احساست را قورت نده!

 

 

 

راهی به جز خوردن مواد غذائی برای کنار آمدن با احساسات خود بیاب

 

شما همیشه برای رفع گرسنگی غذا نمی­خورید و هنگام نگرانی، غمگینی و فشارهای روانی نیز چیزی می­خورید در این حالت نه تنها فشار روانی کنترل نمی­شود بلکه ماجرا بدتر نیز می­شود. بدین ترتیب که وزنتان زیاد می­شود، احساس می­کنید بی­ اراده هستید و اعتماد به نفستان را از دست می­دهید.

این پرخوری عصبی و خوردن هیجانی؛ بیش از آنکه برای پر کردن شکم باشد برای ارضایِ نیازهای عاطفی است. به واقع شاید افزایش وزن، چاق شدن و خوش­ اندام نبودن کمترین بهائی باشد که برای پرخوری عصبی پرداخته می­شود. وقتی تنها سلاح برای مبارزه با فشارهای زندگی باز کردن در یخچال و رفتن به سراغ خوراکی­هاست؛ در چرخه­ی معیوبی گیر می­کنید. در این چرخه­ ی معیوب هرگز مشکل اصلی و واقعی زندگیتان حل نمی­شود.

خوردنی­ها و غذاها ممکن است در لحظه باعث شوند کمی احساس آرامش کنید اما در واقع هرگز پاسخگوی گرسنگی عاطفی زیربنائی نیستند. شاید خودتان را دچار این مشکل نمی­دانید و پرخوری شما کاملا عادی به نظر می­رسد. شاید هم واقعا حق با شما باشد. پس نخست به این سوالات پاسخ دهید و ببینید که آیا شما دچار پرخوری عصبی و هیجانی خوردن هستید؟

 

Obesity-in-Young-Kids-e1349933197983

-آیا هنگام استرس بیشتر می­خورید؟

 

-آیا وقتی که گرسنه نیستید هم چیزی می­خورید؟

 

-آیا به هنگام احساس اضطراب، خستگی، تنهایی، عصبانیت و … برای اینکه حالتان کمی بهتر شود چیز می­خورید؟

 

اگر فکر می­کنید شما نیز گرفتار این رفتارها هستید نگران شوید اما هول نکنید. حتی می­توانید آن را به فال نیک هم بگیرید؛ مثل وقتی که تب دارید. این تب گرچه ممکن است آزار دهنده باشد اما از سوی دیگر نشانه و دال بر وجود مشکل حل­نشده دیگری همچون سرماخوردگی، عفونت و یا سایر مشکلات است که بدون وجود تب؛ ناشناخته و خظرناک می ماندند. بنابراین پرخوری عصبی هم مثل تب گواه بر وجود مسئله­­ی درونی دیگری است.

 

مثلا شاید وقتی کودک بودید والدینتان موقعی که درد داشتید، بی حوصلگی می­کردید و یا حتی برای تشویق یا نشان دادن محبت به شما انواع خوردنی یا شکلات می­دادند و اکنون که بزرگ شده­اید خودتان نیز برای آرام کردن، خفه کردن و یا حتی دوست داشتنِ خویش همان کار را می­کنید.

 

شاید نخستین گام برای گذار و پشت سرگذاردن این رفتارهای نامناسب غذا خوردن، پیدا کردن و تشخیص موقعیت­هایی در زندگی است که پرخوری را در شما تحریک و راه­ اندازی می­کنند. این موقعیت­ها در بیشتر موارد شامل : غم، خشم، تنهایی، خستگی، کلافگی، شادمانی و … است. سپس در گام­های بعدی لازم است راه­ها و مجراهای دیگری برای تحمل اضطراب و افسردگی، تجربه خشم، خستگی درکردن و نیز جشن گرفتن در زندگی شما جوانه بزنند. برای شروع می­توانید هفته گذشته خود را مرور کرده و مواردی که باعث تحریک پرخوری عصبی و هیجانی خوردن در شما شده بود را پیدا کرده و آنها را یادداشت کنید.

 

همواره به خاطر داشته باشید در پرخوری عصبی و خوردن هیجانی خلاء درونی خود را با خوردنی­ها پرمی­­کنید. جستجو وکشف این خلاء و نیز پرداختن به آن کلید حل مسئله است.

 

[divider]

 

مرکز مغزو اعصاب و روان آلومینا  تحت نظر روان درمان گران مجرب برای درمان ذهنی چاقی شما

سحر اعلایی

سحر اعلایی ، کارشناس ارشد مشاوره و روان تحلیلگر


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *