اثر حفاظتی قهوه در بروز ام اس MS

022615_coffee_THUMB

در طی یک مطالعه فراگیر قهوه بر روی بیماری ام اس اثر محافظت دارد،

دریافت کافیین ریسک ابتلا به  بیماریآلزایمر  و پارکینسون را کم میکند و این مطلب  از گذشته مطرح بوده است.

در این مطالعه که بر روی بیماران سویدی و آمریکایی انجام شد، میزان میزان مصرف کافیین را 1 تا 5 سال قبل از بروز بیماری ام اس  در بیماران سویدی مورد پرسش قرار دادند، و در بیماران آمریکایی 10 سال قبل از بروز بیماری ام اس را ارزیابی کردند.این پرسش ها در بین افراد نرمال وسالم که با گروه بیماران همسان شده بودند نیز ارزیابی شد.

در ضمن این دو گروه از لحاظ سن، جنس، مصرف سیگار ، تماس با نور خورشید نیز ارزیابی شدند.

بعد از آنالیز داده ها مشخص شد که در گروه بیماران سویدی مصرف  6 فنجان و بیشتر در روز به میزان مشخصی ریسک ام اس را کم کرده است و در بیماران  آمریکایی مصرف 4 فنجان و بیشتر در روز این اثر کاهنده بر روی بروز ام اس دارد.

البته هنوز علت این اثر حفاظتی مشخص نیست ولی می توان گفت که اثر کافیین بر روی سلولهای ایمنی داخل مغز به نام میکروگلیا است که نقش در ایجاد این اثر حفاظتی دارد.

قابل توجه است که نتایج مطالعات حاضر اثر حمایتی دارد و در صورت اثبات اثر محافظتی آن می توان داروها و فراوردهایی از کافیین درست کرد تا اثرات منفی زیاد نوشیدن کافیین و قهوه را نیز نداشته باشد.

[divider]

image-c305e5f4a4587ded66a610429c9fff3edc0ff589e95c30ecdc5497b4dbf2d960-V

دکتر زهرا وهابی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

مدیر دپارتمان بیماریهای ستون فقرات و اختلالات عصب و عضله مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - اثر حفاظتی قهوه در بروز ام اس MS

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: