بیست ثانیه آزمون تشخیص خطر بروز سکته مغزی

سکته مغزی

نکات فراوانی درباره پس پیامدهای بالقوه مرگبار و زیانبخش حملات قلبی و مغزی به رشته تحریر در آمده است. به همین علت است که بسیاری از ما دست کم تلاش می کنیم تا از خودن تنقلات پرهیز کنیم، به صورت مرتب و روزانه فعالیت های ورزشی انجام دهیم، مراقب وزن خود باشیم و هر چند وقت یکبار از تشک های مخصوص ورزش یوگا استفاده کنیم. اما نظر شما درباره حرکت ایستادن بر روی یک پا به مدت بیست ثانیه چیست؟ آیا تاکنون این روش را امتحان کرده اید؟

ما همه روزه از سایت های مخصوص حفظ سلامت بازدی می کنیم که فهرست کاملی از علائم خطرناک و شایع حملات مغزی و قلبی قریب الوقوع تهیه کرده است. اما توجه داشته باشید که راه های دیگری نیز برای تشخیص  بروز حمله مغزی و قلبی وجود دارد. دانشمندان وسیله سنجش ساده ای تعبیه کرده اند که قابلیت سنجش و برآورد احتمال بروز سکته مغزی و قلبی را دارد. خبر خوب برای شما خوانندگان عزیز این است که در واقع نیازی به حضور  بیمار در مطب پزشک نیست. براساس مطالعات گروهی از محققان ژاپنی، تست تعادل و ایستادن بر روی یک پا، نشانگر موثری در احتمال وقوع سکته مغزی و قلبی است.

تست تعادل

تست تعادل بدن

تست تعادل بر این فرضیه بنا شده است که اگر فرد بتواند با وجود ایستادن بر روی یک پا تعادل خود را به طور کامل حفظ کند، بدین معنی است که مغز او به خوبی کار می کند و عملکرد ذهنی مناسبی از خود نشان می دهد.  یک فرد عادی باید توانایی حفظ تعاد بدن و ایستادن بر روی یک پا به مدت بیست ثانیه را داشته باشد. اگر مدت زمان ایستادن کمتر از زمان تعیین شده باشد، فرد مطمئنا باید به پزشک مراجعه کند و درخواست معاینه کامل پزشکی کند،  مگر آنکه فرد مشکلات جسمی دیگری داشته باشد که  فرآیند حفظ تعادل را تحت الشعاع خود قرار دهد.

ورزش تعادل و کشش بدن

محققان از 1300 بیمار زن و مرد در رده سنی حدود 67 سال  ثبت نام بعمل آوردند و از آنها خواستند که در حالی که چشمان خود را باز نگاه داشته اند، بر روی یکی از پاهای خود بایستند.  سپس از نظر عملکرد ذهنی و مغزی مورد بررسی و آزمایش قرار گرفتند. یافته های بدست آمده از آزمایش غیرمنتظره و جالب توجه بود.

بیش از سی درصد افراد  مورد آزمایش که در حفظ تعادل بدن خود در این مدت زمان کم با مشکل مواجه شدند، احتمال اینکه دچار خونریزی مغزی شوند، بسیار بالا بود. خونریزی عروق مغزی زمانی رخ می دهد که مویرگ های داخل مغز ضخیم شده و مانع از جریان آرام خون می شوند. این دسته از مویرگ ها ممکن است که خونریزی کنند و  سبب خونریزی  و سکته مغزی شوند. به هنگام انجام اسکن ام.آر.ای، خونریزی عروق و مویرگ های مغزی به صورت آنفاکتوس مغاکچه ای ظهور پیدا میکند، شرایطی که در آن جریان خون ناکافی باعث مرگ بافت های مغزی و  ضایعه ماده ى سفيد میشود.

چه عاملی به تست حفظ تعادل بدن اعتبار و صحت می بخشد؟

1435006574-281217-1

تست آزمون تعادل پا هیچگاه مورد تردید و مایه نگرانی جامعه علمی و پزشکی نبوده است.

در ابتدا، نتایج بدست آمده از آزمایش با عواملی چون سابقه بیماری های قلبی و عروقی در خانواده، مصداق های بیماری های قلبی و فشار خون که خطر بروز سکته مغزی و قلبی را افزایش می دهد، تطبیق داده شدند. بنابراین، عملکرد فرد مورد آزمایش تا حد زیادی می تواند با عوامل وراثتی، خانوادگی و محیطی در ارتباط باشد.

مطالعات فراوان نشان می دهد که ارتباط تنگاتنگی میان خونریزی مویرگ های مغز و خطر افزایش بروز سکته مغزی وجود دارد، حتی اگر این دسته از بیماران به بیماری های قلبی عروقی دچار باشند یا نباشند. از طرف دیگر، مطالعات نشان میدهد تعادل وضعی، توانایی حفظ تعادل بدن و طرز راه رفتن صحیح تا حد زیادی با سلامت مغز مرتبط است.

eknfkwf24tnkouc4kb

براساس یافته های بدست آمده از مطالعات بالینی، هماهنگی میان حرکت دستان و پاها توسط شبکه پیچیده عصبی کنترل می شود. مدارهای حسی وظیفه کنترل حس بینایی، وضعیت مطلوب بدن در فضا و عملکرد مطلوب سیستم دهلیزی ( تعیین کننده تعادل بدن) را برعهده دارند. بنابراین، عدم توانایی حفظ تعادل بدن و پاها به مدت بیست ثانیه نشان دهنده آسیب به مدارات عصبی است که نیازمند مراقبت های شدید پزشکی است.

سو عملکرد در حفظ تعاد بدن از پس پیامدهای شایع حملات قلبی و مغزی است و به هرمیزان که سکته قلبی و تشنج مغزی بشتر باشد، میزان از کارافتادگی وخیم تر خواهد بود. از طرف دیگر، مطالعات تحقیقاتی نشان می دهد سکته مغزی آسیب دائمی را به مغز وارد خواهد کرد که در طولانی مدت می تواند تاثیرات جبران ناپذیری  بر عملکرد فیزیکی و ذهنی از جمله عدم حفظ تعاد بدن داشته باشد. پس حفظ تعادل بدن به معنای آسیب مغزی  و در نتیجه احتمال خطر بروز سکته مغزی است.

2

مطالعه دیگری نشان می دهد پیوند و رابطه قوی میان ضایعه اندامی در بخشی از مغز (هر آسيب يا زخمي كه موجب بدكارى يا ناكارى اندام شود) با سکته مغزی و اختلال در راه رفتن وجود دارد. در این مطالعه که بر روی تعدادی از بیماران سکته مغزی صورت گرفته است، دانشمندان دریافتند که در راه رفتن خود دچار مشکل بودند و تقارنی میان راه رفتن آنها نبود، بیش از 60 تا 80 درصد از آسیب مغزی در ناحیه سخت درون بر (پوتامن) پشت-جانب و جلوی مغز رنج می بردند. از طرف دیگر، محققان ژاپنی دریافتند که ارتباطی میان  بالا رفتن سن و سالخوردگی و تعادل وضعی وجود دارد. خونریزی مویرگ های مغز بیشتر افراد سنین 60 سال به بالا را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

با توجه به یافته های بدست آمده از مطالعات فوق الذکر، افرادی که قادر به حفظ تعادل بدن در کوتاه ترین زمان ممکن نبودند، بدترین و ضعیف ترین عملکرد ذهنی را از خود نشان دادند. خونریزی اندک مویرگ های مغز، فرآیند یادگیری و ادراک فرد بیمار را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و هرچه خونریزی بیشتر باشد، کیفیت عملکرد ذهنی کاهش پیدا می کند و در صورت گسترش بیماری، خطر ابتلا به آلزایمر و زبان پریشی و بیماری پارکینسون برای بیمار وجود دارد.

پیامدهای اجرای تست تعادل بدن در مدت بیست ثانیه

1344865605_139433

   نتایجی که از این آزمایش بسیار ساده بدست می آید، نه تنها به بیمار در تشخیص خطر بروز سکته مغزی کمک می کند، بلکه درمانگرها نیز موظف هستند این تست بسیار ساده را برروی بیماران خود اجرا کنند، بویژه افرادی که سابقه سکته مغزی یا بیماری های قلبی عروقی در میان اعضای خانواده خود دارند. پزشکان نیز به کمک تست های گوناگون قادر به سنجش عملکرد ذهنی بیماران و تشخیص احتمال خطر سکته مغزی در آنها خواهند بود.

اگرچه مطالعات و شیوه های گوناگونی به منظور اثبات رابطه میان تعادل وضعی و اختلالات مغزی وجود دارد، تنها تست تعادل بدن و ایستادن بر روی یک پا( به مدت بیست ثانیه ) است که  چارچوب مشخص و صحیحی به این پروسه درمانی بخشیده است. این شاخص سنجش تعادل بدن به مردمان بیشماری امید می بخشد تا پیش از انکه زندگی آنها از حرکت بایستد، آنها قادر به جلوگیری از وقوع آن باشند.

  

 

منبع:

http://brainblogger.com

نگارنده: حدیث بختیاری

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *