آیا دیابت تیپ 2 قابل برگشت به وضعیت نرمال است ؟

ورزش

 

بازگشت روند دیابت تیپ 2 با ورزش و رژیم غذایی سالم؛ بنظر می‌رسد این جمله برای صحت داشتن زیادی خوب است.

با اینکه برخی تغییرات مشخص در سبک زندگی کلید کنترل دیابت هستند، اینکه شما بتوانید وضعیت را به مشابه زمانی که دیابت نداشته‌اید تغییر دهید، موضوع متفاوتی است. این موضوع به مدت زمان شروع دیابت، شدت آن و ژن‌های شما بستگی دارد.واژه بازگشت وقتی بکار میرود که فرد بتواند دارو را قطع کند، البته هنوز باید به تغییرات سبک زندگی پایبند باشد.

 

از دست دادن وزن اضافی و پایدار ماندن در این وضعیت به کنترل قند کمک می‌کند. در برخی افراد رسیدن به وزن سالم‌تر به معنی کاهش درمان دارویی و در موارد کمتری به معنی عدم ضرورت درمان دارویی است.

 

کاهش 5% تا 10% وزن بدن و ورزش‌های هوازی به مدت 150 دقیقه در هفته به کاهش یا توقف روند دیابت تیپ 2 کمک می‌کند.

 

دیابت نوع 2

 

در یک مطالعه، افراد با دیابت نوع 2، به مدت 175 دقیقه در هفته ورزش کردند و کالری دریافتی به 1200-1800 کیلوکالری در روز محدود شد و تحت مشاوره و آموزش هفتگی روند تغییرات سبک زندگی قرار گرفتند.

 

در طی 1 سال، حدود 15% این افراد توانستند دارو را کنار بگذارند و قند خونشان از محدوده دیابت خارج شد و در وضعیت پیش دیابت قرار گرفت.

 

بهترین نتایج در کسانی که بیشترین کاهش وزن را داشتند، کسانی که دیابت خفیف‌تری داشته‌اند یا اخیرا دیابت در آنها تشخیص  داده شده بود، دیده شد.

 

وزن و تغییرات سبک زندگی تنها فاکتورهای دخیل نیستند. ژن‌ها نیز در بروز دیابت نوع 2 تاثیر دارند. برخی افراد لاغر هم دچار دیابت میشوند. اما همچنان به یاد داشته باشید که وزن و سبک زندگی چیزهایی هستند که شما میتوانید در آن تغییر ایجاد کنید و در سلامت کلی شما نیز موثرند.

دکتر سارا قربانپور

  • دکتر سارا قربانپور
  • متخصص طب داخلی و دوره فوق تخصصی متابولیسم و غدد

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - آیا دیابت تیپ 2 قابل برگشت به وضعیت نرمال است ؟

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: