Deprecated: تابع Elementor\DB::is_built_with_elementor از نگارش 3.2.0 منسوخ شده است! به جای آن از Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor() استفاده نمایید. in /home/gyrusclinic/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
تاثیر یکسان داروهای ضد افسردگی و بهوشیاری (ذهن آگاهی) در درمان افسردگی - جایروس | بهترین متخصص مغز و اعصاب | متخصص روانپزشکی | تست خواب

تاثیر یکسان داروهای ضد افسردگی و بهوشیاری (ذهن آگاهی) در درمان افسردگی

ذهن آگاهی

دارو های ضد افسردگی برای تمام افراد مناسب نمیباشند و مضرات بسیاری دارند .

آیا روش های درمانی شناختی بهوشیاری (ذهن آگاهی) میتوانند موثر واقع شوند ؟

بهوشیاری (ذهن آگاهی) و تاثیرات درمانی ان در سالهای اخیر توجه بسیاری را جلب نموده و عدی بسیاری ان را دنبال نموده اند.

بهوشیاری (ذهن آگاهی) پدیده ای بیش از افکار فرد و توانایی کنترل انها نمیباشد زیرا افکار تونایی بسیاری در کنترل ما دارند و میتوانند ما را بیمار و یا سالم سازند .

بهوشیاری (ذهن آگاهی) میتواند در درمان اضطراب ,احساسات منفی و استری موثر باشد ولی ایا میتواند در عدم بازگشت مجدد افسردگی نیز نقشی داشته باشد ؟این یک سوال کلیدی است نه به دلیل اینکه بازگشت بیماری یک مسئله بزرگ است .

با تحقیق در این خصوص درخواهیم یافت که بیش از 50 درصد افرادی که دوره های افسردگی را پشت سر گذراندند ,در طی 12 ماه دوباره به ان دچار میشوند.

بنابراین چگونه ما میتوانیم با چرخه های افسردگی مبارزه نماییم ؟

برای حل این مشکل به بیمارن توصیه میشود که تا دو سال به مصرف دارو های ضد افسردگی ادامه دهند .همچنین روش های روان درمانی و توجه به کرایشات بیمار میتواند در این زمینه موثر باشد .

روش های درمانی رفتاری شناختی و روش های درمانی شناختی مبتنی بر بهوشیاری (ذهن آگاهی) باید به افرادی ارائه شود که هم اکنون از وضعیت سلامتی خوبی برخوردار هستند ولی در گذشته سابقه چندین دوره از افسردگی را داشته اند .

در روش دوم ,آرام سازی تمرکز حواس با رفتار های ادراکی ترکیب میشود .پیشنهادات روانشناسی اراده شده در این زمینه با حقایق موجود فاصبه بسیاری دارد .

داروی های ضد افسردگی برای تمام افراد کاربردی نمیباشد :بسیاری از مردم علاقه ای ندارند که دارو های ضد افسردگی را برای سالهای متمادی مصرف نمایند .اگرچه این دارو ها در درمان افسردگی موثر میباشند ولی عوارض انها بسیار شایع میباشند .

آیا روش های درمانی ادراکی مبتنی بر بهوشیاری (ذهن آگاهی) میتوانند راه حلهای بهتری را ارائه نمایند ؟

در این روش به این موضوع توجه میشود که افرادی که دارای سابقه ابتلا به بیماری افسردگی میباشند ,پس از بازگشت ان میتوانند در معرض هجوم احساسات منفی باشند و این احساسات معمولا همراه با نگرانی در خصوص مشکلات گذشته و یا بازگشت به خاطرات نامطلوب میباشند.

تفکر این گونه نیز میتوان باعث تشدید علائم افسردگی شود .در این روش درمانی به مردک کمک میشود تا اگاهی بیشتری نسبت به احساسات و افکار خود داشته باشند و بهتر بتوانند از هجوم افکار منفی جلوگیری نمایند .

طبق تحقیقات انجام گرفته , بهوشیاری (ذهن آگاهی) تاثیر بیشتری نسبت به دارو های ضد افسردگی ندارد و این موضوع برای بسیاری از افراد نا امید کننده است .

میزان بازگشت این بیماری در افرادی که از روش های درمانی ادراکی مبتنی بر بهوشیاری (ذهن آگاهی) استفاده میکنند ,47 درصد و در افرادی که از دارو های ضد افسردگی استفاده میکنند 59 درصد میباشد .

بنا بر نتایج بدست امده از تحقیقات ,دو روش برای جلوگیری از بازگشت افسردگی در بیماران وجود دارد :

نخست روش روان درمانی به طول هشت هفته میباشد و دیگری مصرف دارو های ضد افسردگی به مدت 2 سال میباشد .چالش حقیقی در این زمینه ایجاد امکان دسترسی تمام مردم به این روش های درمانی میباشد .

 

نگارنده : فرحناز آل احمد

[divider]

درمان با روش های بهوشیاری (ذهن آگاهی) در کلینیک آلومینا انجام می شود.

 

تماس با ما

0 0 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x