اثرات کم خوابی مزمن در خانم ها

خوابی 300x133 - اثرات کم خوابی مزمن در خانم ها

یک شب بی خوابی باعث بروز افسردگی زیادی در روز بعد نمی شود، اما طبق بررسی های انجام شده، کم خوابی مزمن با بروز افسردگی در خانم های جوان ارتباط دارد.

به طور کل کم خوابی و خواب بی کیفیت باعث بروز بدخلقی می شود که این شرایط نیز به نوبه خود به بدخوابی منجر خواهد شد. نکته مهم تر اینکه این رابطه در زنان سالم و جوان نیز مشاهده می شود و فقط مختص خانم های بی خواب یا افسرده نیست.

محققان بر روی 171 دانشجوی دختر به مدت 2 هفته تحقیقاتی انجام دادند که این افراد پرسشنامه هایی را مربوط به سطح اضطراب و افسردگی پر کردند و با اقدامات روزانه از شخص نسبت به روحیات و اضطراب این تحقیق را ادامه دادند. این خانم ها زمان کل خواب خود، زمان به خواب رفتن و کیفیت خوابشان را نیز گزارش دادند.

 

شماره تماس های نوبت گیری سریع
به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

  ویزیت متخصص اختلالات خواب و تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 مشاوره و روانشناسی  22648627_021

 مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166038295

به طور متوسط زنان به مدت 7 ساعت و 22 دقیقه در شب می خوابیدند که 21 دقیقه به خواب رفتن آنها طول می کشید. به طور کل امتیازی که به نوع خواب این خانم ها داده شد امتیاز نسبتا خوب می باشد.

در ابتدای تحقیق یک سوم این دخترها در معرض خطر افسردگی و 17 درصد آنها از نظر پزشکی دچار اضطراب قابل توجهی بودند.

زنانی که در طول دو هفته به طور متوسط کمتر می خوابیدند بیشتر از دیگران علائم افسردگی و فقدان لذت یا ناتوانی از لذت بردن را نشان می دادند. اما این علائم یک روز پس از یک خواب کامل و طولانی کمتر شد.

یک شب کم خوابی معمولا اثر زیادی بر روی خلق و خو ندارد، اما متاسفانه اثرات درمانی یک شب کم خوابی معمولا کوتاه مدت بوده و کم خوابی مزمن خطر بروز افسردگی را افزایش داده و اثرات درمانی مربوط به کم خوابی بر روی افسردگی در بهترین حالت نسبتا کم خواهد بود.

زمانی که خانم ها احساس ناراحتی بیشتری می کنند، دیرتر به خواب می روند و خواب خوبی نیز نخواهند داشت. علائم افسردگی در سطوح بالاتر معمولا یک شب قبل از ابتلا به بدخوابی یا کم خوابی و خواب بی کیفیت ظاهر می شوند.

بسته به علت مشکلات خواب، درمان افسردگی و اضطراب به بهبود کیفیت خواب کمک می کند. متاسفانه برای افراد افسرده و مضطرب که درمان های روانپزشکی موفقی داشته اند و مشکل دیگری تشخیص داده نشده است، آنچه مشاهده می شود این است که مشکلات خواب معمولا کمی با تاخیر برطرف می شوند زیرا به طور کامل برطرف نمی شوند.

درمان آپنه خواب و بی خوابی به بهبود علائم افسردگی کمک کرده اند، اما درمان اختلالات خواب راه حلی برای افسردگی و اضطراب محسوب نمی شوند.

خواب و خلق و خو در مردان و زنان مسن نیز با هم در ارتباط هستند، طوریکه مشکلات خواب باعث بد شدن خلق و خو در این افراد شده و بالعکس. به علاوه ارتباط بین افسردگی و کم خوابی خیلی قوی تر است نسبت به ارتباط بین اضطراب و خواب.

افرادی که نگران خواب خود هستند یا فکر می کنند که ممکن است دچار اختلال خواب شده باشند، باید به روانشناس خواب یا متخصص خواب مراجعه کنند تا در مورد گزینه های درمانی با وی مشورت کنند. توجه سریعتر به مشکلات خواب خطر بروز افسردگی یا اضطراب را کاهش می دهد.

منبع:

http://www.foxnews.com/health/2016/05/31/chronic-sleep-deprivation-tied-to-more-depression-for-young-women.html

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - اثرات کم خوابی مزمن در خانم ها

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است
شماره تماس های نوبت گیری سریع
به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

واحد انجام تست خواب 02122639401

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122636863

واحد مشاوره و روانشناسی  22648627_021

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166038295

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: