مرکز تست هوش | کلینیک ارزیابی هوش | اهمیت تست هوش و تعیین ضریب هوشی

%d8%a7%d9%87%d9%85%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%b3%d8%aa-%d9%87%d9%88%d8%b4

تست هوش برای ارزیابی خود مهم می باشد. در برخی افراد دانستن سطح هوشی به آنها کمک می کند تا اعتماد به نفس و روحیه خود را بهبود بخشند، بیشتر تلاش کنند و با چالش های مختلف بهتر مقابله کنند. در برخی دیگر تست هوش تاثیر معکوس می گذارد.

به عنوان مثال اگر فردی بداند سطح هوشی پایینی دارد، ممکن است دچار ناامیدی شود. این افراد دچار انزوا می شوند و خود را شکست خورده می پندارند. به هرحال به یاد داشته باشید که بالا بودن ضریب هوشی یا IQ تضمین کننده موفقیت نیست.

چرا باید سطح ضریب هوشی خود را بدانم؟

میلیون ها انسان در سراسر جهان تست IQ و تست شخصیت می دهند، به ویژه زمانی که قرار است شغلی انتخاب کنند. از طریق این تست ها قانونگذاران، کارفرمایان، مدیران مدارس و دانشگاه ها مناسب ترین های کار خود را انتخاب می کنند. زمینه های دیگری که تست های هوش استفاده می شوند، به شرح زیر می باشند:

  • این آزمون ها پیشرفت تحصیلی را برای گروه یا دسته ای از دانش آموزان پیش بینی می کنند.
  • تست های هوش نیازهای ویژه افراد را شناسایی می کنند. به عنوان مثال نمره بالای 130 در این آزمون ها نشان دهنده هوش استثنائی و زیر 70 نیز امکان عقب ماندگی ذهنی را نشان می دهد. تست انجام شده و بررسی نتایج آن به پزشک یا تحلیل گر کمک می کند تا ناتوانایی های افراد را شناسایی کنند.
  • ضریب هوشی پایین نشان می دهد که کودک به روش های آموزشی مختلف نیاز دارد. کودکی که در یادگیری دچار مشکل است و کمک های درمانی اولیه را دریافت نکرده، معمولا در اینگونه تست ها نمرات پاینی نشان می دهد. این کودک ممکن است باهوش باشد، اما به دلیل ضعف در مهارت های زبانی و ریاضی، مانند یک یادگیرنده کم هوش عمل می کند. این کودکان با نیازهای منحصر به فرد پس از برگزاری تست هوش به انواع مختلف آموزش و رسانه های آموزشی دسترسی خواهند داشت.
  • تست های هوش توسط دانشمندان علوم اجتماعی برگزار می شوند که توزیع میزان IQ و ارتباط بین IQ و دیگر متغیرها را مورد بررسی قرار می دهند.

تست های IQ از چه ساخته شده اند و چگونه مشخصات فردی یک شخص را نشان می دهند؟

ضریب هوشی تشکیل شده از مهارت های استدلال منطقی، حل مسئله، تفکر انتقادی و انطباق. به طور کل تست های هوش تشکیل شده از بخش کلامی و عملکردی هستند. در هر آزمون از مقیاس کلامی، بخش های خاصی مانند روانی کلام، واژگان، زبان رسا و مهارت های حافظه مورد امتحان قرار می گیرند. در حالیکه در مقیاس عملکرد، توانایی بصری فضایی، توانایی عددی، هماهنگی حرکتی، مهارتهای ادراکی، استدلال، منطق عقلانی و در برخی موارد سرعت برای تعیین نمره بسیار ضروری هستند.

تست های هوش معمولا با آزمون های دیگری انجام می شوند که به شکل زیر طبقه بندی می شوند:

  • آزمون های روانشناختی
  • آزمون جامعه شناسی

آزمون های روانشناسی بر روی شخصیت افراد (ظرفیت فکری، الگوای انگیزه، شناخت از خود، درک از محیط، ارزش ها، سطح اضطراب یا افسردگی، الگوهای مقابله با اضطراب و یکپارچه سازی شخصیت) تمرکز می کند، در حالیکه آزمون های جامعه شناسی در مورد موقعیت زندگی فرد می باشد.

سطح موفقیت و دقت یک تست هوش تا حد زیادی به روانشناسی و جامعه شناسی فرد علاوه بر هوش وی بستگی دارد. بهترین مثال برای ارزیابی ترکیبی رانشناسی و جامعه شناسی فرد انجام یک مصاحبه می باشد. مصاحبه ها یک مکالمه رو در دو بین دو نفر می باشند و شخص مصاحبه کننده می تواند اطلاعاتی در مورد زندگی، موقعیت، رفتار و شخصیت فرد مقابل کشف کند.

به هرحال انجام مصاحبات به این شکل نیز دارای محدودیت هایی است، چرا که فرد مصاحبه شوند ممکن است در طی فرایند مکالمه وضعیتی را نشان دهد که شخصیت واقعی او نیست. برای کاهش این اشتباهات مصاحبه ها با دقت و براساس اهداف، محتوا و نوع رابطه تنظیم می شوند.

تست های هوش چه چیزی را اندازه گیری می کنند؟

یکی از اعتقادات رایج این است که تست های IQ میزان ضریب هوشی را اندازه می گیرند. در حقیقت آنچه این تست ها اندازه می گیرند، ضریب هوشی نیست بلکه ظرفیت یک فرد برای هوش می باشد. به عبارت دیگر این تست ها اطلاعات فرد را اندازه نمی گیرند، بلکه توانایی فرد برای یادگیری اطلاعات را مورد بررسی قرار می دهند. در واقع تست هوش عملکرد فرد را در چند شاخص نسبت به همسالان خود بررسی می کند.

تست هوش چه چیزی را اندازه نمی گیرد؟

پاسخ کوتاه به این سوال این است که تست هوش موارد زیادی را اندازه نمی گیرد. تست هوش خلاقیت، میل موسیقی، انگیزه درونی، استعداد غیر دانشگاهی، مهارت های فردی و غیره را اندازه نمی گیرد. تست های هوش فقط می توانند پاسخ های داده شده به سوالات را اندازه بگیرند، به هیمن دلیل اشخاصی که دارای استعدادهایی مانند هنر یا موسیقی هستند ممکن است فکر کنند این استعدادها در آنها نادیده گرفته شده اند.

بنابراین می بینید که تست IQ راهی به تجزیه و تحلیل توانایی های یادگیری فردی و شناسایی نقاط ضعف و قوت کمک می کند. این تست ها هوش نهفته فرد نسبت به همسالان خود را نشان می دهد. به همین دلیل این آزمون ها در انتخاب حرفه یا شغل تا حدی کمک می کنند. بنابراین منتظر چه هستید؟ کافیست یک تست هوش بدهید، مطمئن باشید ارزش وقت گذاشتن خواهد داشت.

منبع:

http://www.iqtestexperts.com/iqtest-importance.php

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

0 0 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x