بزرگترین تهدید برای روابط زناشویی چیست؟

 

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی:

پذیرش و گسلش

فرآیندهای تکمیلی پذیرش و گسلش می توانند به افراد کمک کنند تا به روش سالم تری از نظر روانشناختی، به افکار و احساسات خود پاسخ دهند. این نوع پاسخ می تواند از واکنش به تجربه های خاصی در روابط که می توانند این روابط را ضعیف کنند جلوگیری کند.

پذیرش

برای شناخت پذیرش، اجازه دهید با نقطه ی مقابل آن، یعنی اجتناب از تجربه، شروع کنیم. اجتناب از تجربه به تلاش برای کنترل کردن، تغییر دادن، یا فرار از رویدادها یا تجربیات شخصی(داخلی و روانی)، از قبیل افکار، احساسات، یا حس های بدنی اشاره دارد، حتی زمانی که تلاش برای انجام این کار باعث آسیب روانی شود.

توانایی پیش بینی و اجتناب از موقعیت های آزارنده شامل ترس، درد، طرد، و انزوا برای بقای انسان اهمیت دارد، و از نظر تاریخی انسان ها به خوبی این کار را انجام داده اند. برای مثال، اجداد ما احتمالا برای زنده ماندن و تولیدمثل بیشتر از حیوانات بزرگ و ترسناک اجتناب می کردند. هرچند، ظرفیت انسان برای کلام نوعی اجتناب را فراهم می کند که می تواند به شدت ناسازگار شود. ظرفیت افراد برای چارچوب ها و قوانین ارتباطی که با توجه به تجربیاتشان به وجود آمده است، می تواند عملکردهای محرک در یک تجربه را به صورتی ناکارآمد تغییر دهد، مثل اینکه افراد تلاش می کنند تا از تجربه فرار یا اجتناب کنند حتی زمانی که انجام این کار مفید نیست. به عنوان مثال، ممکن است شما این قانون را تنظیم کنید که اضطراب ناخوشایند است و برای اینکه بتوانید یک زندگی کامل و اساسی را زندگی کنید نیاز دارید که اول اضطرابتان را از بین ببرید. (واقعا، بسیاری افراد قوانینی مشابه این دارند.) این قواعد احتمالا عملکردهای اضطراب شما را تغییر خواهند داد به طوری که در جهت اجتناب از اضطراب خود عمل می کنید. هرچند، همان طور که شواهد تجربی نشان می دهند، اضطراب و سایر تجربیات هیجانی به راحتی کنترل نمی شوند، و رفتار اجتنابی شما به احتمال زیاد فقط شما را از زندگی کامل و اساسی که می خواهید دور می کند.

نقش اجتناب از تجربه در روابط

دامنه ی روابط صمیمی اغلب به تجربیاتی مرتبط است که ممکن است به صورت منفی ارزیابی شده باشند و نیاز به کنترل دارند. هر رابطه ی صمیمی شامل فراز و نشیب های احساسی است_ گاهی اوقات جاذبه قوی تر و لحظه هایی طرد بیش تر است_ زمان های باهم بودن وجود دارد، و زمان های جدایی نیز وجود دارد. تجربیات فیزیکی و روانشناختی بی شماری وجود دارند که افراد در یک رابطه ی صمیمی احتمالا آن ها را به عنوان تجربیات ناخواسته و ناراحت کننده، و حتی تهدیدآمیز یا مضر ارزیابی می کنند. بسیاری از مردم به احتمال زیاد از مهارت های مقابله ای که برای اجتناب از این احساسات، افکار، خاطرات، یا حس های بدنی منفی آموخته اند استفاده می کنند.

از دیدگاه ACT، زمانی می گوییم یک رفتار کارکرد اجتناب از تجربه دارد که تهدید فقط به صورت کلامی و مخالف با آنچه که واقعا به صورت فیزیکی در محیط وجود دارد باشد. به عبارت دیگر، افراد زمانی از یک موقعیت یا تجربه اجتناب می کنند که به خودشان می گویند این یک تهدید است، یا زمانی که آن ها وجود یک تهدید را درک می کنند، در حالی که در واقع وجود ندارد. برای مثال، پسر بچه ای که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته  در برخورد با این موقعیت ممکن است یک استراتژی انطباقی شامل “خاموش کردن ” یا از بین بردن احساسات، افکار، و حس های بدنی ایجاد کند. این اجتناب از تهدید غیرکلامی، بهنجار است. اما، این پسر بچه ممکن است از این حادثه چنین قاعده ای را استخراج کند که رابطه ی جنسی به طور کلی خطرناک و تهدیدآمیز است، و بنابراین در آینده به عنوان یک مرد ممکن است در هنگام داشتن رابطه ی جنسی با همسرش مشکل داشته باشد. نتایج مشکل ساز اجتناب از تجربه در این مورد کاملا به وضوح مشخص است، چراکه رابطه ی جنسی این مرد و همسرش رضایت بخش نخواهد بود و به احتمال زیاد این رابطه در رنج خواهد بود. چنین مشکلاتی ممکن است نقش مهمی در پایان دادن به یک رابطه داشته باشند. در صورتی که چنین الگویی در روابط یک مرد به وجود آید، و پس از آن او قواعدی ایجاد کند که همه ی روابطش ناگریز در درد و رنج عاطفی پایان یابد، ممکن است از وارد شدن به هر رابطه ای اجتناب کند، در نتیجه مهم ترین منبع رضایت و معنا در زندگی فرد خاموش می شود.

محقق و مترجم: ندا مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *