انواع اختلال یادگیری و درمان آنها -مرکز اختلال یادگیری

اختلال یادگیری

انواع اختلال یادگیری و درمان آنها -مرکز اختلال یادگیری

اختلال یادگیری وابسته به زبان، اختلالی است که در آن فرد مبتلا نمی تواند متناسب با سن و پایه تحصیلی خود خواندن، نوشتن و یا هجی کردن را بیاموزد. این اختلال ناشی از پایین بودن توان ذهنی و هوش فرد نیست. بیشترافرادی که مبتلا به این اختلال تشخیص داده شده اند، بهره هوشی متوسط یا بالاتر داشته اند.

 • علائم اختلال در یادگیری کدامند؟

اختلال ویژه در یادگیری خواندن معمولاً نارساخوانی یا  dyslexiaنامیده می شود. اما اصطلاح ” اختلال یادگیری با منشأ زبانی” و یا به طور خلاصه “اختلال یادگیری”مناسب تر به نظر می رسد چرا که به رابطه بین زبان گفتاری و زبان نوشتاری اشاره می کند. بیشتر افراد مبتلا به نارساخوانی مبتلا به مشکلات زبان گفتاری نیز بوده یا هستند.؟

قبل از ورود کودک به مدرسه، غالبا والدین از اختلال خواندن وی باخبر نیستند، اما با رفتن به مدرسه ممکن است علائم زیر در وی مشاهده شود:

– اشکال در خواندن و عدم تمایل به خواندن

– بدخطی و ضعف در نوشتن

– کندی در نوشتن

– اشکال در درس ریاضی

– اشکال در درک مطلب و مفهوم موضوع

– اشکال در حافظه

– اشکال در زبان (مثلا در دروس شفاهی و یا به خاطر آوردن لغات)

والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که کودکان مبتلا به اختلالات خواندن ممکن است  به تدریج دچار مشکلات رفتاری و شخصیت شوند. همچنین اختلال خواندن ممکن است منجر به بی‌علاقگی آنها نسبت به تکالیف مدرسه و در نهایت امتناع از کارهای دشوار گردد. اختلالات خواندن همچنین ممکن است باعث اضطراب، افسردگی، پرخاشگری و گوشه‌گیری کودک شود.

 یکی از مراکز درمان اختلالات یادگیری در تهران هستیم

 • خصوصیات و ویژگی‌ها

 دانش آموزانی که اختلال در خواندن دارند،  بعضی از ویژگیهای زیر را از خود نشان می دهند:

–  ناتوانی در یادگیری و یادآوری کلماتی که دیده اند.

–  آینه نویسی دارند یعنی بعضی حروف کلمات را برعکس از آخر به اول می نویسند. مثلاً کلمه (سارا) را (راسا) می نویسند.

–        در هجی کردن کلمات مشکل دارند.

–        اشکال در سازماندهی مواد و مطالب نوشتاری

–  اشکال در یافتن کلمات صحیح برای برقراری ارتباط گفتاری یا نوشتاری

–  قاطی کردن حروف کلمات، معکوس خواندن حروف و کلمات.

–  ضعف توانایی در خواندن کلمات، ضعف در حافظه دیداری جهت ارتباط علائم زیانی

–  اشکال در تخیل و تجسم کلمات، اشکال در ذخیره سازی و بازیابی اسامی حروف نوشته شده.

–        از خواندن لذت نمی برند.

–  اشکالات در نوشتن دیکته، اشکال در اعمال آنچه نسبت به موقعیت های اجتماعی یا یادگیری خوانده شده است.

–  خط ناخوانا، پریشانی در استفاده از حروف و جایگزینی حروف همخوان مانند همپازی به جا همبازی .

–        نسنجیدگی و بیقراری در استفاده از دست.

تحقیقات دیگری، عوامل اختلال خواندن را به شرح زیر معرفی می‌کنند :

–  عدم آمادگی برای خواندن، عقب ماندگی عمومی رشد گفتار و اشکالات گفتاری

–  معلولیت های جسمانی مانند اشکالات دیداری و شنیداری، محدودیت واژه ها

–  نیروی زیستن ناکافی، معلولیت های فرهنگی و اجتماعی

–  عوامل شخصیتی ( اشکالات عاطفی و سازگاری)، عوامل اجتماعی، عوامل محیطی

–  عدم توجه به مدرسه و تغییر مکرر مدرسه یا آموزگار، شرایط نامساعد خانه

–  روش های آموزشی ناقص و تشکیلات ناقص مدرسه، محتوای ناکافی متن خواندنی که حاوی ارزش باشد.

–  اشکال در درک موقعیت فضایی، عدم برتری جانبی، اختلال در قدرت حرکت

–        تشخیص ضعیف بین تصاویر مشابه

اگر چه کودکان به طور طبیعی و به طور نرمال می شنوند، اما در نهایت، در ادراک کلمات یا حروف، برای این که آن ها را به نظم، ترتیب و قانون صحیح دربیاورند، با دشواری کامل مواجه هستند.

(ب) را با (پ) چنان قاطی و اشتباه می کنند که کلمات مشابه ساخته شده از حروف های ب و پ شنیداری و بینایی، حتی از نظر دستور آموزشی و پرورشی، کاملاً در هم و پر اشتباه خواهد شد.

هجی کردن به اشتباه صورت می گیرند و حروف یک کلمه را پس و پیش مشاهده

می کنند. اگر چه این دانش آموزان هوش متوسط، هوش نرمال یا هوش فرا دارند، ولی در صورت توجه نکردن به قابلیت های خلاقانه و هنرمندانه ی این بچه ها، آن ها را در مسیر ناتوانی، نا امیدی و کسب نکردن موفقیت و گنگی در یادگیری های دیگر قرار می دهیم و مشکلات رفتاری و هیجانی غیر واقعی را به عنوان مجموعه ای از اختلالات برای این بچه ها قائل می شویم.

در نوشتارهای بعدی به تفضیل در مورد انواع اختلالات یادگیری و درمان آنها خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

روانشناس

 • مریم عبداللهی 
 • روانشناس و نوروتراپیست
 • درمانگر تخصصی اختلال یادگیری 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

13 دیدگاه دربارهٔ «انواع اختلال یادگیری و درمان آنها -مرکز اختلال یادگیری»

 1. سلام
  دختر پنج ساله من در هجی کردن بعضی حروف مثل س و گ مشکل ذاره وحرف د رو جایگزینش می کنه مثلا به سلام دلام میگه ،حالا ما کجا باید بریم برای این مشکل؟ ما منطقه یلزده هستیم و اگه یه آدرس بدین ممنون میشیم

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و تحقیقات پزشکی

   سلام دوست گرامی، کودکتان باید تحت گفتار درمانی قرار گیرد. از طریق صفحه تماس با ما با نزدیک ترین مرکز به خودتان تماس بگیرید تا همکاران تایم ویزیت هماهنگ کنند.

 2. سلام
  من مادری دارم ۵۰ ساله علاقه زیادی به خواندن ونوشتن دارد سالهای زیادی تلاش برای یادگیری می کند البته تا حدودی هم موفق بوده ولی هنوز بعد گذشت ۲۰ سال موفق به یادگیری کامل خواندن ونوشتن نشده دکتر هم مراجعه کرده مدتی که دارو مصرف میکنن شرایط بهتر ولی بعد از قطع دارودوباره به حالت اولیه بر میگردن دوباره حروف رو فراموش میکنن واشتباه می نویسن باوجود اینکه درکار ای عادی روزمره اینقدر بی حواس فراموشکار نیستن با وجود اینکه پشتکار خیلی زیادی دارن خیلی بابت این موضوع افسرده شدن

 3. سلام پسره دوساله و نیم دارم که از دوسالگی شروع به حرف زدن کرد ولی ۲۵تا ۳۰کلمه رو بیشتر نمی گفت که بعد از سه ماه همون کلمات رو هم دیگه نگفت پیش دکتر روان شناس بردیم گفت اتیسم نیست و قرص ریسپیدیم تجویز کرد بعد از گذشت ۲ماه فقط ۱۰کلمه حرف میزنه پیش دکتر مغز و اعصاب بردم براش ام ار ای نوشت و کلی آزمایش که جواب همه خوب بودن الان برای پسرم قرص هالو پریدول تجویز کردن این قرص خطر نداره؟

 4. دختر من 15 ساله است و در امتحانات کتبی مشکل نگارش دارد به همین دلیل نمرات پایین میگیرد ودر حافطه بلند مدت هم مشکل دارد خواهشمندم پاسخ دهید

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   باید بررسی های لازم در زمینه حافظه ، توجه و تمرکز انجام شود برای این انجام این بررسی ها بهتر است برای خانم عبداللهی نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 5. باسلام دختر من 15 ساله می باشد ایشان از کلاس اول بدلیل لکنت زبان و با انجام مشاوره با معلم خصوصی کلاس اول و دیگر مقاطع را طی کرد البته در ریاضی موفق تر می باشد ولی در تمامی دروس حفظی ناموفق و با کمک من کلا درس میخواند و خط بد و معنی چیزی هایی رو که می خواند نمی فهمد و سعی در حفظ انها داردلطفا کمکم کنید در حال حاضر چه کار باید بکنم او بهیچ چیز علاقه ندارد و سال دیگه باید تعیین رشته شود و من ادرس شما رو میخواهم

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   جهت ارزیابی و ویزیت اولیه برای خانم رضوانی (گفتار درمانگر) و خانم عبداللهی (نوروتراپیست و مشاور افزایش تمرکز و حافظه) نوبت ویزیت بگیرید.
   سپاس

   1. با سلام ، پسر هشت ساله من مشكلش بى دقتى در خواندن ، نوشتن ، بى توجهى به املاى صحيح كلمات حتى در صورت تكرار، بى توجهى به تلفظ صحيح بعضى از كلمات با وجود خواندن چندين باره، غلطهاى متعدد در املا ! پسرم الان رفته كلاس دوم ، ولى حتى در رنگ آميزى هم ضعيف عمل ميكنه ! نقاشى و خط خوبى نداره ولى هوش كلامى بالايى داره ، يعنى كم رو و خجالتى و كم حرف نيست ، برعكس خيلى هم پر حرفه ،
    اين مشكلات در دوره پيش دبستانى خيلى كم بود ولى پسرم الان يك ساله داروى ضد تشنج والپرات سديم روزى يك و نصفى مصرف ميكنه و دكترش اجازه دريافت دارو براى بيشتر كردن تمركزش رو به ما نداده ، موسسه شما ميتونه بدون درمان دارويى كمك حال پسر من باشه ؟ درمان و چاره اى براش هست ؟ چون با اينكه هوش و استعداد خوبى داره ولى اين ضعف ها در خواندن و نوشتن روى روحيه ش تاثير منفى گذاشته متاسفانه ! در صورت امكان راهنمايى بفرماييد

    1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

     سلام
     هم نیاز به درمان دارویی و در اکثر موارد نیاز به درمان غیردارویی مانند رفتاردرمانی در حیطه اختلال یادگیری و همچنین نوروفیدبک برای افزایش توجه و تمرکز دارند .جهت درمان غیردارویی در شعبه شریعتی برای خانم عبداللهی و جهت درمان غیردارویی برای خانم دکتر رنجبر میتوانید نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *