بیماری و جادو : چهار عارضه پزشکی که با جادوگری اشتباه گرفته می شد

بیماری و جادو : مسئله این است؟

بیماری و جادو : این دو چه ارتباطی با یکدیگر داشتند؟ هنگامی که در قرون وسطا کشیشان و مردم،جادوگران را در آتش می سوزاندند،تصور بر این بود که خود رادر مقابل نیروهای پلید تاریکی مقاوم میکنند .

بدون وجود  دانش پزشکی پیشرفته که امروزه داریم،برخی افراد هنگامی که با پدیده های کمتر شناخته شده پزشکی مواجه می شوند آن را به شیاطین و جادوگران نسبت می دهند.به همین علت از زمان های بسیار دور،ارتباط گسترده ای میان بیماری و جادو وجود داشته است

بیماری و جادو

این مسئله بیماری و جادو ایده ای است که به آغاز تمدن و مدنیت  باز می گردد. لویز ن. مگنر، متخصص تاریخ علوم پزشکی، درکتاب  “تاریخچه بیماری های عفونی و دنیای میکروبی” می نویسد که اعتقاد به نیروهای فراطبیعی سبب بیماری ها شده است  که این اعتقاد اساسا در جوامع پیش از تاریخ و در تمدن هایی که طی دوره های حدود 3500 قبل از میلاد تا 1500 قبل از میلاد در بین النهرین، مصر، چین و هند وجود داشته است. “به عنوان مثال، در روزگار باستان هند،” اسطوره ها و افسانه های هندو، پانتئون پیچیده خدایان و مجموعه وسیعی از شیاطین قادر بودند که باعث بیماری و مریضی شوند . مگنر می گوید: در این موارد، شفا دهنده های افسانه ای و خدایان با شیاطین مبارزه می کنند.

در این مقاله به چهار بیماری می پردازیم که امروزه شناخته شده اند اما در گذشته تصور بر این بود که بروز آن ها به علت دخالت شیاطین و جادوگران بوده است.

بیماری صرع

صرع، یک نوع وضعیت عصبی است ، که موجب تشنج ناشی از بروز فعالیت الکتریکی مغز می شود، 65 میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند، که حدود 3 میلیون نفر از آنها در ایالات متحده قرار دارند. در طول تشنج، فرد ممکن است دچار سرگیجه  یا ضعف شود و سپس به حالت غش  یا ناهوشیاری بیفتد که در طی آن بی واکنش  می ماند و ممکن است دچار لرزش، ترمور و یا تشنج گردد. ظاهر فردی که کنترل تکان های بدن خود را در دست ندارد می تواند علت این باشد که تماشاگران بی اطلاع بترسند و در نتیجه جادوگری و شیاطین را به این مسئله و رخداد متهم کنند.و باز هم مسئله ارتباط میان بیماری و جادو پیش بیاید

یک سند کاغذی از سال 1400 به دست آمده است که فردی به نام Malleus Maleficarum در آن نوشته:

“هیچ ضعف بدنی،بیماری یا تشنجی وجود ندارد که ناشی از عمل شیطانی جادوگران نباشد. گزارش هایی به دست ما رسیده است که جادوگران و کفار در مراسماتی شیطانی موجب غش و تشنج افراد شده اند.از ملزومات این مراسمات جسد مرده،تخم مرغ و صلیب معکوس بوده است که همین امر نشان دهنده نحس بودن این تشکلات و مراسمات است”

از همین سند به دست آمده می توان حدس زد که افراد مذکور به صرع مبتلا بوده اند و چون دلیل واضح و روشنی برای توضیح این رویداد وجود نداشت،بیشتر مردم تصور می کردند که این حالت غش و ضعف ناشی از عملکرد جادوگران و شیاطین است .به همین علت افرادی را که دچار صرع بودند،فرزند شیاطین و جن زده می نامیدند و غالب اوقات جایگاهی مناسبی در اجتماع نداشتند و مطرود بوده اند.افراد بدون اینکه تصوری از بیماری داشته باشند،کما فی السابق ارتباط بدون شبهه ای میان بیماری و جادو می دیدند

بیماری و جادو

بیماری های روانی عجیب

از آنجایی که بیماری های روانی مانند اسکیزوفرنی و اختلال هویتی متضاد می توانند موجب تغییرات هیجانی و رفتاری شوند، از زمانی که در میان مردم شایع شدند و ظهور پیدا کردند،اشتباه درک شده و فهمیده نشده اند.بیماران روانی “جن زده” نامیده می شدند که روح آن ها توسط شیطان به تسخیر در آمده است. و بنابر  دیدگاهی که در مؤسسات ملی بهداشت منتشر شده بود، “تعداد زیادی از جادوگران و افرادی جن زده ای که در آتش سوختند   احتمالا اختلالات روحی و  روانی داشتند که برای مردم عجیب و بدون دلیل بوده است”.

گرچه بسیارغم انگیز و ناراحت کننده است، اما برخی از فرهنگ ها در سراسر جهان هنوز هم معتقدند که دست جادوگران و شیاطین در پشت پرده ی بیماری های روانی است. مجله گاردین گزارش می دهد که در گایان که آمار خودکشی وحشتناکی دارد، علائم بیماری روانی “اغلب به اشتباه” تحت عنوان جادوگری شناخته و محسوب می شوند … این قبیل جوامع، اغلب افراد مبتلا به بیماری های روحی و روانی  را در معرض خطر قرار می دهند و با تأیید رهبران مذهبی و قومی  به آنها فحاشی می کنند”.

بیماری و جادو

مسمومیت با گیاه آلکالوئید

هنگامی که مردم غذای آلوده به گیاه آلکالوئید را می خورند، می توانند نشانه هایی را که مشابه بیماری صرع یا بیماری روانی است در خود مشاهده کنند، مانند «اسپاسم عضلانی خشونت آمیز، استفراغ، توهمات، ، احساس خزش روی پوست و بسیاری از نشانه های دیگر.

 PBS می گوید: تمام علائم مسمومیت ناشی از گیاه آلکالوئید تحت عنوان جادوگری شناخته می شد  و در دادگاه ها به آن رسیدگی شده… اما در واقع این مسمومیت و عوارض پس از آن، ناشی از مصرف گیاهی به نام ” Ergot” بوده است که حاوی مواد توهم زا مانند LSD می باشد.

اما در گذشته که تصوری راجع به داروهای توهم زا و اثرات آن بر انسان نداشتند،تصور میکردند که این رفتار و اعمال ناشی از قدرت های ماوراالطبیعه و دخالت اجنه و شیاطین است.

بیماری خواب( نوعی آماس مغز که در 1915 همه گیر شده بود)

بعضی معتقدند که این عارضه نیز یکی از سوءتفاهم هایی بود که در نهایت منجر به سوزاندن مردم در قرون وسطی می شد .مؤسسه ملی اختلالات عصبی و سکته می گوید: بیماری هایی با علل ناشناخته موجب التهاب شدید در مغز می شود و با تب بالا، سردرد، دو بینی و واکنش های فیزیکی و روانی با تاخیر همراه است. این مسئله ممکن است حتی منجر به کما شود و ” ممکن است  بیماران حتی دچار  حرکات غیر طبیعی چشم، ضعف قسمت بالایی بدن، درد عضلانی، لرزش، سفتی گردن و تغییرات رفتاری از جمله روان پریشی شوند.”

این یک بیماری نادر است، اما می تواند ترسناک باشد.شبکه  بی بی سی در یکی از برنامه های خود از پزشکی به نام استاوی بلانت دعوت کرد که در سال 1990 شاهد اعمال یکی از این بیماران بوده است.او این تجربه را این گونه نقل میکند: “من از مشاهده شاهر رفتار و اعمال او شوکه و شگفت زده بودم…حرکات بسیار ناجور و عجیب بازوان و بدنش ترسشناک و غیرطبیعی بود

لینک منبع

بیشتر بدانید

بیشتر بدانید


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *