آپنه خواب و افزایش احتمال ابتلا به دیابت و مشکلات قلبی و تنفسی

خروپف خواب

آپنه خواب و افزایش احتمال خطرات ابتلا به دیابت به میزان 30 درصد ,مشکلات ناشی از قلب و تنفس

افرادی که مبتلا به تنفس های منقطع در طول شب ها میباشند ,با احتمال بیشتری به بیماری هایی همانند دیابت دچار میشوند .

وضعیت خواب تاثیر زیادی بر زندگی انسان دارد و محققان به دنبال در یافت این مسئله هستند که افرادی که کمتر از 8 ساعت در شب میخوابند ,در معرض ابتلا به چه بیماری های میباشند

بیمارانی که مبتلا به تنفس مقطع هستند ,بر اساس شدت بیماری در معرض ابتلا به دیابت میباشند .

حتی در افرادی که شدت قطع تنفس در انها متوسط و یا ضعیف بود ,خطر ابتلا به دیابت به میزان 23 درصد افزایش می یابد . در افرادی که شدت بیماری در انها بیشتر بود ,به میزان 30 درصد امکان ابتلا به دیابت بیشتر میشود .ارتباط بین این دو موضوع مشخص شده است اگرچه این ارتباط به طور رسمی مورد مطالعه قرار نگرفته است .

تعدادی از متخصصان بیماری های ریوی در سال 1656 بیماری تنفس منقطع را یافتند که در بیماران چاق و یا کم خواب دیده میشد .

در این بیماری میزان جریان هوا 90 درصد کاهش می یابد و ممکن است 50 تا 100 بار در هر ساعت رخ دهد و در نهایت موجب بیداری ثابت فرد در طی شب ها میشود .

تصور نمایید که یک فرد درطی شب صد ها بار دچار خفگی میشود و این مشکل میتواند بسیار عذاب اور باشد .اگرچه فرد مبتلا به خطرات ناشی از بیداری شبانه پی نخواهد برد و به همبن دلیل است که فرد مبتلا فقط به علت شکایات دیگر اعضای خانواده به پزشک مراجعه میکند و تحت درمان قرار میگیرد .کیفیت خواب این افراد یک سوم کمتر از دیگران میباشد و انها تاثیر ان را در طول روز مشاهده میکنند .

در طی روز انها احساس خستگی مفرط و کمبود انرژی فیزیکی کرده و قادر به اتمام وظایف خود نمیباشند .

پس از توجه به دیگر علل بالقوه ,ارتباط مشخصی بین این بیماری و خطر ابتلا به دیابت مشاهده شد .عدم اشباع کافی اکسیژن و کاهش زمان خواب و افزایش ضربان قلب همه علائمی هستند که میتوانند منجر به دیابت شوند و ارتباط بین این دو بیماری را به خوبی مشخص میسازند .

پزشکان شاخص تنفس ارام در این بیماری را برای هر فرد اندازه گیری میکنند تا براساس شدت بیماری ,درمان مناسبی برای ان بیابند .

تعداد کامل دفعات قطع تنفی با تعداد کامل دفعات تنفس ارام جمع شده و بر مدت زان خوب فرد در شب تقسیم میشوند و در نهایت در 60 ضذب میشود .قطع تنغس یک توقف کامل در طی خواب فرد میباشد ولی تنفس ارام ,کاهش 30 درصدی حریان هوا برای 10 ثانیه میباشد .

زمانی که فرد مبتلا به تنفس منقطع به خواب میرود ,ماهیچه های وی ریلکس شده و ناگهان بافت نرم واقع در پشت گلوی انها به سمت پایین حرکت میکند و مسیر جریان هوا را به مدت 10 ثانیه مسدود میسازد .

به نظر میرسد که این مدت کوتاه به حدی نیست که قادر به ایجاد مشکلات بلند مدت برای بدن باشد مانند افزایش خطرناک فشار خون ,مشکلات قلبی ,افزایش مقاومت در برابر انسولین و ضربات .اما متاسفانه خطرناک است .

یافت زود هنگام علائم این بیماری در فرد میتواند مانع از بروز ان در این بیماری شود .

تعداد دفعات این رخداد در طی شب برای افراد متفاوت است .قطع تنفس شبانه باعث محرومیت مزمن حوابی میشود و منجر به خواب الودگی روزانه ,رفلکس های ارام ,تمرکز پایین و افزایش خط تصادفات میشود .مشکلات بلند مدت در این زمینه منجر به مشکلات جدی تری در حوزه سلامتی میشوند مانند دیابت ,افزایش فشار خون ,مشکلات قلبی ,ضربات و افزایش وزن .

نگارندگان : فرحناز آل احمد/ دکتر مصطفی امیری

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه بارسلونا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

0 0 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x