز دستخوش تغییرات میشوند. دوره نوجوانی یک زمان تغییر است.

در طول سال های نوجوانی، تغییرات هورمونی و فیزیکی بلوغ معمولا به این معنی است واغلب این باور در میان مردم رایج است که  با افزایش احساسات جنسی همراه است و نگرانی هایی در میان مردم در اینباره وجود دارد.

 

برای برخی از مردم زمان می برد تا  را درک کنند که چه کسی هستند و قرا است چه کسی باشند . بخشی از این باورها شامل درک جنسی و احساسات جنسی است .

 

جذابیت و گرایش های جنسی در دوران بلوغ

جهت گیری جنسی چیست؟

جهت گیری جنسی، جذابیت عاطفی، عاشقانه یا جنسی است که فرد به شخص نسبت به فرد دیگری احساس می کند. چندین نوع گرایش جنسی وجود دارد از جمله :

دگرجنسگرا یا Heterosexual

این افراد به لحاظ روانی و جسمی و جنسی به سمت جنس مخالف جذب می شوند.


همجنسگرایان یا Homosexual

 افرادی که همجنسگرا هستند، به لحاظ عاطفی و جنسی به افراد هم جنس خود جذب می شوند: زنانی که به دیگر زنان جذب می شوند لزبین ( lesbian) گفته میشود و مردانی که به دیگر مردان جذب می شوند اغلب به عنوان همجنسگرا ( Gay )شناخته می شوند. (اصطلاح همجنس گرا بعضی اوقات برای توصیف افراد همجنسگرا از هر دو جنس استفاده می شود).

 


دوجنس گرا یا Bisexual

افرادی که دارای دوجنس گرا هستند از لحاظ عاطفی و جنسی به هر دو جنس گرایش دارند.

 


بدون علاقه جنسی یا Asexual

افرادی هم ممکن است علاقه مند به رابطه جنسی نباشند، اما هنوز نسبت به دیگران احساس عاطفی دارند.

 

در طول سال های نوجوان، مردم اغلب خود را با تفکر و جاذبه های جنسی درنظر میگیرند .برای برخی، این احساسات و افکار ممکن است شدید و به نظر گیج کننده باشد. این امر به ویژه برای افرادی که افکار عاشقانه یا جنسی دارند در رابطه با کسی که همجنسشان است  صادق است. آنها ممکن است فکر کنند “این چه معنی دارد؟” “من همجنسگرا هستم؟”

 

 کسی که علاقمند به  جنس موافقش است، لزوما به معنای آن نیست که یک شخص همجنسگرا است  و بلعکس ان نیز صادق است ، این طبیعی است که نوجوانان  داشتن افکار جنسی در مورد افراد هم جنس و یا جنس مخالف داشته باشند.

بعضی از افراد ممکن است فراتر از فکر کردن برایشان باشد  و تجربیات جنسی را با افراد همجنس و یا جنس مخالف تجربه کنند. این تجربیات به وسیله خود، لزوما به این معنی نیست که یک فرد همجنسگرا یا دگرجنسگرا است.

 


LGBT چیست؟

شما می توانید حروف “LGBT” یا (“LGBTQ”) را برای توصیف جهت گیری جنسی ببینید. این اختصار به معنای “لزبین، همجنس گرا، دوجنس گرا و تغییر جنسیت داده ها می باشد .

تغییر جنس داده ها  واقعا یک گرایش جنسی نیست این یک هویت جنسیتی است. جنس کلمه دیگری برای مرد یا زن است. افراد مسن تر ممکن است از لحاظ جنسی مشکلی نداشته باشند  اما احساس می کنند که بدنشان تعلق ندارند و آنها جنس مخالف هستند و به اشتباه در این بدن متولد شده اند.

 

آیا مردم  جنسیت خود را انتخاب می کنند؟

چرا برخی افراد دگرجنسگرا و برخی همجنسگرا هستند؟

پاسخی ساده به آن وجود ندارد. اکثر متخصصان پزشکی در آکادمی پزشکی کودکان آمریکا (AAP) و انجمن روانشناسی آمریکا (APA) معتقدند، گرایش جنسی شامل یک ترکیب پیچیده از زیست شناسی، روانشناسی و عوامل محیطی است. دانشمندان همچنین معتقدند که ژن ها و هورمون ها نقش مهمی ایفا می کنند.

اکثر متخصصان پزشکی بر این باورند که به طور کلی، گرایش جنسی چیزی نیست که فرد داوطلبانه انتخاب کند. در عوض، گرایش جنسی فقط یک قسمت طبیعی از شخص است.

هیچ مشکلی در مورد LGBT وجود ندارد. هنوز هم همه باور ندارند . این نوع باورها می توانند  برای نوجوانان دشواری ایجاد کند.

 

بررسی  در سال 2012 توسط کمپین حقوق بشر نشان داد که 92 درصد از نوجوانان LGBT چیزهای منفی در مورد لزبین، همجنسگرا، دوجنس گرا و یا transgender شنیده اند.

نوجوانان  با این احساسات => LGBT ممکن است احساس کنند که مجبورند چیزهایی را که نمیخواهند باید وانمود کنند که دوست دارند و یا بپذیرند تا با گروه، خانواده و جامعهشان سازگار باشند. آنها ممکن است دست به انکار وجود واقعی خود بزنند.

ترس از تعصب، رد و یا قلدری می تواند منجر شود تا این افراد احساسات خود را محرمانه بدانند و هیچ کس را در جریان چنین احساساتی قرار ندهند.

برخی از نوجوانان همجنسگرا و همجنسگرایان در مورد گرایش جنسی خود به چند تن از دوستان نزدیک و اعضای خانواده می گویند. این اغلب “خروج” نامیده می شود. بسیاری از نوجوانان LGBT به طور کامل توسط دوستان، خانواده ها و جوامع آنها پذیرفته می شوند بعد از پذیرفته شدن ، آنها احساس راحتی می کنند .

اما هر کسی سیستم های پشتیبانی خوبی ندارد. با وجودی که افراد مبتلا به LGBT در حال افزایش هستند، بسیاری از نوجوانان ، بزرگسالانی را ندارند که بتوانند درباره گرایش جنسی صحبت کنند. برخی در جوامع یا خانواده هایی زندگی می کنند که در آن همجنسگرایان پذیرفته نمی شوند یا احترام می گذارند.

افرادی که پنهان کنند چه کسانی هستند؟ این افراد از تبعیض یا خشونت می ترسند و بیشتر به مشکلات عاطفی مانند اضطراب و افسردگی ممکن است مبتلا شوند. 

 برخی از نوجوانان LGBT بدون سیستم های پشتیبانی می توانند در معرض خطر بیشتری برای  دور شدن از مدرسه، زندگی در خیابان ها، استفاده از الکل و مواد مخدر و تلاش برای صدمه زدن به خود قرار میگیرند .

 

اهمیت صحبت کردن

برای افراد مبتلا به گرایشات مختلف جنسی، یادگیری رابطه جنسی و روابط می تواند دشوار باشد. این می تواند به صحبت کردن با کسی درباره احساسات گیج کننده که با رشد روبرو هستند  با فردی از جمله والدین یا یکی از اعضای خانواده، یک دوست نزدیک یا خواهر  یا مشاور مدرسه باشد.

در بسیاری از جوامع، گروه های جوانان  LGBT فرصت صحبت کردن با روانشناسان، روانپزشکان، پزشکان خانواده و مشاوران آموزش دیده می توانند به آنها کمک کنند – به طور محرمانه و خصوصی دارند . آنها همچنین به مردم کمک می کنند تا راه هایی را برای مقابله با فشارهای عادلانه، آزار و اذیت و قلدری که ممکن است در معرض آن قرار دهند، پیدا کند.

 

در ایالات متحده و در سراسر جهان، نگرش نسبت به گرایش جنسی تغییر کرده است. اگر چه هر کس با ایده های تمایز جنسیتی راحت نیست و هنوز محرک های فراوانی وجود دارد.

منبع 

 

مریم عبداللهی

گردآوری کننده و مترجم:

مریم عبداللهی 

روانشناس 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

1 دیدگاه دربارهٔ «جذابیت و گرایش های جنسی در دوران بلوغ»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *