انچه که باید درباره بیماری دیابت بدانید

دیابت 2

شاید در اطراف شما فردی مبتلا به دیابت باشد ولی بهتر است بدانید که شمار افراد مبتلا به این بیماری در جهان رو به افزایش است .

در واقع 10 درصد امریکایی ها مبتلا به دیابت نوع دوم میباشند .

دیابت به حالتی گفته میشود که بدن نمیتواند میزان قند خون را به درستی  کنترل نماید .به طور معمول بدن غذا را به گلوکوز و یا قند تبدیل میکند که برای تولید انرژی از ان استفاده میشود ولی افرادی که دیابت دارند مقدار کافی از انسولین تولید نمی کنند و یا ان را به ذرستی مصرف نمیکنند و در نتیجه گلوکوز وارد سلول های بدن نمیشود و به انرژی هم تبدیل نمیشود .

در طولانی مدت میزان بالایی از قند خون باعث میشود تا پانکراس برای تولید انسولین با دشواری زیادی روبرو شود که به اسیب دائمی منجر میشود .همچنین مقادیر بالای قند خون,رگهای خونی را سخت میکند و گردش خون به پاها مشکل میشود .

معمول ترین علائم دیابت نوع دوم عبارتند از :ادرار زیاد ,تشنگی و یا گرسنگی بیش از اندازه ,کاهش وزن ,تغییرات ناگهانی دید ,کاهش ناگهانی انرژی که به سادگی باز نمیگردد .ولی افراد مبتلا به نوع دوم دیابت هیچ علائمی ندارند .البته این بیماری خطرناک بوده و در صورتی که درمان نشود خطرابتلا به بیماری های قلبی ,سکته ,مشکلات کلیوی ,کوری و دیگر موارد را افزایش میدهد .

خطر ابتلا به این بیماری برای تمام افراد در تمام سنین وجود دارد ولی گروه خاصی بیشتر در معرض این بیماری هستند .

[divider]

در صورتی که تصور میکنید خودتان و یا یکی از نزدیکانتان در خطر ابتلا به این بیماری میباشید ,با این نکات میتوانید این خطر را کاهش دهید :

همین حالا سیگار را ترک کنید :

بنا بر تحقیقات انجام شده افرادی سیگاری به نسبت دیگران 30 تا 40 درصد بیشتر در معرض نوع دوم بیماری دیابت میباشند و همچنین سیگار قند خون را افزایش داده و به رگهای خونی اسیب میرساند .

وزن خود را کاهش دهید :

معمولا افرادی که از چاقی رنج میبرند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع دوم میباشند  زیرا دشواری بیشتری در کنترل قند خون دارند .

روزانه حداقل به مدت 30دقیقه ورزش کنید :

قدوم زدن ,دویدن و دوچرخه سواری همه از ورزش های مناسبی هستند که به سلامت مفاصل شما کمک میکنند .همچنین بهتر است که میزان کلی تحرک خود را افزایش دهید :به جای اسانسور از پله ها استفاده کنید ,کمی زودتر از رسیدن به مقصد از اتوبوس پیاده شوید و یا کمی زود تر ماشین خود را پارک نمایید تا بتوانید بیشتر قدم بزنید .همچنین میتوانید پس از شام با افراد خانواده خود به گردش بروید .

غذاهای سالم مصرف نمایید و مصرف شیرینی جات و گوشت های فراوری شده را کاهش دهید :

در بهترین حالت میتوانید از میوه جات و سبزیجات همانند کلم ,کاهو ,اسفناج مصرف کنید و همچنینماهش و مرغ گزینه های مناسبی هستند .شاید سخت باشد ولی به نفعتان است که به غذاهای اماده و بسته بندی شده نه  بگویید .بسیاری از افراد به دلیل عدم دسترسی به غذاهای سالم و یاعدم توانایی در خرید گوشت هایسالم نمیتوانند سالم زندگی کنند .

بسیاری از بیماران با رعایت این چند مورد توانسته اند که زندگی خود را تغییر دهند .بنابراین میتوایند با کمک پزشک و یا دیکر افراد خانواده سیستم زندگی خود را تغییر دهید .

[divider]

ایا در اطراف شما نیز فردی مبتلا به دیابت است ؟علائم بیماری او چگونه است ؟چه نکات تغذیه ای را رعایت میکند ؟نظرات خود را با ما در میان بگذارید .

[divider]

نگارنده :فرحناز ال احمد

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان الومینا  

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *