آیا مصرف 8 لیوان آب در روز کافیست ؟

احتیاجات آب زمانی که 8 فنجان آب کافی نیست .

مصرف روزانه آب
مصرف روزانه آب

بدن انسان همیشه ذخایر کافی برای مقدار آب جایگزین در 24 را ندارد .و لذا مقدار آب دفع شده در طی 24 ساعت باید سریعا جایگزین شود .در شرایط سلامت بدنی یک فرد مقادیر توصیه شده معقول بستگی به کالری توصیه شده دارد .

این مقدار آب توصیه شده برای بزرگسالان 35میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است و برای نوزادان 150میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن می باشد .

در بیشتر موارد مقادیر مجاز مناسب برای آب از کل منابع شامل آب مواد غذایی در بزرگسالان مرد و زن بسته به اندازه بدن به ترتیب تقریبا 15 لیوان و 11 لیوان می باشد .

مواد غذایی جامد 19% کل مایعات دریافتی روزانه را تامین می کنند این مقدار برابر 750 میلی لیتر معادل 3 لیوان آب در روز می باشد . و از آنجایی که میزان آب حاصل از متابولیسم بدن معادل یک لیوان است در این صورت مردان باید در روز حدود 11 لیوان آب  و زنان در حدود 7 لیوان آب مصرف کنند .

نوزادان به دلایلی به آب بیشتری نیاز دارند 1. بالا بودن سطح بدن به ازای کیلوگرم وزن 2. ظرفیت محدود کلیه 3. درصد بالای آب بدنی .

احتیاجات آب بدن زنان شیرده نیز بالاست . روزانه 600  تا 700 میلی لیتر یک زن شیرده علاوه بر مقدار توصیه شده روزانه باید مصرف کنند در کل یک زن شیرده باید 8 تا 9 لیوان آب مصرف کند. این در صورتی است که یک زن غیر شیرده روزانه در حدود 7 لیوان آب مصرف کند کفایت می کند .

نیاز به آب
نیاز به آب

احساس تشنگی در نوزادان ورزشکارانی که حرفه ای هستند بیماران بد حال و سالمندان که احساس تشنگی آنها کاهش یافته است برای تامین آب مورد نیاز بدن کافی نمی باشد خصوصا سالمندان که به دلایلی مثل تب عفونت اسهال استفراغ  و کاهش توانایی مراقبت از خود بیشتر در معرض کمبود آب بدن قرار می گیرند و تعادل مایعات و الکترولیت ها در بدنشان مختل می شود .

زندگی در شرایط آب و هوایی به شدت گرم یا تعریق زیاد باعث می شود که احساس تشنگی نتواند گویای احتیاجات واقعی بدن باشد .

یک توصیه ساده و حیاتی  :برای کسی که دچار گرمازدگی و بی حالی و تعریق ناشی از کم آبی شده است یک لیوان آب بسیار خنک تهیه کنید مقدار کمی نمک در آن حل کنید و سریعا به او بنوشانید…

 نکته مهم : عادت کنید که در طول 24 ساعت هر تعداد لیوان آبی که مصرف می کنید را یادداشت کنید مثلا اگر شنبه 4 لیوان آب مصرف کرده اید در گوشه ای از برگه یاد آوری خود این میزان مصرف را به عنوان نقطه ضعف خود در نظر بگیرید و سعی ذر افزایش تعداد لیوان های مصرفی آب در 24 ساعت بعد داشته باشید به یکباره نیازی نیست 10 لیوان آب در روز بنوشید بدن خود را به مرور به مصرف آب بیشتر عادت دهید مثلا اگر شنبه 4 لیوان آب مصرف کردید با خود بگویید که 24 ساعت بعدی را حتما یک یا دو لیوان بیشتر مصرف می کنم ….. یاداشت کردن یاد آمد 24 ساعت در بسیاری از موارد باعث تغییر شیوه زندگی و تغییر رفتار های نادرست غذایی به رفتارهای ایده آل برای سلامت بدن تبدیل شده اند .

به عنوان مثال به این تصویر توجه داشته باشید …

میزلن آب مصرفی
میزان آب مصرفی

 

[divider]

متخصص تغذیه    زهرا ویسی، مشاور تغذیه و رژیم درمانی

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *