اهمیت دوران نوجوانی و نقش والدین

Father and teenager daughter with head in his shoulder sharing something funny in a mobile phone

نوجوانان و والدین

همه والدینی که صاحب فرزند هستد، دوران سختی را برای مراقبت از فرزند خود گذرانده اند. زمانی که نوزاد نیمه شب گرسنه می شود یا مریض می شود. با تمام این دردسرها دوران نوجوانی برای والدین نگران کننده تر است. علت این امر چیست؟

در حقیقت دوران نوجوانی زمان رشد فیزیکی، فکری و عاطفی فرد است. بنابراین قابل درک است که این دوران باعث سردرگمی و آزار بسیاری از خانواده ها می شود.

با وجود دیدگاه های منفی برخی بزرگسالان در مورد نوجوانان، آنها اغلب پرانرژی، با ملاحظه و آرمان گرا هستند و علاقه زیادی به حقیقت دارند. بنابراین گرچه دوران نوجوانی دوره درگیری فرد با والدین خود می باشد، این دوران به علاوه زمانی است که به نوجوان کمک می کند تا به رشد فردی برسد.

درک دوران نوجوانی

بلوغ چه زمانی آغاز می شود؟ افراد با یکدیگر متفاوت هستند. برخی زودتر و برخی دیرتر به بلوغ می رسند. به عبارت دیگر طیف گسترده ای در مور آنچه طبیعی تلقی می شود، وجود دارد.

اما بسیار مهم است که بین بلوغ و نوجوانی تمایز قائل شد. بسیاری از ما دوران بلوغ را تغییر برخی ویژگی ها مانند دوره های قاعدگی، موهای ناحیه تناسلی و موهای صورت، در نظر می گیریم. در واقع این ویژگی ها قابل رویت ترین علائم بلوغ میباشند، اما کودکانی که تغییراتی بین سن 8 تا 14 سالگی نشان می دهند، یک سری تغییرات درونی نیز در آنها در حال رخ دادن است که قابل مشاهده نمی باشند. این ها تغییرات نوجوانی هستند.

بسیاری از کودکان با یک تغییر چشمگیر در رفتار خود شروع دوران نوجوانی را نشان می دهند. آنها سعی می کنند از والدین خود جدا شده و مستقل شوند. از طرف دیگر کودمان در این سن از دیدگاه دیگران نسبت به خود، به ویژه هم سن و سالان خود، بسیار آگاه هستند و به شدت در تلاش هستند تا این دیدگاه را به بهترین شکل درآورند. در این دوران معمولا هم سن و سالان از والدین مهم تر می شوند  تا آنجا که برای تصمیم گیری های خود بت آنها مشورت می کنند.

کودکان در این بر روی ظاهر و هویت خود تلاش می کنند و از تفاوت های خود با دیگران آگاه هستند که این تفاوت ها منجر به درگیری با والدین می شود.

یکی از کلیشه های رایج در دوران نوجوانی، سرکش بودن نوجوان می باشد. گرچه این داستان، به خاطر نوسانات عاطفی، مربوط به برخی از کودکان می شود، اما بسیاری از نوجوانان دچار این مشکل نمی شوند.

هدف و علت اصلی تغییرات رفتاری در دوران نوجوانی رسیدن به استقلال است. به این منظور نوجوان سعی می کند از خانواده و والدین خود فاصله بگیرد. به همین دلیل به نظر می رسد که نوجوانان همیشه در تضاد با والدین خود هستند.

با افزایش سن نوجوان، فرد عقلانی تر فکر می کند. در این زمان اخلاقیات نوجوان شکل می گیرد. والدین متوجه می شوند که فرزندشان که سعی در راضی کردن والدین داشت، اکنون به طور ناگهانی اظهار نظر کرده و ادعاهای جدید می کند و در برابر کنترل والدین به شدت مخالفت می کند.

در این شرایط باید به نوجوان خود میدان بدهید و از خود سوالاتی بپرسید، از جمله اینکه: آیا من فرزند خود را خیلی کنترل می کند؟ آیا به فرزند خود گوش می دهم؟ آیا به فرزندم اجازه می دهد نظرات خود را بیان کند؟

در ادامه :نکاتی برای والدین


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - اهمیت دوران نوجوانی و نقش والدین

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

2 نظرات
 1. arash می گوید

  چقدر اشتباه املایی دارید تو توضیحات و مطالبتون؟؟؟!!!

  1. مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی می گوید

   سلام
   ممنون از تذکرتون حتما بیسشتر دقت خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: