تریکوتیلومانیا چیست؟

تریکوتیلومانیا, تریکوتیلومانیا چیست؟
تریکوتیلومانیا

فایل صوتی و توضیحات تکمیلی این مقاله:

تریکوتیلومانیا(مو کندن)

تریکوتیلومانیا یک رفتار تکرار شونده ی متمرکز بر بدن است که به عنوان یک اختلال کنترل تکانه( همراه با پایرومانیا یا جنون ایجاد حریق، کلپتومانیا یا جنون دزدی، و قمار بیمار گون) طبقه بندی شده است و به معنی کندن مو می باشد. کندن مو ممکن است در هر ناحیه ای از بدن که مو رشد می کند رخ دهد اما نقاط رایج پوست سر، ابروها و مژه ها می باشند.

وقوع این اختلال در زنان رایج تر است، طبق برآوردها ۱ تا ۲ درصد از بزرگسالان و نوجوانان از تریکوتیلومانیا رنج می برند. به طور کلی، تریکوتیلومانیا یک شرایط مزمن است که اگر درمان نشود به صورت منقطع در زندگی فرد وجود خواهد داشت.

علائم

 • کندن موی مکرر در یک شخص که منجر به ریزش موی قابل توجه می شود.
 • افزایش احساس تنش بلافاصله قبل از کندن مو یا زمان مقاومت در مقابل این رفتار
 • احساس لذت، خشنودی، یا آسودگی در زمان کندن مو
 • این علائم اختلال ذهنی دیگری را به خود اختصاص نمی دهد یا ناشی از یک شرایط پزشکی عمومی( به طور مثال، بیماری های پوستی) نمی باشد.
 • تلاش های مکرر برای کاهش یا متوقف ساختن کندن مو
 • این اختلال موجب پریشانی قابل توجه یا نقص در عملکرد اجتماعی، شغلی، یا زمینه های مهم دیگر می شود. پریشانی ممکن است شامل احساس از دست دادن کنترل، خجالت، یا شرم شود که این احساس خجالت ممکن است باعث اجتناب از کار، مدرسه، یا موقعیت های اجتماعی دیگر  رخ دهد.
 • کندن موها ممکن است با طیف مختلفی از رفتارها یا تشریفات همراه شود. برای مثال، افراد ممکن است نوع خاصی از مو را برای کشیدن جستجو کنند یا شاید موهایشان را به روش خاصی بیرون بکشند. همچنین بعد از کندن مو افراد ممکن است رفتارهای مختلفی با آن داشته باشند، به طور مثال آن را مشاهده و بررسی کنند یا به صورت های مختلف دستکاری کنند( مثلا لول کردن مو در بین انگشتان، کشیدن رشته های مو بین دندان ها، گاز گرفتن و ریز ریز کردن مو با دندان، یا بلعیدن مو).

تریکوتیلومانیا چگونه و از چه زمانی آغاز می شود؟

رایج ترین سن شروع در نوجوانان و بزرگسالان جوان است. به طور متوسط، معمولا سن شروع بین ۹ تا ۱۳و نقطه ی اوج آن بین ۱۲ تا ۱۳ سال می باشد. کندن مو ممکن است در کودکان شیرخوار نیز دیده شود، که البته معمولا این رفتار در طول رشد اولیه از بین می رود. شروع این اختلال ممکن است قبل یا همراه با حالت های هیجانی مختلف، ازقبیل احساس اضطراب یا خستگی باشد. یک رخداد استرس زا مثل سو استفاده، درگیری خانوادگی، یا مرگ ممکن است باعث شروع تریکوتیلومانیا شود.

آیا تریکوتیلومانیا منجر به مشکلات دیگر می شود؟

در دوران بلوغ، که یک زمان بسیار مهم به خصوص برای رشد عزت نفس، تصویر بدن، احساس راحتی با جنسیت، و روابط با همسالان از هر دو جنس می باشد، نوجوانان ممکن است تمسخر از طرف خانواده، دوستان، یا همکلاسی ها، و بعلاوه احساس خجالت به دلیل ناتوانی در کنترل عادت ها را متحمل شوند. بنابراین، حتی یک طاسی کوچک می تواند باعث مشکلات ویرانگری در رشد شود که ممکن است در تمام طول عمر ادامه یابد. اگرچه بسیاری از افراد مبتلا به تریکوتیلومانیا ازدواج می کنند و با یک سبک عادی زندگی می کنند، اما به دلیل ترس از برملا شدن راز خجالت آور خود از برقراری روابط صمیمانه اجتناب می کنند، بنابراین می توان نتیجه گرفت که شرم مرتبط با این رفتار بیشترین اثر ناتوان کننده ی تریکوتیلومانیا است.

دلایل

دلایل مشخصی برای تریکوتیلومانیا وجود ندارد، اما روش فعلی، نگاه به تریکوتیلومانیا به عنوان یک بیماری پزشکی است. یک تئوری در سطح بیولوژیکی این است که در یک سیستم شامل پیام رسان های شیمیایی بین سلول های عصبی در قسمت هایی از مغز اختلال وجود دارد. همچنین ممکن است ترکیبی از عوامل از قبیل استعداد ژنتیکی، استرس شدید یا شرایطی مثل وجود بسیاری بیماری های دیگر وجود داشته باشد. بنابراین، تریکوتیلوماینا ممکن است یک علامت ناشی از عوامل مختلف در افراد مختلف باشد که درست مثل یک سرفه می تواند از مشکلات مختلف پزشکی نشات گرفته باشد. پیدا کردن دلایل به تحقیقات بیشتر نیاز دارد.

بیماری های همایند

تریکوتیلومانیا در طیف وسواس فکری-عملی قرار دارد، به این معنی که بسیاری از علائم اختلال وسواس فکری-عملی از قبیل شمارش اجباری، چک(بررسی) کردن، یا شست و شو در آن وجود دارد. این دو اختلال معمولا از یک خانواده هستند و داروهایی که برای درمان اختلال وسواس فکری-عملی استفاده می شود می تواند در درمان تریکوتیلومانیا نیز مفید باشد.

در بعضی افراد افسردگی نیز با تریکوتیلومانیا اتفاق می افتد، یکی دیگر از اختلالاتی که ممکن است همراه با تریکوتیلومانیا رخ دهد اختلال پوست رفتگی( کندن پوست) است. رفتارهای تکرار شونده ی متمرکز بر بدن دیگر، شامل خوردن ناخن، مکیدن انگشت شست، کوبیدن سر، یا خاراندن اجباری نیز رایج هستند.

درمان

دو روش درمانی که به لحاظ علمی بررسی و اثرات آن ها کشف شده، درمان های رفتاری و دارویی هستند که معمولا به صورت ترکیبی استفاده می شوند:

رفتار درمانی

در رفتار درمانی، افراد یک روش ساختار یافته از نحوه ی پیگیری علائم و رفتارهای مرتبط، افزایش آگاهی از کشیدن(مو)، جایگزین کردن رفتارهای ناسازگار و چندین تکنیک دیگر با هدف از بین بردن ‹عادت› مو کندن را یاد می گیرند.

دارو درمانی

داروها به طور موقت به درمان افراد کمک می کنند، چرا که وقتی مصرف داروها متوقف می گردد علائم برگشت می کنند، بنابراین برای جلوگیری از عود علائم پس از قطع مصرف داروها باید همزمان با مصرف دارو از رفتار درمانی نیز استفاده کرد. داروها می توانند افسردگی و علائم وسواس فکری-عملی را که شخص احتمالا تجربه می کند کاهش دهند.

 

محقق و مترجم: فاطمه مهفر

 

تریکوتیلومانیا, تریکوتیلومانیا چیست؟

مریم عبداللهی 

روانشناس و نوروتراپیست

 

[button color=”purple ” size=”medium” link=”http://www.mentalhealthamerica.net/conditions/trichotillomania-hair-pulling” target=”blank” ]لینک منبع[/button]

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
2 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Reza ahmadi

با سلام بنده ۳۸ سالمه دچار جنون مو کنی سر هستم و کلی از موهای سرمو کندم و یک عادت مزمن شده و نمیتونم ترکش کنم لطفا کمکم کنید

سلام دوست عزیز
جهت کنترل و درمان این اختلال باید تحت نظر درمانگر باشید.
راهکارهای موثری در این خصوص وجود دارد که با کمک گرفتن از درمانگر می توانید این اختلال را کنترل و درمان کنید.
با مرکز شماره یک تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

2
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x