نوروفیدبک و بیوفیدبک، روش های درمانی غیر دارویی

بیوفیدبک

بیوفیدبک و نوروفیدبک EEG به عنوان روش های درمانی موفق در نظر گرفته می شوند. بیوفیدبک یک مداخله موثر برای درمان مشکلات شنوایی و حافظه محسوب می شود. نوار مغز نیز ابزار تشخیصی موثر و حساس در شناسایی سندروم پس از ضربه مغزی است.

در حال حاضر برنامه های آموزشی نوروفیدبک و بیوفیدبک بسیار زیاد هستند که برای عملکرد مطلوب استفاده می شوند که نتایج اولیه مربوط به آنها در کاهش یا حذف علائم بسیار خوب بوده اند.

قبل از مطالعه ادامه مقاله، ویدئوی زیر را مشاهده کنید تا به طور عملی با نوروفیدبک و بیوفیدبک آشنا شوید:

بیوفیدبک عبارت است از استفاده از ابزارهای حساس برای اندازه گیری پاسخ های فیزیکی در بدن و تغذیه آنها به منظور تغییر پاسخ بدن است. در این روش بازخورد را می توان روی صفحه کامپیوتر مشاهده کرد و یا از طریق صدا شنید، به این ترتیب عملکرد فرد پس از مشاهده فیدبک ها بهتر خواهد شد.

گزینه های درمانی بیوفیدبک

انواع مختلف بیوفیدبک برای برطرف کردن مشکلات جسمی و روحی استفاده می شوند. به عنوان مثال:

  • الکترومایوگرافی (EMG) بیوفیدبک برای درمان تنش عضلانی، سردرد، درد گردن، درد فک و غیره استفاده می شود.
  • بیوفیدبک دما به شما کمک می کند تا جریان خون خود را به نقاط مختلف بدن افزایش دهید. وارد شدن ضربه به سر ممکن است باعث نامنظم شدن دمای بدن شود. بسیاری از افراد پس از ضربه ای که به سرشان وارد شد، احساس سرما یا گرمای شدید کرده اند.
  • پاسخ الکترودرمال (EDR) راهی برای اندازه گیری تمایل بدن برای آمادگی و فرار است. این حالت ممکن است پس از یک رویداد ناگوار اتفاق بیفتد.
  • بیوفیدبک تنفسی (pneumographic) روشی است که برای اندازه گیری تنفس شکمی در مقابل تنفس از طریق قفسه سینه استفاده می شود. این روش به شما کمک می کند عمیق تر نفس بکشید و در نتیجه در استفاده از تکنیک های ریلکسیشن پاسخ بهتری دریافت کنید.
  • تنوع ضربان قلب و بیوفیدبک، این روش سیستم های قلبی و عروقی و فیزیولوژیک را به هماهنگی می رساند و می تواند تاثیر مثبتی بر روی شرایطی مانند افسردگی و اضطراب داشته باشد.
  • نوروفیدبک EEG یا بیوفیدبک امواج مغزی، شکلی از بیوفیدبک است که در آن الکترودهایی بر روی پوست سر قرار می گیرند تا فرکانس های امواج مغزی را اندازه گرفته و بازخورد آن را به فرد ارائه دهند. با استفاده از این روش یاد می گیرید برخی فرکانس های مغزی را افزایش داده یا سرکوب کنید و در نتیجه یاد می گیرید تمرکز کنید، آرامش خود را حفظ کنید و انعطاف پذیری شما در هنگام فکر کردن افزایش می یابد.
  • فرکانس های اولیه امواج مغز که اندازه گیری می شوند، عبارتند از دلتا، تتا، آلفا، بتا پایین و بتا. فرکانس های مختلف امواج مغز مربوط به وضعیت های مختلف یا اختلالات متفاوت می شوند. به عنوان مثال افرادی که دچار آسیب های مغزی شده اند، دارای فراوانی امواج تتا یا امواج مغزی با فرکانس پایین هستند. اختلال نقص توجه نیز دارای سطح بالایی از امواج تتاست. هدف این روش درمانی این است که به فرد آموزش دهد تا در امواج خروجی و دریافتی مغز خود انعطاف پذیری داشته باشد و به این ترتیب چگونگی عملکرد خود را بهبود بخشد.

اگر سطح امواج تتا خیلی بالاست و نمی توانید تمرکز کنید، ممکن است لازم باشد این امواج را سرکوب کنید و میزان امواج آلفا و بتا را افزایش دهید که به شما کمک می کنند بهتر تمرکز کنید.

در ادامه :تکنیک های درمانی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *