بهترین روش درمان اختلال وسواس کندن مو

اختلال وسواس کندن مو
اختلال وسواس کندن مو

از آنجایی که اختلال وسواس کند مو یک اختلال بسیار پیچیده ای است. بسیاری از روانشناسان بالینی بدین نکته پی برده اند که علاوه بر راهکارهای تغییر عادات و اصلاح رفتار، اعمال درمان شناختی-رفتاری، رفتار درمانی دیالیکتی و روان درمانی مبنی بر پذیرش و تعهد بسیار ضروری است.

به خاطر داشته باشید که تغییر عادات و اصلاح رفتار به تنهایی کافی نیست.  به منظور دستیابی به نتیجه مطلوب، نیاز است که جنبه های حسی، نشانه های محیطی و فعالیت های روزانه بیمار نیز مورد ملاحظه قرار گیرند.

در رابطه با نوجوانی که در قسمت های قبل بدان اشاره شد، او نسبت به ماهیت وجودی خود و محیط اطرافش شناخت درستی پیدا نکرده بود. نوجوان نسبت به همه چیز تنفر نشان می دهد و از قرارگیری در معرض دید دیگران احساس خجالت می کند. افسردگی و فشارهای روحی و روانی در پی این احساسات برای نوجوان روی دادند. نوجوان در شرایطی قرار گرفته بود که اختلال وسواس کندن مو  او را تشدید می کرد و تغییر عادات و اصلاح رفتار بیمار به تنهایی نمی توانست تاثیر بسزایی در درمان او داشته باشد.

محققان بر این باورند که تغییر عادات و اصلاح رفتار می تواند در درمان بیماری موثر واقع شود، اما به تنهایی کافی و قابل اطمینان نیست.
محققان بر این باورند که تغییر عادات و اصلاح رفتار می تواند در درمان بیماری موثر واقع شود، اما به تنهایی کافی و قابل اطمینان نیست.

محققان بر این باورند که تغییر عادات و اصلاح رفتار می تواند در درمان بیماری موثر واقع شود، اما به تنهایی کافی و قابل اطمینان نیست. بدین منظور باید روش درمانی بکار گرفته شود که تمامی متغیرهای رفتاری، روانی، عاطفی و شناختی را دربرگیرد و به منظور جبران نقاط ضعف مدل های پیشین، مدل رفتار درمانی جامع توسط دکتر ماسوئتو و همکارانش ارائه گشت. در این روش از تکنیک های مختلفی برای اصلاح رفتارهای نهادینه شده در بیمار، افکار و احساسات منفی استفاده می گردد. این مدل پیشنهادی برای هر بیمار منحصربه فرد است و پنج حوزه ضروری زندگی روزمره فرد را که بر رفتارهای ناشی از اختلال وسواس کندن مو تاثیر می گذارد، در بر می گیرد. در اینجا پنج ویژگی برای مدل پیشنهادی مطرح شده است:

Katie-Neiman-519378

  • ورودی حسی: تمایلات بصری، فیزیکی و لمسی که می توانند تمام حواس پنجگانه بیمار را قبل و بعد از بروز رفتار درگیر خود کنند.
  • شناختی: افکار و باورهای فرد بیمار پیش از دچار شدن به اختلال وسواس کندن مو و پس از بروز رفتار
  • عاطفی: احساسات بیمار پیش و پس از دچار شدن به اختلال وسواس کندن مو
  • عادات وابسته به وابسته به اعصاب جنبشي یا جنب انگيز (كه انگيزه را از مركز سلسله ى اعصاب به عضله مي رسانند)/آگاهی: راه هایی که باعث می شود فرد بیمار راحت تر موهای خود را بکند. حال فرد می تواند تعمدا این چنین رفتارهایی را از خود بروز دهد یا اصلا قصد قبلی در کار نبوده است.
  • مکان: در اینجا محیط زندگی فرد مطرح است (موقعیت اجتماعی فرد بیمار، فعالیت هایی را که در طول روز انجام می دهد، محیط اجتماعی، ساعات روز ) و دیگر عواملی که بروز چنین رفتارهایی را تشدید می کنند.
4.4 5 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

2 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
مرضیه

سلام. سه ماهه دختر نه سال و نیمه من دچار وسواس موکندن شده .‌‌داروی فلوکسیتین براش تجویز شده و مشاوره رفتار درمانی ولی هیچ نتیجه ای نگرفتیم و بدتر هم شده .‌‌‌ایا روش نوروفیدبک رو پیشنهاد میدید؟ عوارض جانبی روی مغز بچه و عملکرد مغزش به چه صورت هست؟

سلام دوست عزیز
خیر، به هیچ وجه عارضه جانبی ندارد، جهت بررسی میزان اثربخشی در این شرایط، نیاز به یک جلسه تست و بررسی می باشد تا بتوانیم دقیق تر پاسخ دهیم.
نوروفیدبک برای اختلال وسواس فکری اثربخشی خوبی دارد.

2
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x