تالاسمی از تعریف تا درمان

انواع تالاسمی
نوع تالاسمی به تعداد جهش های ژنی که از والدین به ارث برده اید و همچنین  بخشی از مولکول هموگلوبین که تحت تأثیر جهش قرار گرفته است، بستگی دارد. جهش های ژنی بیشتر، تالاسمی شدیدتری را به همراه خواهند داشت. مولکولهای هموگلوبین از بخش های آلفا و بتا ساخته شده است که می توانند تحت تاثیر جهش ژنتیکی قرار بگیرند.

تالاسمی آلفا
چهار ژن در تشکیل زنجیره هموگلوبین آلفا نقش دارند و شما از هر کدام از والدین خود 2 ژن دریافت می کنید.
یک ژن جهش یافته:  شما هیچ علائم یا نشانه ای از تالاسمی نشان نمی دهید اما ، با این حال نال بیماری هستید و می توانید  آنرا به فرزند خود منتقل کنید.

دو ژن جهش یافته: در این زمان علائم و نشانه های تالاسمی خفیف می باشد که این وضعیت ممکن است با عنوان  تالاسمی آلفا مینور نامیده می شود. یا ممکن است گفته شود که شما یک صفت تالاسمی آلفا را دارید.

سه ژن جهش یافته: علائم و نشانه ها در این زمان متوسط تا شدید خواهد بود. این وضعیت بیماری هموگلوبین H نامیده می شود.
چهار ژن جهش یافته: این وضعیت تالاسمی آلفا ماژور یا هیدروپس جنینی  نامیده می شود که سبب مرگ  نوزاد مبتلا پیش از تولد یا در زمان اندکی پس از تولد می شود.

تالاسمی بتا
دو ژن در تشکیل زنجیره بتا هموگلوبین  نقش دارند . شما از هر یک از والدین خود یک ژن دریافت می کنید.

یک ژن جهش یافته: علائم و نشانه ها  در شما خفیف هستند. این وضعیت ، تالاسمی بتا مینور نامیده می شود و یا به عنوان یک صفت تالاسمی بتا شناخته می شود.
دو ژن جهش یافته: علائم و نشانه ها متوسط  تا شدید می باشد. این وضعیت بتا تالاسمی ماژور نامیده می شود که همچنین  با عنوان آنمی کولی نیز شناخته می شود. نوزادان متولد شده با دو ژن معیوب هموگلوبین بتا  معمولاً در هنگام تولد سالم هستند ولی در دو سال اول زندگی علائم و نشانه ها را بروز می دهند. یک فرم خفیف، به نام بتا تالاسمی متوسط، ممکن است با دو ژن جهش یافته رخ دهد.

 ادامه: عوامل خطر آفرین

4 1 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x