سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

ارتباط بین تغذیه با شیر مادر و ضریب هوشی

ارتباط بین تغذیه با شیر مادر و ضریب هوشی

shutterstock_106214729

متاسفانه، در سالهای اخیر مشاهده می شود که مادران با شیر خشک کودکان خود را تغذیه می کنند. در حالی که شیر مادر مزایای فراوانی برای کودک دارد.

تاثر رژیم غذایی در سالهای اول زندگی بر IQ 

بر اساس تحقیقات، رژیم غذایی در بدو تولد تاثیر بالایی بر ساختار مغز دارد. رژیم غذایی مغذی بر ضریب هوشی نیز تاثیر دارد. تغذیه با شیر مادر، امری منحصر به فرد است که حجم ماده سفید _مرتبط با IQ _ در تمامی بخشهای مغز، ماده خاکستری در منطقه زیر قشر مغز، و ضخامت لوب آهیانه را افزایش می دهد.

اثرات مثبت تغذیه با شیر مادر در بزرگسالی

تحقیقات اخیر نشان دادند که نه تنها شیر مادر، بلکه مدت زمان تغذیه با شیر مادر بسیار تاثیرگذار است. کودکانی که 12 ماه و یا بیشتر از شیر مادر تغذیه کرده بودند ضریب هوشی، پیشرفت تحصیلی و پتانسیل کسب درآمد بیشتری نسبت به دیگر کودکان داشتند. 

تغذیه با شیر مادر، اکسی توسین، و رشد مغز

برخی از دانشمندان معتقدند که هورمون اکسی توسین موجود در شیر مادر در تسهیل رشد مغز نقش دارد. در طولانی مدت، اکسی توسین پیوند و اعتماد بین مادر و کودک را افزایش می دهد. اکسی توسین در شکل دهی و حمایت از رشد فیزیکی سیستم عصبی مرکزی موثر است و با حفاظت از بافت های عصبی باعث بهبود زخم می شود. تغذیه با شیر مادر باعث رشد مغزی بهتر کودک می شود.

[divider]

نگارنده: شیرین قلی زاده

کلنیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: