سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

جدیدترین روش درمان وزوز گوش

January 8th, 2018

وزوز گوش یا تینیتوس همان صدای زنگ گوشی است که تعداد زیادی از مردم ادعا می کنند و باعث آزارشان میشود این صدا در گوش مانند زنگی است که حتی در نبود صدا هم توسط فرد شنیده شده و مخصوصا در محیط های پر سروصدا نیز افزایش می یابد.

اما اخبار خوب وجود دارد. محققان دانشگاه میشیگان بر این باورند که ممکن است نخستین درمان غیر تهاجمی را که می تواند علائم وزوز گوش را کاهش دهد، طراحی کرده باشند که از مکانیزم بسیار جذابی استفاده می کند که به آرامی صدای زنگ از گوش شما گرفته میشود. این تکنیک بر روی آسیب های فیزیکی و عمیق مغز که ممکن است با وزوز گوش مرتبط باشد تمرکز نمی کند  بلکه به نظر می رسد که فعالیت های عصبی مصنوعی را آموزش دهد.

 

جدیدترین روش درمان وزوز گوش

 

سوزان شور استاد دانشکده علوم پزشکی یمن و رهبر تیم تحقیقاتی بیان می کند : ریشه وزوز گوش در منطقه ای از مغز بنام هسته پشتی کچلار می باشد ،هنگامی که نورونهای اصلی در این ناحیه، به نام سلولهای فاسیفرم بیش از حد فعال شده و با هم همگام می شوند می شوند سیگنال فانتوم به سایر مراکز مغزی که در آن ادراک رخ می دهد منتقل می شود. اگر ما بتوانیم این سیگنال ها را متوقف کنیم، می توانیم وزوز گوش را متوقف کنیم.

سلولهای فاسیفرم چندین عملکرد ارزشمند را در شرایط عادی انجام می دهند. آنها به ما کمک می کنند مکان هایی را که صداها از آن می آیند پیدا کنیم وهمچنین به ما در تنظیم صداها و احساسات مربوط به حرکات سر و گردن کمک میکند.

اما پس از قرار گرفتن در معرض صداهای بلند، این سلول ها می توانند بی نظیر رفتار کنند ، بنابراین شروع به هماهنگ کردن سیگنال هایشان میکنند تا بدون هیچ سرو صدایی خاموش شوند.

این تیم تصمیم گرفتند تا یک روش تحریک شنوایی تلاش کنند که این سلول ها را مجددا تنظیم کند. اساسا یک دستگاه کاملا غیر تهاجمی ایجاد شده است که میتواند صدایی را در گوشها پخش کند که تقریبا با فرکانس و حجم وزوز گوش بیمار تجسم داشته باشد و سپس یک ضربه کوچک الکتریکی به سر اعمال کند،  در واقع مجموعه ای از هدفون با برخی از الکترود هاست.

 

در این تحقیق بیمارانی انتخاب شدند که توانایی تغییر صدای وزوز گوش خود را با راهکارهایی مانند فشار آرودن به فک و یا چسباندن زبان به فک  داشتند،.پالس های الکتریکی به قسمت سر هر بیمار که این توانای را داشت هدایت شد.

محققان دریافتند که زمانبندی بسیار مهم است و این زمان با آزمایشهایی که قبلا در خوکچه های دریایی اجرا شده بود، مطابقت داشت. به بیست نفر از بیماران مبتلا به وزوز گوش دارای مشخصه های مربوط به وضعیت آنها آموزش داده شد که روزانه 30 دقیقه از دستگاه به مدت چهار هفته هر روز مصرف کنند.به گروه کنترل نیز دستگاهی داده شد که تنها صدا پخش میشد و هیچ پالسی به سر ارائه نمیشد .

بیماران گروه کنترل هیچ کاهش علائم وزوز گوش را نشان ندادند، اما نتایج گروه فعال بسیار دلگرم کننده بود و به طور قابل توجهی روند درمان مثبت بود و نمرات کیفیت زندگی شان بهبود یافته بود.بعضی از آنها کاهش 12 دسی بل زنگ در گوششان گزارش دادند، برخی دیگر تنها کاهش سختی یا کاهش وزوز گوش شان را گزارش کردند و دو بیمار گزارش دادند که صدای گوششان کاملا از بین رفته است.

اما این روش درمان نیاز به زمان دارد تا بتوانیم در مورد ماندگاری اثر بخشی دستگاه اظهار نظر کنیم ولی نتیجه این تحقیقات بسیار اثر بخش و امیدوار کننده بوده است .

 

منبع :

newatlas

 

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و نوروتراپیست

 

ارائه خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک در کلیه شعبات 

جدیدترین روش درمان وزوز گوش
5 (100%) 1 vote[s]

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: