اطلاعات جالبی درمورد مغز که شما نمی دانستید- مرکز نوروفیدبک در تهران

اطلاعات جالبی درمورد مغز که شما نمی دانستید

 

مغز بخشی از سیستم عصبی مرکزی بدن شما است. این قسمت پیچیده ای از بدن شما است. این قابلیت توانایی ارسال و دریافت مقدار زیادی اطلاعات را دارد. از آنجا که این بسیار پیچیده است، بعضی چیزها وجود دارد که پزشکان و دانشمندان هنوز در مورد آن به طور کامل نمی دانند. این بدان معنی است که برخی چیزهای شگفت انگیز که ممکن است در مورد مغزت نباشند وجود دارد.

 

1) نشانه های عمل جراحی مغز موفق به دوران عصر حجر رسیده است.

2) یک مغز بالغ  حدود 3 پوند وزن است.

3) حدود 75 درصد مغز از آب تشکیل شده است. این بدان معنی است که کمبود آب حتی در مقادیر کوچک می تواند تأثیر منفی بر عملکرد مغز داشته باشد.

4) بزرگترین مغز درحیوانات مربوط به  نهنگ است. وزن آن حدود 20 پوند است.

 

جالب در مورد مغز - اطلاعات جالبی درمورد مغز که شما نمی دانستید- مرکز نوروفیدبک در تهران

5) مغز انسان در سال اول زندگی سه برابر رشد می کند. این رشد تا زمانی که شما 18 ساله میشوید ادامه دارد.

6) سردرد توسط یک واکنش شیمیایی در مغز شما همراه با عضلات و اعصاب گردن و سر شما ایجاد می شود.

7) مغز انسان حاوی حدود 100 میلیارد نورون است.

8) این یک افسانه است که انسان تنها از 10 درصد مغز ما استفاده می کند. ما در واقع از همه آن استفاده می کنیم. ما حتی وقتی که بخوابیم بیش از 10 درصد از آن کار می کنیم.

9) کلسترول، کلیدی برای یادگیری و حافظه است. با این حال، کلسترول بالا بر حسب سن و عوامل دیگر اثر متفاوتی دارد.

 

افزایش عملکرد مغزو حافظه با استفاده از نوروفیدبک 

 

10) اطلاعات بین نورونها در مغز شما با توجه به آنچه که ما می بینیم، فکر می کنیم یا انجام می دهیم انتقال پیدا میکنند. این نورون ها اطلاعات را با سرعت های مختلف انتقال می دهند. سرعت سریع اطلاعات برای عبور بین نورونها حدود 250 مایل در ساعت است.

11) بر این باورند که رویاها ترکیبی از تخیل، عوامل فیزیولوژیکی و عوامل عصبی هستند. آنها ثابت می کنند که مغز شما حتی هنگام خواب هم کار می کند.

12) سندرم فانتوم درد زمانی است که سیستم عصبی مرکزی، که شامل مغز شما است، همچنان احساس درد یک اندام که قطع شده است میکند.

13) مغز نمی تواند احساس درد کند. فقط سیگنال های درد را تفسیر می کند .

14) انجماد مغزی  زمانی اتفاق می افتد که نوشیدنی خیلی  سرد بخورید. این رگ های خونی و شریان ها را در قسمت پشت گلو، از جمله آنهایی که خون را به مغز شما می گیرند، خنک می شوند.
این کاهش زمانی که آنها سرد و باز آنها دوباره گرمیشوند، باعث درد در پیشانی شما میشوند.

15) مغز انسان، تا اواخر دهه 20، برخی از توانایی های حافظه و برخی مهارت های شناختی را از دست می دهد.

16) وقتی بزرگتر می شویم مغز انسان کوچکتر می شود. این معمولا بعد از سن متوسط اتفاق میافتد.

17) در جریان روند مومیایی، مصریان معمولا مغز را از طریق بینی برمی دارند.

18)  تاثیر الکل بر مغز شامل تاربینی، رک صحبت کردن، راه رفتن غیرمتعارف و غیره است. اینها معمولا هنگامی ناپدید می شوند که شما دوباره احساس آرامش کنید.

با این حال، اگر شما اغلب برای مدت طولانی نوشیدید، شواهدی وجود دارد که الکل می تواند به طور مداوم مغز شما را تحت تاثیر قرار دهد و بعد از اینکه دوباره آرام شد، معکوس نمی شود. اثرات بلند مدت شامل مسائل حافظه و  کاهش عملکرد شناختی می شود.

19) گزارشات شاهدان عینی مظنونین جنایی معمولا حدود 50 درصد دقیق است، زیرا برای مغز شما به یاد اوردن جزئیات افرادی که با آنها آشنا نیستید دشوار است. حوادث تروماتیک همچنین می توانند توانایی مغز را برای یادآوری جزئیات به اثبات برسانند.

20) بازی های کامپیوتری یا بازی های ویدئویی ممکن است به بهبود توانایی های شناختی کمک کنند. با این حال، باید مطالعات بیشتری انجام شود تا یاد بگیرند که چه مقدار از آنها یا چه نوع بازی ها یی کمک می کنند.

21) مغز شما از 20 درصد اکسیژن و خون در بدن شما استفاده می کند.

 

منبع 

روانشناس

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس ونوروتراپیست

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - اطلاعات جالبی درمورد مغز که شما نمی دانستید- مرکز نوروفیدبک در تهران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: