زن زیبا بگیریم یا معمولی؟ اگر شوهر زیباتر باشد ازدواج به مشکل می خورد؟

زندگی مشترک

 

معمولا اولین عنصر محرک برای آشنایی با یک نفر جذابیت اوست . جذابیت در آغاز و گسترش آشنایی زن ومرد تاثیر بسزایی دارد.

در مطالعات انجام شده این نتیجه بدست آمده است که جذابیت ظاهری بیشترین تاثیر غیر منطقی را بر اکثریت افراد دارد و یکی از مهمترین شاخص هایی است که در تعداد افراد خواستار ازدواج تاثیر دارد.

در نگاه اول جذاب ترین افراد به احتمال زیاد افرادی گرم،حساس ،مهربان،به روز و با کفایت هستند .در یک مطالعه بین فرهنگی که سی وسه فرهنگ در نقاط مختلف جهان را در بر می گرفت،ظاهر فیزیکی در همه ی موارد به عنوان جذاب ترین عامل توسط مردان ذکر شده بود در خانم ها به دور نمای مالی مردان و بلند پروازی آنها یا سخت کوشی وجدی بودن آنها توجه می کنند.

آیا واقعا در همه جهان زنان ومردان بر روی این موارد توافق دارند؟ قضیه به این سادگی نیست در تحقیقی همه افرادی که به پرسشنامه های تحقیق پاسخ داده بودند،چه مرد و چه زن ویژه گی های شخصیتی “فهیم – مهربان” و “باهوش” را بر “قدرت کسب و کار” یا “جذابیت ظاهری” ترجیح داده بودند.در همین تحقیق وقتی ویژه گی های با اهمیت تری بین زنان و مردان مورد بررسی قرار گرفت فهرست انها به طور معنادارتری شبیه به هم بود این فهرست به ترتیب عبارتند از:

صداقت،وفاداری و تعهد،حساسیت،خونگرمی،مهربانی،خلق وخو،ملایمت،صبر وشکیبایی،متانت و وقار،به نظر میرسد که شخصیت در انتخاب همسر مهم تر از ظاهر فرد است


جایگاه زیبایی ظاهر زن و شوهر در حفظ ازدواج !

 

شما برای ازدواج‌تان چه معیارهایی دارید؟ آیا خصوصیات ظاهری خواستگارتان برایتان اهمیت بالایی دارد؟ چنانچه پاسخ شما به این سوال بله است و فکر میکنید قطعا بایست با مردی زیبا و خوش‌تیپ ازدواج کنید توصیه میکنیم قطعا این نوشته را مطالعه نمایید.

روانشناسان با تحقیق روی روابط زوج‌های برنا به این جمع بندی رسیده‌اند آقایانی که چهره‌ای زیباتر از همسرشان دارند بیشتر ممکن است طی زندگی احساس نارضایتی کنند و نسبت به زندگی زناشویی‌شان چندان حس خوبی نداشته ‌باشند و ولو در مواردی احساس منفی هم داشته‌باشند.
راستش وقتی ما هم با این عبارت مواجه شدیم، اندکی تردید کردیم و گمان بردیم که شاید نتیجه این پژوهش تنها متعاقب از باورهای عامیانه است، ولی با اندکی جست‌وجو به این جمع بندی رسیدیم که موضوع علمی است تا حدی که مقاله‌هایی با این مضمون در مجلات علمی معتبر به چاپ رسیده‌است. ما هم سراغ همین مقالات رفتیم و با بکارگیری آن‌ها این نوشتار را برای شما تدوین کردیم.

در حقیقت در همه آن‌ها محققان متفق‌القول بودند که در یک ازدواج موفق یا باید زن زیباتر باشد یا مرد و زن از دید زیبایی در یک حد باشند ولی بی‌گمان علل و دلایل آن‌ها خواندنی است.

تاریخ شهادت می‌دهد.
در زوج‌هایی که خانم زیباتر است، بطور معمول هر دو سمت از زندگی​شان خرسند‌تر هستند.این نتیجه پژوهشی است که در مجله روانشناسی خانواده انگلستان در امسال انتشار یافته و در آن آمده است که طی تاریخ و فرایند تکاملی بشر نیز زنان هنگام گزینش و انتخاب همسر کم‌تر بظاهر او توجه می‌کردند و در عوض توان باروری همسرشان برایشان در اولویت بود ولی آقایان اینگونه نبودند آن‌ها به‌دنبال همسری می‌گشتند که بتوانند در او جوانی، سلامت و زیبایی را بیابند تا فرزندان​شان سالم‌تر و زیباتر شوند.

البته یک‌بار دیگر در سال ۱۹۷۹ روانشناسی بنام دکتر هوک نیز ضمن تحقیقاتش متوجه شد در ازدواج‌هایی که خانم زیباتر از مرد است احتمال شکست کم‌تر است البته این به این معنی نیست که چنانچه مرد خوش‌تیپ و زیباتر از زن باشد قطعا ارتباط ناموفق خواهد بود ولی در سالهای اخیر بار دیگه محققان این بررسی‌ها را تکرار کرده‌اند.

زیبایی سلیقه‌ای هم استاندارد دارد.
شاید در مرحله نخست بیان کنید زیبا دیدن فقط یک امر سلیقه‌‌ای است و هر فردی بنا به سلیقه خودش ۱ نفر را زیبا می‌بیند یا زشت ولی به هر شکل نمی‌توان منکر وجود بعضی از استانداردهای معمول شد، استاندارهایی که در همه جهان به‌عنوان معیارهای زیبایی تعریف می‌شوند مانند چشمان درشت، صورت معصوم و بچگانه، صورت متناسب که همه اجزا در هماهنگی با هم باشند و …

ازدواج با خانم‌ها بسیار زیبا یعنی …
گروهی از محققان در دانشگاه لیور‌پول ۱۰۰عکس از خانمها را بررسی کرده‌اند؛ برخی از این زوج‌ها تنها چند ماه با هم زندگی کرده بودند و برخی دیگر چند سالپژوهشگران خصوصیات ظاهری هرکدام از این زن‌ها و آقایان را به ترتیب فهرست کردند تا بتوانند مناسب‌تر آن‌ها را همراه هم سنجش کنند.

سلامت و زیبایی: نتیجه بدست آمده از تحقیقات در مجله علمی روانشناسی اجتماعی و شخصیتی انتشار یافت که در آن آمده‌است چنانچه مرد خیلی خوش‌تیپ باشد عاملی برای ناپایداری ازدواج نیست اما چنانچه زن خیلی زیبا باشد تا حدی که زیبایی او بیشتر از حد معمول به چشم آید، شاید ازدواج با دوامی نخواهد داشت.

زن‌های خیلی زیبا گاهی این جسارت را دارند که به آسانی ازدواج‌ها را ترک کنند.

ازدواج موفق یعنی همسان‌گزینی
گروهی از محققان انگلیسی تحقیقات خود را روی گزینش و انتخاب زوج توسط اشخاص مختلف متمرکز کرده‌اند، سؤال اساسی آن‌ها در این پژوهش این بوده‌است که آیا اشخاص هنگام گزینش و انتخاب زوج بیشتر به‌دنبال کسانی هستند که شبیه خودشان باشند؟ آن‌ها ضمنا تحقیق به پاسخ مثبت رسیدند و اعلام کردند اشخاص گرایش دارند با شخصی مانند خودشان ازدواج کنند و ولو با این نتیجه، ازدواج‌های آنجلینا جولی را توضیح می‌دهند، آن‌ها می‌گویند به همین علت است. که ازدواج او با جانی لیمیلر و بیلی باب تورنتون بسیار کوتاه و کم‌تر دو سال بوده ‌است ولی در عوض ازدواج او با براد پیت یعنی یکی از معروف‌ترین چهره‌های وضع کنونی جهان افزون‌تر از شش سال است که دوام پیدا کرده ‌است

حقیقتأ زیبایی چه میزان اساسی و مهم است؟
این پژوهش‌ها روشن می‌نماید که انسان‌های با ظاهر بسیار زیبا به سوی هم جذب می‌شوند و وقتی با هم ازدواج میکنند، زندگی خانوادگی​شان بسیار والا خواهد شد ولی با توجه به اینکه این بررسی‌ها بیشتر روی زوج‌های برنا انجام شده ‌است می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که زیبایی مطلق در فازهای ابتدائی ارتباط مهم است.ولی جایگاه زیبایی ظاهر در دوام بیشتر ازدواج و در سالهای کهنسالی تقریبا همچنان یک راز است.

البته یک پژوهش نوین نشان میدهد ظاهر پس از آن جذب شدن نخستین هم همچنان دارای اهمیت است ولی به طریقی متفاوت.

عمر ازدواج آن‌ها کوتاه است.
در تحقیق قید شده زوج‌هایی که مرد ظاهر نیکوتری نسبت به زن داشت، هر دو سمت چندان حمایت‌کننده نبودند.یکی از پژوهشگران این پژوهش میگوید که زن‌ها بطور معمول درجه حمایتی که از طرف مرد دریافت می‌نمایند را به‌خود او منعکس می​کنند.

مردی که ظاهر پایین‌تری نسبت به زن خود دارد، چیزی افزون‌تر از آنچه انتظارش را داشته در اختیار دارد به همین سبب همه تلاشش را میکند تا آن ارتباط را پابرجا نگاه دارد.مردهایی که ظاهر نیکوتری نسبت به همسران خود دارند، احتمال دارد تعهد پایین‌تر داشته باشند و این احتمال دارد سبب کم‌تر بودن عمر ازدواج آن‌ها شود.

تفاوت معیارهای زنان و مردان
با توجه به اینکه زنان دنبال مردی برای زندگی هستند، احتمال دارد کسی را گزینش و انتخاب کنند که از منظر ظاهری پایینتر از آن‌ها باشد و حتی پژوهش‌های نوین نشان میدهد که ازدواج‌هایی که در آن زن از دید ظاهری مناسب‌تر از مرد است، بسیار پردوام‌تر و مثبت‌تر است.
تصور پژوهشگران از علت آن، این است که آقایان اهمیت بالایی به زیبایی می‌دهند و به زیبایی زن بسیار سریع عکس العمل نشان می‌دهند در حالیکه زنان بیشتر می‌خواهند همسری داشته باشند که به خوبی از اونها پشتیبانی کند، قابل اعتماد باشد و انرژی تامین خانواده را داشته‌باشد. پژوهشگران قبول دارند که مسئله زیبایی بسیار شخصی و نسبی است ولی پژوهش‌ها روشن می‌نماید که استانداردهای همگانی برای زیبایی وجود دارد مانند چشمان درشت، داشتن صورت متقارن و بینی کوچک و …

رویه تحقیق چگونه بود؟
این پژوهش در دانشگاه تنسی ایالات‌متحده روی گروهی از زوج‌های همان کشور انجام شده ‌است
گزینش و انتخاب زوج‌ها بر چه اساس بوده ‌است؟
تیم تحقیقاتی روی ۸۲ زوج کار کردند؛ زوج‌هایی که طی شش ماه قبل ازدواج کرده و حدود ۳ سال پیش از وصلت با هم آشنا شده بودند.شرکت‌کننده‌های تحقیق بین بیست تا ۲۵ سال داشتند.

پژوهشگران گفت‌وگوی هر زوج در زمینه یک مشکل شخصی را به‌مدت ده دقیقه فیلمبرداری کردند.

سلامت و زیبایی: فیلم‌ها بعدا از این جهت ارزیابی شد که آیا زوج‌ها درمورد مشکلشان یکدیگر را پشتیبانی می‌کردند و پشت هم را داشتند یا نه؟ این دشواریها مسائلی از قبیل تصمیم به داشتن تغذیه سالم‌تر، آغاز یک کار جدید و ورزش بیشتر را شامل می‌شد.

رتبه‌بندی زوج‌ها
یک شوهر منفی شاید در چنین موقعیتی می‌گوید، این دشواری توست و خودت باید حلش کنی. ولی یک شوهر مثبت خواهد گفت: من با توام، کاری از دستم برمیاد برات انجام بدم؟
یک دسته از پژوهشگران زیبایی‌های ظاهری هر زوج را بین یک تا ۱۰ کدگذاری کردند که عدد ۱۰ بهترین و کامل‌ترین ظاهر را نشان می‌داد. تقریبا در یک‌سوم زوج‌ها، زیبایی زن‌ها بیشتر بوده، در یک‌سوم زیبایی مرد بیشتر بوده و دیگر زوج‌ها ظاهری تقریبا هم ردیف داشتند.

نتیجه تحقیق 
بطور کلی، در شرایطی که زن ظاهر نیکوتری نسبت به مرد داشت، مرد و زن مثبت‌تر رفتار می‌کردند نتیجه این پژوهش بسیار منطقی به‌نظر می‌رسد؛ چراکه باورهای همگانی نشان میدهد که آقایان حساسیت زیادی به زیبایی زنان دارند و زن‌ها بیشتر به قامت و درآمد آقایان اهمیت می‌دهند.

5 1 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
2 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

امتیاز بینندگان:5 ستاره

یونس

با سلام. زیبایی در جهان نسبی نیست مطلق است و درصدی است. شبکه پشت عیتبیه انسان یک مستطیل است که نسبت طول و عرض آن با عدد طلایی برابر است مگر اینکه دچار مشکل چشم یا تاری دید یا عینکی باشیم. هر جسمی در جهان که تناسب اندازه ها و یا رنگ هایش با این عدد طلایی برابر باشد در نظر انسان زیبا جلوه می کند. زیبایی خوب به خیلی از عوامل بستگی دارد ژنتیک غذا و نحوه درست کردن بچه ها که بنابراین با توجه به قوانین ریاضی احتمال وقوع آن یک در میلیارد است و دنیا عالم جسمانی… Read more »

2
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x