تماشای مغز در زمان یادگیری زبان دوم

یادگیری زبان دوم

یادگیری یک زبان جدید کار سختی است که گاهی به گفتاردرمانی درکرج نیاز است . این کار نیازمند مهارت حفظ لغات جدید، یادگیری چگونگی کنار هم قرار دادن لغات به روش صحیح و ترکیب آنها با دانش زبانی موجود می باشد. در یک تحقیق جدید این مهارت ها از طریق تصویربرداری مغز مشاهده شدند.

دستاورد مهم این بود که مغز به این مسئله دقت می کند که آیا ویژگی های زبان جدید شباهتی به ویژگی های گرامری زبان مادری دارد یا خیر. اگر مشابه باشند مغز از گرامر خود برای یادگیری زبان جدید استفاده می کند. و اگر ترتیب لغات زبان جدید با زبان مادری متفاوت باشند، لازم است که مغز یک مجموعه گرامری جدید بسازد. برای اولین بار محققان نشان داده اند که استفاده از ویژگی های زبان مادری در یادگیری یک زبان جدید به مغز کمک می کند.گفتار درمانگر مجرب در کرج

زمانی که ترتیب ناآشنای لغات تکرار می شوند، فعالیت مغز ( نوروفیدبک در کرج ) در نواحی مربوط به شبکه مغز افزایش می یابد که این نواحی در یادگیری زبان مادری نیز درگیر هستند. فعالیت افزایش یافته ممکن است مکانیسمی از مغز را منعکس کند که یک شبکه عصبی برای پردازش ترتیب لغات جدید ساخته و تقویت کند.

زمانی که ترتیب آشنای لغات تکرار می شود، فعالیت مغز در بخش های مربوط به زبان کاهش می یابد. کاهش فعالیت نشان می دهد که یک ساختار شناخته شده در یک زبان جدید مانند یک ساختار در زبان مادری رفتار می کند. پردازش یک ساختار شناخته شده و آشنا برای مغز خیلی آسانتر است. به طور کل این تحقیق نشان می دهد که برای ساختارهای جدید و ساختارهای زبان مادری از نواحی مشابه مغز استفاده می کنیم.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/06/160629125943.htm

نگارنده: سمیه محمدی

ارائه خدمات گفتاردرمانی در مرکز مشاوره رستا ( آلومینا) در کرج

گروه پزشکان جایروس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *