سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

بررسی آسیب شناسانه فیلم هیس

هیس دخترها فریاد نمیزنند

فیلم هیس فیلمی که از لحاظ اجتماعی رویکرد صریحی به یکی از معضلات اجتماعی دارد و در آن پوران درخشنده، برای نخستین بار موضوعی چون کودک آزاری را دستمایه خلق یک اثر سینمایی کرده است.

 

موضوع این فیلم،بی توجهی و سهل انگاری پدرومادر دختری 8 ساله که واقعه ای را برای او رقم میزند که زخمش سالها بر روح او باقی می ماند و همه زندگی اش را تحت الشعاع قرار میدهد و واقعه را به فاجعه ختم می سازد ،این است که دخترک هیچ کس را نمی یابد تا دردش را با او در میان بگذارد…

از چند دیالوگش واقعا نمیشه گذشت:


مثل این
((شیرین نعیمی(طناز طباطبایی) : من از کی دفاع کنم ؟ از یه جسد ؟
من کشته شدم … وقتی 8 سالم بود کشته شدم …
اما هیچ کس دنبال قاتل من نگشت ! …
چون هیچ کس منو ندید، هیچ کس صدامو نشنید…)).

 

همان طور که در فیلم عنوان شده بود تجاوز در کودکی می تواند اثرات کوتاه مدت و یا ماندگاری داشته باشد ،ممکن است با نمود  بیرونی مانند  افسردگی  خودش را نشان دهد  و عوارضی که نمود درونی دارند بسیار ماندگار تر هستند و این افراد خودشان را مقصر دانسته ویا حتی محیط واطرافیان آنها را مقصر می دانند که به  صورت ترس پنهان از مرد ها، ترس از تنهایی و یا عدم ازدواج و دیگر علائم روانی خودش را نشان دهد.

در نهایت :

اجازه دهیم کودکانمان صحبت کنند و ما بشنویم ، حتی چیزهایی که دوست نداریم شنیده شود ،  این‌که بی‌توجهی والدین به روان کودک چه تبعاتی دارد، به دنبال نشنیدن صدای فرزندانشان، تبعاتش سنگین‌تر است.

وقتی نخواهیم بشنویم شاهد بدترین اتفاقات خواهیم بود و در این فیلم نیز بدترین پیامدها نشان داده شد، فرار از عروسی اول، خودکشی در عروسی دوم و قتل در عروسی آخر. درباره قتل هم باید گفت بدترین پیامد آزار جنسی است ، تداعی‌کننده لحظاتی که فرد در آن موقعیت بوده و به دلیل خشمی که سراسر وجودش را فرا گرفته، انتقامش را از این حادثه به‌این‌گونه می‌گیرد.

اگر قرار است فقط پیامد روانشناسی مدنظر فیلم باشد انتظار ما این است که به عمق مسائل بیشتر پرداخته شود اما کلیات آن در همین حد تلنگر زدن به والدین، کافی بود.

 

 

 

 

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: