بی نظمی در خانه، یکی از عوامل مخرب در روابط زن و شوهر

بی نظمی و اختلاف زن و شوهرها

بدون تردید بی نظمی ممکن است شکلی از پرخاشگری انفعالی باشد. زمانی که یک شخص در بیان مستقیم عصبانیت و خشم خود دچار مشکل می شود، به این ترتیب خشم خود را در بی نظمی اطراف خود نشان می دهد. با این حال گاهی این بی نظمی ناشی از فشارها و مشغله های زندگیست و به دلیل کمبود وقت اتفاق می افتد.

به هرحال به هر دلیلی، بی نظمی بر روی روابط ما با دیگران، به ویژه روابط ما با اعضای خانواده و همسرمان، تاثیر می گذارد. بی نظمی می تواند ریشه اختلافات و مجادله یا منبعی از خشم نهفته باشد.

اگر بی نظمی تبدیل به یک مشکل شده است، اقدامات ساده زیر می توانند به حل مشکل کمک کنند:

  1. به احساسات شریک زندگی خود در مورد بی نظمی های ایجاد شده در خانه گوش دهید. این نشان می دهد که به هم ریختگی و بی نظمی را قبول کرده اید و سعی در برطرف کردن آن دارید.
  2. زمان خود را سازماندهی کنید و سعی کنید همه چیز را در جای خود قرار دهید.
  3. اگر با انجام کارهای خانه، خانه داری و رسیدگی به مسائل شخصی احساس انزوا می کنید، از دیگران بخواهید در مرتب کردن و چیدن وسائل کمک بخواهید.
  4. فضای کمد و کابینت ها را مرتب کنید، طوریکه هر چیزی جای مخصوص داشته باشد و به راحتی پیدا شود.
  5. بعضی محیط ها، مانند اتاق خواب و حمام، را به طور کامل از محدوده بی نظمی و آشفتگی خارج کنید.
  6. علاوه بر تمام دقت ها هر هفته یا هفته در میان زمانی را به مرتب کردن اختصاص دهید.
  7. از هنر بودا استفاده کنید. از لباس ها و کفش هایی بیشتر استفاده کنید که باعث شادی و داشتن احساس خوشایند در شما می شوند.

اگر به هم ریختگی مربوط به خشم پنهان می شود، اقدامات اشاره شده می توانند تا حدی به شما کمک کنند، اما مشکلات اصلی را حل نمی کنند. زوجی که در زمینه این بهم ریختگی ها به من مراجعه کردند، دچار این مشکل بودند و به هم ریختگی و بی نظمی تنها ظاهر مشکل آنها بود.

جیم و فرانکین زمانی که برای مشاوره به من مراجعه کردند، مدت 27 سال بود که با هم ازدواج کرده بودند. پسرهای دو قلوی آنها سال قبل به دانشگاه رفته بودند و دخترشان سال آخر دبیرستان بود. جیم در جلسه های مشاوره به من گفت که مهم ترین مشکل وی با فرانکین بی نظمی اوست.

جیم می گفت: “در اتاق خواب ما حتی نمی توان راه رفت. لباس ها و کفش های فرانکلین از کمدش بیرون ریخته و در کف اتاق پخش شده است.” جیم این بی نظمی ها را در اتاق پسرهایشان هم مشاهده کرده بود و خیلی آشفته شده بود. جیم آدم دمدمی مزاجی نبود، اما مشاهده مداوم این بی نظمی ها او را آزار می داد.

مشکل فرانکلین با جیم این بود که جیم زمان زیادی را به کار خود اختصاص می داد و زمانی که به خانه می آمد هم مشغول لپ تاپ یا تلفن همراه خود بود. او می گفت ما حتی قبل از چک کردن یا نوشتن ایمیل های جیم نمی توانیم شام بخوریم. فرانکلین نسبت به جیم دچار شک شده بود و احساس می کرد شاید مورد خیانت قرار گرفته است. اما جیم همیشه از تماس داشتن با دوستان دوچرخه سوار خود لذت می برد.

از زمانی که من با این زوج آشنا شدم متوجه یک الگوی تکراری در رابطه آنها شدم. هر چه بیشتر فرانکلین چیزهایی می خرید که نیاز نداشت، میزان بی نظمی خانه آنها بیشتر می شد. جیم زمان زیادی را بیرون خانه می گذراند که این باعث ناراحتی و خشم فرانکلین می شد. او احساسات خود را با خرید چیزهای غیر ضروری و بی نظمی در خانه نشان می داد.

مشاوره ازدواج تا حدی شبیه به باز کردن لایه های یک پیاز می باشد. همین که یک لایه به کنار می رود، لایه های درونی تر بیشتر خود را نشان می دهند. فرانکین زندگی خود را دوست داشت. به همین دلیل خانمی را استخدام کرد تا هفته ای یک بار به مرتب کردن خانه اش بپردازد. همچنین از دوستان خود خواست که در برنامه ریزی بهتر به او کمک کنند.

فرانکلین عادت های بد خود را تغییر داد، اما جیم هیچ یک از ویژگی های خود را تغییر نداد. او همچنان وقت زیادی را با دوستان خود می گذراند. ریشه مشکل مربوط به ازدواج آنها عمیق تر بود.

جیم حتی از قبل زمان بیشتری را در محل کار و با دوستان خود می گذراند، زیرا او تصور می کرد فرانکلین به دختر و پسرهایشان نزدیک تر شده است. با بزرگتر شدن بچه ها فرانکلین وقت بیشتری را به آموزش و تصمیم گیری در مورد کودکان می پرداخت. حتی زمانی که فرانکلین رفتارش را تغییر داد و سعی کرد بی نظمی خود را کنترل کند، جیم از اینکه او رفتارش را تغییر داده ناراحت شد.

این زوج در واقع از طریق نمایش خشم خود با هم ارتباط برقرار می کردند. فرانکلین از طریق بی نظم کردن خانه و جیم از طریق دوری از فرانکلین و خانه عصبانیت خود را نشان می دادند. زن و شوهرها تنها زمانی روابط خوب و سالمی خواهند داشت که بتوانند احساسات و عواطف خود را به طور مستقیم بیان کنند.

منبع:

https://www.psychologytoday.com/blog/suffer-the-children/201607/cluttering-is-relationship-issue

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *