چگونه سیگار کشیدن، صورت و زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟

چگونه سیگار کشیدن، صورت و زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟

اثرات سیگار

به نظر شما کدام یک از خواهران دو قلوی بالا سیگار می کشد؟
هیچ روش اثبات شده ای تاکنون در جهان، موفق نشده ساعت را به عقب برگرداند، هیچ راهی هم نمی تواند سن شما را بیشتر از آنچه هستید نشان دهد، اما هنگامی که شروع به سیگار کشیدن می کنید همه چیز ظاهر شما تغییر می کند.
سیگار کشیدن به غیر از ظاهر که بر دندان ها، مو و پوست تاثیر می گذارد، قلب، ریه و استخوان های شما را نیز تضعیف می کند و باروری را کاهش می دهد.
یکی از دو قلو های عکس بالا سیگاریست، آیا می توانید تفاوت را تشخیص دهید؟

نشانه های فرد سیگاری (تنباکو):

اثرات سیگار

یک قل از دوقلوها که در سمت راست عکس مشاهده می کنید برای مدت ۱۴سال است ک سیگار می کشد (نصف سیگار یا یک سیگار در روز) و فرد در تصویر سمت چپ، غیر سیگاری است. یکی از واضح ترین علامت هایی که بر اثر کشیدن سیگار ایجاد شده است از دست رفتن پوست زیر چشم اوست که باعث شده او سال ها از خواهر خود بزرگتر به نظر برسد. این آسیب پوستی یکی از علامت های شایع سیگار کشیدن است.

اثرات سیگار

تن پوست غیر عادی

سیگار کشیدن، عروق خونی که اکسیژن و مواد مغذی را به کل بدن منتقل می کند را تحت تاثیر قرار می دهد. هنگامی که پوست از این مواد مغذی محروم می شود، تغییرات شروع می شوند، بنابراین افراد مبتلا به نیکوتین و سیگاری ممکن است رنگ پریدگی یا تن ناهموار پوست را تجربه کنند.

چین و چروک و افتادگی پوست

اثرات سیگار

دود تنباکو، حاوی بیش از4/000 مواد شیمیایی است که بسیاری از آن ها سرطان زا هستند. سایر مواد باعث آسیب به کلاژن و الاستین پوست می شوند، حتی قرار گرفتن در معرض دود خارج شده، هم می تواند سبب آسیب پوست می شود، شل شدگی و چین و چروک پوست از آسیب های پوست اند.

شل شدگی پوست بازو و سینه

اثرات سیگار

سیگار کشیدن می تواند بر روی پوست جاهای دیگر بدن هم تاثیر بگذارد. آسیب به الیاف الاستین می تواند باعث تضعیف و شل شدن پوست شود، مناطق آسیب پذیر شامل سینه ها و بازوها هستند.

خطوط و چین و چروک های اطراف لب

اثرات سیگار

آسیب به الاستین پوست یکی از آسیب هایی است که سیگار کشیدن می تواند در ناحیه ی اطراف دهان ایجاد کند آسیب دیگر، توسعه ی خطوط ریز و وینکل هایی در دهان است که به علت عمل سیگار کشیدن و پوک زدن به سیگار ایجاد می شود، این دو عامل با هم به علایم اولیه زودرس در سراسر دهان می انجامد.

لکه های پیری

اثرات سیگار

عکس بالا،هم چنین تصویری از دو قلوهای یکسان را نمایش می دهد، در تصویر نیمی از هر دو قل وجود دارد. قل سمت راست تجربه ی سیگار کشیدن و حمام آفتاب گرفتن در زندگی اش را داشته است و تفاوت واقعا قابل مشاهده است. لکه های پیری می تواند در هر فردی که برای مدت های طولانی و به کرات آفتاب گرفته است دیده شود اما تحقیقات نشان داده است که سیگاری ها بیش تر در معرض رشد لکه های سنی قرار دارد.

لثه ها و آسیب دیدگی دندان ها

اثرات سیگار

دندان های زرد،نشانه ای واضح از سیگار کشیدن است. بیماری های لثه، بوی بد نفس، از دست دادن دندان ها نیز در افراد سیگاری شایع تر است.

مشکلات ناخن ها و انگشتان دست

اثرات سیگار

تنباکو، پوست ناخم ها و دست ها را لکه دار می کند و می تواند نشانه ای از کشیدن سیگار به صورت مزمن باشد. خوشبختانه این تغییر رنگ بعد از متوقف کردن سیگار از بین می رود.

ریزش مو

اثرات سیگار

سیگار کشیدن می تواند فرآیند طبیعی ریزش مو را بدتر کند و آن را از روال طبیعی خارج کند. برخی از تحقیقات نشان می دهند که طاسی در مردان سیگاری بیش تر شایع است.

آب مروارید

اثرات سیگار

آب مروارید نوعی بیماری چشمی است که و در آن عدسی چشم تار و تیره و کدر می شود و بینایی دچار مشکل می شود و درمان موثر برای آن می تواند جراحی باشد سیگار کشیدن احتمال ابتلا به آب مروارید را افزایش می دهد.

پسوریازیس

اثرات سیگار

سیگار کشیدن همچنین خطر ابتلا به پسوریازیس که یک بیماری پوستی نا خوشایند و اغلب ناراحت کننده است را افزایش می دهد، پسوریازیس با ضخیم شدن و پوسته پوسته شدن پوست در ناحیه ی آرنج، دست ها و کمر و پاها دیده می شود.

چین و چروک اطراف چشم،خطوط پنجه کلاغی 

اثرات سیگار

خطوط و چین و چروک های خارج از چشم، اصطلاحا خطوط پنجه کلاغی نامیده می شوند که در افراد سیگاری بیش تر از افراد غیر سیگاری دیده می شود. این چروک ها در سیگاری ها عمیق تر است. تمرکز برای نرسیدن دود به چشم، نیز بعد از پوک زدن تمایل به ایجاد چین و چروک عمیق در اطراف چشم را بیش تر می کند به علاوه به دلیل کمبود مواد مغذی و اکسیژن به پوست، عناصر داخلی پوست آسیب می بیند.

با ترک سیگار، ظاهر خود را بهبود ببخشید

اثرات سیگار

پس از ترک سیگار، جریان خون بهبود می یابد، در نتیجه پوست شما شروع به دریافت اکسیژن بیش تری می کند. دندان های شما سفیدتر می شوند و لکه های زرد از انگشتان و دست ها و ناخن ها ناپدید می شوند.

بیماری های قلبی

اثرات سیگار

محدود کردن عروق کرونر قلب، یکی از عوارض خطرناک سیگار کشیدن است. از آن جایی که سیگار کشیدن نیز فشار خون را افزایش می دهد و خون بیش تر لخته می شود، خطر حمله قلب به طور چشم گیری افزایش می یابد. سیگار کشیدن هم چنین می تواند جریان خون را به روش های دیگری تحت تاثیر قرار دهد. اختلال نعوذ، یک نمونه از جریان خون تغییر یافته در مردان سیگاری است.

مشکلات تولید مثلی

اثرات سیگار

زنان سیگاری، با مشکلاتی در دوران بارداری روبه رو هستند، احتمال سقط جنین، تولد زودرس و یا داشتن یک نوزاد با وزن کم هنگام تولد از مشکلات مادران سیگاری است.

یائسگی زودرس

اثرات سیگار

به گفته ی محققان ، زنانی که سیگار می کشند زود تر از زنانی که سیگار نمی کشند یائسه می شوند.

سرطان دهان

اثرات سیگار

خطر ابتلا به سرطان دهان در افراد سیگاری بیش تر از افراد غیر سیگاری است استفاده از الکل نیز این خطر را تشدید می کند.سیگاری های الکلی که نوشیدنی های الکلی می نوشند و زیاد مصرف می کنند ۱۵برابر بیش تر در معرض ابتلا به سرطان دهان اند. سرطان دهان معمولا به عنوان یک زخم درون دهان، ایجاد می شود، ترک سیگار می تواتد خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

سرطان شش، ریه

اثرات سیگار

9 از هر 10 مرگ ناشی از سرطان ریه، ناشی از سیگار کشیدن است. به این معنی که ۹۰% مرگ و میر ناشی از سرطان ریه را می توان پیش گیری کرد،سیگار کسیدن خطر ابتلا به پنومونی را افزایش می دهد.

اثرات سیگار

درست است که ترک اعتیاد دشوار است اما ترک سیگار امکان پذیر است. هم اکنون 48 میلیون سیگاری در ایالت متحده ترک کرده اند و 45 میلیون سیگار می کشند این به این معنی است که ترک سیگار در 48 میلیون موثر بوده است. مراجعه به یک روانپزشک، مشاور و درمانگر می تواتد بسیار موثر باشد. توصیه های دارویی، استراتژی های ترک به شما کمک خواهد کرد.
با ما همراه باشید.

محقق و مترجم: میلاد اسد بیگی

 

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)