واقعیت هایی دررابطه با  افسردگی کودکان

آیا کودکان واقعا از افسردگی رنج می برند؟ بله، افسردگی دوران کودکی با احساسات روزمره ای که به عنوان یک کودک رشد می کنند، متفاوت است. فقط به این دلیل که یک کودک غمگین به نظر می رسد لزوما به معنای افسردگی نیست.

اگر غم و اندوه ماندگار باشد و یا اگر رفتار ناخوشایندی که به فعالیت های اجتماعی، منافع، تحصیلات  و زندگی خانوادگی آسیب  رساند، ممکن است نشان دهنده این باشد که او افسرده است. در نظر داشته باشید که در حالی که افسردگی یک بیماری جدی است، همچنین یک بیماری قابل درمان است.

 

چه زمانی می توانم بگویم که  فرزند من افسرده است؟

علائم افسردگی در کودکان متفاوت است. اغلب تشخیص داده نشده و درمان نشده هستند زیرا آنها به عنوان تغییرات عاطفی و روانی طبیعی در طول رشد رخ می دهند. مطالعات اولیه در زمینه پزشکی بر روی “افسردگی” در خلق و خوی افسرده کودک با رفتار یا رفتار عصبانی اثبات شد.

در حالی که در کودکان به ویژه در کودکان جوان اتفاق می افتد، بسیاری از کودکان غم و اندوه یا خستگی پایین را مشابه بزرگسالان افسرده می بینند. علائم اولیه افسردگی علاوه بر اطراف غم و اندوه، احساس ناامیدی و تغییرات خلقی نیز رخ می دهد.

 

علائم و نشانه های افسردگی در کودکان عبارتند از:

 

تحریک پذیری یا خشم

احساسات مداوم غم و ناامیدی

انزوای اجتماعی

افزایش حساسیت به درد

تغییرات اشتها ( افزایش یا کاهش)

تغییرات در خواب ( بی خوابی یا خواب بیش از حد)

آواز خواندن یا گریه کردن

دشواری درتمرکز

خستگی و انرژی کم

شکایات جسمی (مانند دردمعده، سردرد) که به درمان پاسخ نمی دهند

کاهش فعالیت در فعالیت ها در خانه و یا با دوستان، در مدرسه، فعالیت های اضطراری و سایر سرگرمی ها

احساس بی ارزشی یا گناه

اختلال تفکر یا تمرکز

افکار مرگ یا خودکشی

 

همه کودکان این علائم را ندارند. در واقع، اکثر علائم مختلف را در زمان های مختلف و در تنظیمات مختلف نشان می دهند. اگر چه بعضی از کودکان ممکن است در محیط های ساختاری به خوبی عمل کنند، اکثر کودکان مبتلا به افسردگی تغییر قابل ملاحظه ای در فعالیت های اجتماعی، از دست دادن علاقه به مدرسه و عملکرد ضعیف تحصیلی یا تغییر ظاهر را تجربه می کنند.

کودکان همچنین ممکن است به مصرف مواد مخدر یا الکل گرایش پیدا کنند، به ویژه اگر آنها بیش از 12 سال سن داشته باشند.

اگرچه در کودکان کمتر از 12 ساله نسبتا نادر است، کودکان جوان خودکشی می کنند و ممکن است زمانی که آنها ناراحت و عصبانی می شوند، این کار را به طرز محسوسی انجام دهند.

دختران بیشتر به خودکشی اقدام می کنند اما پسران تلاش بیشتری می کنند که خودشان را بکشند. کودکان مبتلا به سابقه خانوادگی خشونت، سوء مصرف الکل و یا سوء استفاده  جسمی یا جنسی، در معرض خطر بیشتر برای خودکشی و همچنین علائم افسردگی هستند.

 

افسردگی کودکان

 

 

 

 

 

 

 

 

کدام گروه از کودکان افسرده می شوند؟

حدود 2.5٪ از کودکان در ایالات متحده از افسردگی رنج می برند. افسردگی به طور قابل توجهی در پسران زیر 10 سال رایج است. اما در سن 16 سالگی، دختران بیشتر در معرض افسردگی قرار میگیرند.

 

اختلال دوقطبی در نوجوانان بیشتر از کودکان جوانتر است. با این حال، اختلال دوقطبی در کودکان می تواند شدیدتر از نوجوانان باشد. این اختلال ممکن است با اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD)، اختلال وسواسی-اجباری (OCD) یا اختلال در رفتار (CD) همراه باشد یا توسط آن پنهان شود.

 

علل افسردگی در کودکان چیست؟

همانند بزرگسالان، افسردگی در کودکان می تواند ناشی از هر ترکیبی از عوامل مرتبط با سلامت جسمی، حوادث زندگی، تاریخچه خانوادگی، محیط زیست، آسیب پذیری ژنتیکی و اختلالات بیوشیمیایی باشد.

 

آیا می توان از افسردگی کودکان جلوگیری کرد؟

کودکان با سابقه خانوادگی افسردگی بیشتر در معرض افسردگی هستند. کودکانی که پدر و مادرانشان از افسردگی رنج می برند، بیشتر در معرض ابتلا هستند. کودکان مبتلا به خانواده های پر هرج و مرج و یا کودکان و نوجوانانی که مواد مخدر مانند الکل و مواد مخدر را مصرف می کنند نیز در معرض خطر افسردگی هستند.

 

چگونه افسردگی در کودکان تشخیص داده می شود؟

اگر علائم افسردگی در کودک شما حداقل دو هفته طول بکشد، باید با پزشک متخصص اعصاب وروان ویا روانشناس کودک ملاقات کنید و اطمینان حاصل کنید که علل فیزیکی برای علائم وجود ندارد و اطمینان حاصل کنید که کودک شما درمان مناسب را دریافت خواهد کرد.

 

 

علائم هشدار دهنده رفتارهای خودکشی در کودکان

والدین باید به ویژه برای نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده علائم خودکشی در فرزندشان است  بسیارمحتاط باشد.

بسیاری از نشانه های افسردگی (تغییر در خوردن، خوابیدن، فعالیت)

انزوای اجتماعی، از جمله انزوا از خانواده

بحث در مورد خودکشی، ناامیدی یا بی نظمی

افزایش رفتار با رفتارهای نامطلوب (جنسی / رفتاری)

افزایش رفتارهای ریسک پذیری

حوادث مکرر

سوء مصرف مواد

تمرکز بر موضوعات مضر و منفی

صحبت کردن درمورد مرگ

افزایش گریه و یا کاهش احساس عاطفی

دور ریختن اموال

 

تشخیص و درمان افسردگی در کودکان

 

ارزیابی سلامت روان

شامل مصاحبه هایی با شما (والدین یا مراقبین اصلی) و خود کودک و هرگونه آزمایش روانشناختی اضافی که ضروری است انجام میشود. اطلاعات از معلمان، دوستان و همکلاسی ها می تواند برای نشان دادن  این علائم در طول فعالیت های مختلف و تغییرات قابل توجه  رفتارهای قبلی وی مفید میباشد.

هیچ آزمایش خاص  پزشکی یا روانشناسی که به طور واضح افسردگی را نشان می دهد وجود ندارد، اما ابزارهایی مانند پرسشنامه (برای هر دو کودک و والدین) همراه با اطلاعات شخصی می تواند در تشخیص افسردگی در کودکان بسیار مفید باشد. گاهی اوقات این جلسات و پرسشنامه های درمانی می تواند نگرانی های دیگری را که باعث افسردگی شده است مانند: ADHD، اختلال در رفتار و OCD می شود، پیدا کند.

 

گزینه های درمان  در افسردگی کودکان

گزینه های درمان برای کودکان مبتلا به افسردگی شبیه به بزرگسالان است از جمله : روان درمانی (مشاوره) ، دارودرمانی، بازی درمانی  . نقش خانواده و محیط اطفال در فرایند درمان متفاوت از بزرگسالان است. درمانگر فرزند شما ممکن است ابتدا روان درمانی و بازی درمانی را پیشنهاد کند و اگر داروهای ضد افسردگی را بعنوان گزینه اضافی در نظر نگیرید، پیشرفت قابل توجهی نخواهد داشت. بهترین مطالعات تا به امروز نشان می دهد که ترکیبی از روش های غیردارویی و دارو در درمان افسردگی موثر است.

داروهای ضد افسردگی باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرند، زیرا آنها می توانند رفتارهای مانیک یا بیش فعالی را در کودکان مبتلا به اختلال دوقطبی ایجاد کنند.

FDA  هشدار می دهد که داروهای ضد افسردگی ممكن است خطر ابتلا به خودكشی و رفتار در كودكان و نوجوانان با افسردگی و سایر اختلالات روانی را افزایش دهد. اگر سوالی یا نگرانی دارید، با ارائه دهنده مراقبت های پزشکی صحبت کنید.

 

درمانهای غیردارویی در درمان افسردگی

سحر و جادو ، در این نوع درمان، شما می توانید از ماسه / گلدان به عنوان یک محیط درمانی استفاده کنید.از کودک خواسته می شود که ماسه را احساس کندو سعی کند از این احساس لذت ببرد. سپس برای نشان دادن رویداد مهم زندگی اش حوادث زندگی خود را تغییر دهد، رویدادهایی را که دوست دارد و  یا رویدادهایی که تاثیر قابل توجهی بروی داشته است را تصور کند و بگوید . بر اساس تصاویرش، درمانگر علائم شما را ارزیابی می کند و در روند درمان بیشتر به وی کمک می کند.

 

1) بازی درآوردن چوب

درمانگر چوب های رنگی زیادی را به سمت کودک آرام می اندازد ، هر کدام از چوب ها رنگهای مختلفی دارد و کودک با گرفتن یکی از آن چوب ها و باتوجه به رنگی که برداشته است یکی از تجربیات زندگی خود را شرح میدهد که مربوط به همان رنگ است .این بازی بسیار مفید است زیرا مجددا صحنه هایی از زندگی وی ایجاد میشود و با کمک درمانگر آنها را حل میکند. این همچنین باعث افزایش تفکر خلاق، حافظه، تمرکز و دیگر مهارت های شناختی می شود.

 

2)حباب نفس

هنگامی که انرژی شما کم است، تاثیر منفی روی مغز و بدن شما می گذارد. سیستم تنفسی شما به سختی کار میکند تا اکسیژن را به اعضای حیاتی بدن می رساند تا بتوانند آنها  عمل کنند.در این نوع روش درمانی، تمرین کننده( کودک ) ابتدا حباب ها را تولید میکند و اگر سریع حباب درست کند درمانگر وی را هدایت میکند تا جایی که میتواند حباب بزرگی تولید کند یعنی نیاز به نفس و دم بیشتری دارد دراینصورت اکسیژن کافی به مغزو بدن فراهم میشود  این در کاهش علائم افسردگی و علائم جسمی مرتبط با آن کمک زیادی می کند.

 

مواد غذایی نامناسب در زمان افسردگی

آب میوه

سودا

سودای رژیمی

نان تست

سس گوجه

سس سویا

غذاهای فراوری شده

دونات

 

 

درمان دارویی افسردگی

-فلوکستین Fluoxetine (Prozac)

– سرترالینSertraline (Zoloft)

– پاروکستینParoxetine (Paxil)

-فلووکسامینFluvoxamine (Luvox)

-سیتالوپرامCitalopram (Celexa)

-اس سیتالوپرامEscitalopram (Lexapro)

-ورتیوکستینVortioxetine (Trintellix)

-ولازودونVilazodone (Viibryd)

 

 

منابع:

therapy

webmd

گردآوری کننده : مریم عبداللهی 

روانشناس و نوروتراپیست 

درمانگر تخصصی کودکان 

عضو انجمن روانشناسان 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *