آیا بدن تنها دارای یک ساعت می باشد؟

%d8%b3%d8%a7%d8%b9%d8%aa-%d8%a8%d8%af%d9%86

همه این واقعیت را باور دارند که هر چه ساعات کم خوابی یا بی خوابی بیشتری داشته باشند، بیشتر خسته خواهند شد. اما اگر تمام شب را بیدار بمانید، عکس این مسئله را تجربه خواهید کرد: در ساعت 4 صبح می توانید چشمان خود را کاملا باز نگه دارید و در ساعت 8 صبح نیز کاملا هوشیار و پرانرژی به نظر می رسید. چرا با گذشت زمان کمتر احساس خواب آلودگی می کنید به جای اینکه بیشتر این احساس را داشته باشید؟

دانشمندان معتقدند که مغز ما یک ریتم شبانه روزی طبیعی را دنبال می کند که با طلوع خورشید زمان بیدار شدن را به ما اعلام می کند. اکنون نیز تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شدند که درست بودن این نظریه را تایید می کنند. اما در تایید این یافته ها محققان یک مسئله کاملا تعجب آور کشف کردند: مغز دارای ساعت های متعددی است.

طی انجام اسکن ها و MRI های مختلف از فعالیت مغز در گروهی از بزرگسالان که در طول شب بیدار ماندند، نشان داد که خواب آلودگی مربوط به دو عامل است: تعداد ساعت هایی که شخص بیدار مانده است و ریتم شبانه روزی. ریتم شبانه روزی یک ساعت داخلی است که باعث بیداری و هوشیاری بدن در هنگام صبح می شود و در ساعات تاریکی و انتهای روز خستگی را به بدن القا می کند.

کشف مهم دانشمندان این بود که تمام بخش های مغز همزمان و به یک صورت تحت تاثیر این دو عامل قرار نمی گیرند. به عبارت دیگر بعضی بخش های مغز بیشتر تحت تاثیر بیداری شبانه قرار می گیرند برخی دیگر بیشتر تحت تاثیر ساعت روز هستند. و اینکه بخش های مختلف مغز به تغییرات در طول روز واکنش نشان می دهند.

پییر ماکووت یکی از محققان در بلژیک در این باره می گوید: این اولین باری است که شواهدی در مورد ساعت های متعدد مغز ما وجود دارد.

تحقیقات زیادی که رفتارهای انسان را مورد بررسی قرار داده اند، به ما می گویند که بخشی از آنچه باعث خواب آلودگی می شود، مدت زمان بیدار ماندن ماست و دانشمندان این را محرک خواب می نامند. محرک خواب را به عنوان یک ساعت شنی در نظر بگیرید: هر چه بیشتر بیدار بمانیم، بیشتر احساس هوشیاری کرده و تمایل به بیدار ماندن داریم.

اما تحقیقاتی انجام شده که نشان می دهد بدن ما با ریتم شبانه روزی در یک چرخه 24 ساعته نیز کنترل می شود. این ریتم بین ساعت های 2 تا 4 صبح و 1 تا 3 بعداز ظهر باعث می شود بیشترین احساس خواب آلودگی را داشته باشیم.

برای انجام این تحقیق جدید نیز محققان از اسکن و MRI مغز 33 بزرگسال استفاده کردند تا فعالیت مغز را کنترل کنند. این افراد 42 ساعت بی وقفه بیدار بودند و یک دوره خواب 12 ساعته سپری کردند. اسکن ها نشان دادند که جریان خون که میزان فعالیت مغز را در یک حالت خاص نشان می دهد، در حقیقت طبق ریتم شبانه روزی در بعضی بخش های مغز و طبق محرک خواب در برخی بخش های دیگر نوسان دارد.

در زمان بیداری افراد مجموعه ای از تست ها را کامل کردند که زمان واکنش آنها را مورد بررسی قرار می داد. محققان در صدد بودند دریابند مدت زمان بیخوابی چه تاثیری بر روی زمان واکنش این افراد دارد.

یافته ها حاکی از این هستند که حدود 16 تا 18 ساعت بیخوابی عملکرد شناختی شما نسبتا ثابت باقی می ماند. اگر تمام شب را بیدار بمانید عملکرد شما نیز دچار مشکل می شود که بدترین حالت آن در ساعت 4 تا 6 صبح می باشد.

اساس این تحقیقات بیان می کند که بخش های مختلف مغز شما دارای محدوده زمانی خاص خود می باشند. بعضی از بخش های مغز دقیقا ریتم شبانه روزی مورد انتظار را دنبال می کنند و برخی دیگر خیلی بیشتر تحت تاثیر تغییر در روند خواب هستند. این یافته ها مهم هستند، زیرا درک دانشمندان را نسبت به چگونگی تاثیر بیخوابی و بیدار ماندن طولانی مدت بر روی مغز و برخی عملکردهای مغز تغییر داد.

یافته های بیشتر در مورد کارهای شیفتی

تحقیقات بیشتری برای اثرات کارهای شیفتی، تاخیر جت، اختلالات خواب و افزایش سن بر روی بدن و عملکردهای شناختی ما لازم است و اینکه این عوامل چگونه می توانند کیفیت خواب را بدتر سازند و بر روی سلامت جسمی ما تاثیر بگذارند.

تشخیص اختلالات کار سختی است، زیرا این اختلالات دارای علائم مشابهی با دیگر مشکلات مانند ADHD یا بیش فعالی هستند.

منبع:

http://www.huffingtonpost.com/entry/our-brains-probably-run-on-more-than-one-body-clock-scientists-say_us_57b1f9c8e4b007c36e4f83f3

نگارنده: سمیه محمدی

افزایش کیفیت خواب به صورت غیردارویی در مرکز سلامت روان رستا-آلومینادر کرج نیز انجام می پذیرد

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

6 دیدگاه دربارهٔ «آیا بدن تنها دارای یک ساعت می باشد؟»

 1. سلام داكتر صاحب محترم و دچار كم خرابى شدم سن من ٢٧ است. در كشور جرمنى هستم. اگر قرص ملاتونين استفاده كنم نقص ندارد. لطفآ كمك كنيد.

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست عزیز توصیه میشود برای رفع مشکل خوابتان حتما با یک روانشناس صحبت کنید و از مصرف خودسرانه هر دارویی قطعا پرهیز نمایید چرا که موجب تاثیرات منفی بر بدنتان خواهد بود.

 2. با سلام 42 ساله دبیر اموزش و پرورش .دو سال هست که دچار استرس و اضطراب میشوم در خواب حول و هوش ساعت 5 تا 6 صبح با یه فکر بد از خواب میشوم دچار تپش قلب و بی قراری میشوم .هر شب قرص سیتالوپرام 20 یک عدد میخورم ورزش والیبال و یوگا و مدیتیشن هم انجام میدهم همیشه ولی بازم دچار حالاتی که گفتم میشوم شما رو بخدا کمکم کنید هر دکتری هم میرم نتیجه نداره . ممنون از شما

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بهتراست علاوه بر درمان دارویی درمان غیردارویی تحت نظر جناب دکتر محرمی نیز در شعبه رسالت و یا شریعتی را در پیش بگیرید.

 3. سلام ۶۲ ساله دبیر بازنشسته در شیراز.به خاطر کم بد و صبح خواب‌ی دکتر ملاتونین و ترازودن ۵۰ تجویز کردند.من فقط ترزودن مصرف میکنم که خیلی موثر بوده در سه شب.اشکالی نداره ملاتونین مصرف نکنم.با تشکر

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   ملاتونین بدون عارضه می باشد و جای نگرانی ندارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *