15 روش برخورد صحیح با بیمار آلزایمر که باید انجام داد

 آلزایمر یک بیماری پیش رونده است. آلزایمر به مرور زمان، عوارض آن بیشتر و بیشتر می شود زیرا بیماری، آلزایمرسلولهای بیشتری از مغز را درگیر کرده و از بین می برد. پس در نتیجه باید بدانیم که مراقبت از این بیماراب آلزایمر  یک فرایند طولانی است لذا باید برنامه ریزی بلند مدتی را در نظر بگیریم آلزایمر  که در آن مرحله به مرحله نیاز به مراقبت از نظر کمّی و کیفی، رو به افزایش است.
آلزایمر نوعی از زوال ذهنی است که ابتدا قابلیت زبان و کلام و رفته رفته تفکر، استدلال و حافظه را از بین می برد به طوری که فردی که در آغاز شاید تنها در به کار بردن برخی از افعال یا اسم ها دچار مشکل می شد، کم کم حتی قادر نیست تشخیص دهد که چه زمانی از روز است یا نام او چیست و یا اینکه آیا نیاز به اجابت مزاج دارد یا خیر؟
 
مراقبت از بیمار آلزایمر :
مراقبت از  بیماران آلزایمر  در منزل مستلزم رعایت چند نکته است:
۱)-تمام اعضای خانواده باید ماهیت بیماری  آلزایمر را بشناسید و خود را از نظر روانی و سایر برنامه ریزی ها با شرایط پیش رونده بیماری تطبیق دهید.
۲)- در منزل قوانین رفتاری و برنامه ریزی روزانۀ ثابتی داشته باشید تا یادآوری آن برای بیمار ساده تر شود. مثلاً ساعات غذا خوردن، حمام کردن یا خوابیدن را به طور ثابتی تنظیم کنید.
۳)-  روابط اجتماعی و تفریحات خانوادگی را حفظ کنید و بیمار مبتلا به آلزایمر را نیز در آن ها شرکت دهید.
۴)- محیط خانه را ایمن کنید. فراموش نکنید که رفتار بیمار مبتلا به آلزایمر کمتر قابل پیش بینی است در نتیجه ممکن است برخی از وسایل خانه با پیشرفت بیماری، تبدیل به منابع خطرآفرین شوند مانند استفاده از اجاق گاز، وسایل برقی و حتی حمام کردن.
۵)-   صبور باشید: بیمار مبتلا به الزایمر به مرور قابلیت حافظه خود را از دست می دهد در نتیجه شما بیشتر و بیشتر مجبور خواهید شد که اطلاعات را برای او تکرار کنید. ممکن است بارها از شما بپرسد که چه زمانی از روز است یا نام فرزند شما چیست یا چگونه باید از یک وسیله ساده مثل سشوار یا جارو استفاده کند. صبور باشید و با متانت پاسخ او را بدهید. مطمئن باشید که او به یاد نمی آورد که ساعتی پیش پاسخ خود را دریافت کرده است. اگر می دانست، قطعاً مزاحم شما نمی شد!
۶)- مهربان باشید: ممکن است که بیمار مبتلا به آلزایمر  حتی نام شما را به خاطر نیاورد ولی او هنوز هم قادر است زبان بدن و رفتار شما را درک کند. پس مراقب باشید به جای نشان دادن خستگی و خشم، مهربانی و درک از خود بروز دهید. رویکرد مثبت شما به او اعتماد به نفس و شادی خواهد بخشید.
۷)- با بیمار آلزایمر  رفتاری عادی داشته باشید: رفتار غیرعادی شما با بیمار، غیر طبیعی جلوه می کند. سعی کنید علیرغم مراقبت ویژه از او، برخوردی طبیعی داشته باشید.
 ۸)-    نسبت به رفتار منفی و کج رفتاری بیمار آلزایمر بی اعتنایی کنید: 
توجه نشان دادن نسبت به بدرفتاری ها و بهانـه گیری های بی مورد بیمار سبب ایجاد یک دور باطل می شود و او را به بدرفتاری تشویق می کند. رفتارهای مثبت او را با نشان دادن توجه، تقویت کنید و نسبت به بدرفتاری های او بی تفاوت باشید.
الزایمر
۹)-  بدرفتاری های بیمارمبتلا به آلزایمر  به معنای خصومت شخصی با شما نیست: آگاه باشید که اختلالات رفتاری بیمار، جنبه شخصی ندارد و جزء طبیعی روند فزاینده بیماری است.
۱۰)-  پرخاشگری و هیجان بیمارآلزایمر  را با دارو کنترل کنید: تمام رفتارهای بد بیـمار اگرچه طبیعی است اما نباید اجازه داد که بیش از حد قوت بگیرد. پرخاشگری و رفتـار تهـاجمی، خطرناک است و باید به وسیله دخالت پزشک و دارو کنترل شود تا آسیبی به بیمار و سایر اعضای خانواده نرسد.
۱۱)-از خودتان مراقبت کنید: حمایت عاطفی از خودتان به اندازه مراقبت از بیمار اهمیت دارد. در غیر این صورت به تدریج دچار فرسودگی روانی خواهید شد و نه تنها زندگی مفید و موثر خود را از دست خواهید داد بلکه حتی قادر به مراقبت صحیح از بیمار هم نخواهید بود. برای خودتان برنامه تفریحی و سرگرمی های مناسب را برنامه ریزی کنید. از دیگران کمک بخواهید تا برای مدت کوتاهی از بیمار شما مراقبت کنند تا شما بدون حضور او به گردش، مهمانی یا هر اجتماع دیگری بروید و روابط اجتماعی خود را حفظ کنید. مشاوران روانشـناس نیز می توانند در تخلیـه نگرانی ها و فرسودگی شما کمک زیادی کنند.
۱۲)-در مراحل آغاز بیماری  آلزایمر شما هنوز می توانید به حافظه و قابلیت درک بیـمار خود اطمیـنان داشته باشید اما کم کم زمانی می رسد که ترک کردن او به تنهایی حتی برای یک ساعت نیز دشوار و یا غیر ممکن می شود. نشانه های اینکه چه زمانی دیگر نمی توانید او را تنها بگذارید از این قرار هستند:
•    در صورتی که بیمار مبتلا به آلزایمر  خاموش کردن اجاق گاز را پس از آشپزی فراموش کند.
•    بستن درب ورودی منزل را فراموش کند.
•    بستن شیر آب را فراموش کند.
•    قادر به استفاده از تلفن در مواقع اضطراری نباشد (تلفن به شما، یک همسایه، پلیس یا آتش نشانی را فراموش کند.)
•    در صورت تنها ماندن، دچار حملات وحشتزدگی، ترس یا خشم شود.
•    خطرهای احتمالی را درک نکند. مثلاً متوجه آتش سوزی، باز بودن شیر آب یا جریان گاز در خانه نباشد.
۱۳)-کسی از جمله خود شما، ممکن است شرایطی پیش بیاید که مجبور به ترک منزل و تنها گذاشتن بیمار مبتلا به آلزایمر  برای دقایق یا ساعاتی شوید. برای تأمین امنیت بیمار آلزایمر می توانید تدابیری بیندیشید از جمله:
•    اگر تنها برای ساعاتی خانه را ترک می کنید، می توانید از یکی از دوستان یا همسایگان خود بخواهید که در غیاب شما در منزلتان حضور داشته باشد.
•    اگر مجبورید بیش از یک روز دور از خانه بمانید، می توانید یک پرستار استخدام کنید.
•    درب کشوها و کابینت های محتوی دارو، فراورده های شیمیایی یا وسایل خطرناک را قفل کنید.
•    از حفاظ ها و نرده ها در لبه پله ها یا طبقات بالا استفاده کنید و درب پشت بام و زیر زمین را ببندید.
•    وسایل برقی خطرناک مانند چرخ گوشت و اتو را دور از دسترس قرار دهید.
 ۱۴)-   تا زمانی که بیمارالزایمر ، قابلیت درک مطلب و خواندن و نوشتن را از دست نداده است، می توانید از یادداشت برای راهنمایی او استفاده کنید. مثلاً بر روی اجاق گاز تابلوی “خاموش کن”، در حمام یا دست شویی“شیر آب را ببند”، تلفن های ضروی مانند تلفن پلیس، اورژانس، آتش نشانی و شماره تلفن همراه خودتان و یا طرز کار وسایل مختلف را بنویسید و نصب کرد
۱۵)-    ممکن است شما و اعضای خانواده تان، شرایط مالی یا روحی نگه داری از بیمار مبتلا به آلزایمر را نداشته باشید. به هر حال مراقبت دائمی از این بیماران فرایندی دشوار و فرساینده است. اگرچه حضور این بیماران در منزل به سلامت روانی آن ها کمک می کند اما ممکن است با پیشرفت بیماری، شما دیگر قادر به پاسخگویی به نیازهای روزافزون بیمار خود نباشید. ممکن است احساس درماندگی منجر به افسردگی، انزوا و حتی اختلالات رفتاری و روحی در شما بشود و یا رابطه خانوادگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.
     در این صورت می توانید از مراکز نگه داری سالمندان بیمار بهره بگیرید، می توانید با مشورت پزشک یا مددکار اجتماعی یک مرکز مراقبت ویژه پیدا کنید و یا از خدمات این مراکز در منزل استفاده کنید.
     فراموش نکنید که بهره گیری از مراکز نگه داری بیماران آلزایمر  و سالمندان، به این معنا نیست که شما وظیفه وجدانی خود را فراموش کرده و یا فرزند ناخلفی هستید، مسلّم است تا زمانی که بتوانید سلامت روانی خود و دیگر اعضای خانواده تان را حفظ کنید، البته مراقبت از بیمار در منزل ارجحیت دارد اما در صورتی که به ادامه روابط مثبت خانوادگی و اجتماعی شما لطمه وارد کند، دلیلی ندارد که از کمک های مراکز دولتی یا خصوصی در این زمینه استفاده نکنید. مطئمن باشید که این تصمیم هم به نفع شما، هم خانواده تان و هم خود بیمارآلزایمر  است.

مهدی وزیریان

روان شناس بالینی 

درمانگر افسردگی ،وسواس و اختلالات اضطرابی 

مولف مجموعه کتاب های آنسوی اندیشه 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

8 دیدگاه دربارهٔ «15 روش برخورد صحیح با بیمار آلزایمر که باید انجام داد»

 1. سلام
  مادررمن ۸۱ سال دارد الزایمر داره و متاسفانه ش
  شنوایی هم مشکل داره
  الان دنبال بچه‌ی ۱۰ و ۱۲ ساله می گرده که الان نداره ما چهار تا خواهر هستیم اون می گه ۶ تایید ، الان با زن داداشم درگیره چون داداشم گفت بچه هات رو برده بیرون ،
  نمی دونیم چطور باهاش رفتار کنیم بگیم نداری داد و بیداد می کنه بگیم داری می گه بیارینشون

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام نیازه با تمامی مدارک ایشان برای روانپزشک های کلینیک نوبت ویزیت تهیه فرمایئد تا درمان دارویی برایشان شورع شود.

 2. شهرزاد امامزاده

  سلام پدر من ۷۰ سال سن دارند و بیماری آلزایمر و همچنین افسردگی دارند کنترل ادرار و مدفوع رو از دست دادند ولی صحبت میکنند و راه میروندبرادرم ایشان را به حمام میبرند ومشکلی که ما با پدرم داریم این هست که به سختی به حمام می آید و وقتی ما زیاد اصرار میکنیم گریه میکند ایشون هر سه چهار ماه یک بار به حمام میروند

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست گرامی
   بهتر است در این خصوص از متخصص طب سالمندی یا روانپزشک کمک بگیرید. در صورت تمایل با مرکز شماره یک تماس بگیرید همکاران راهنماییتان می کنند.

 3. ازاده هادیان

  سلام.وقت بخیر.مادر من در مرحله هذیان و بیقراری آلزایمر هست.آرامبخش تجویز نمیکنن بخاطر آب ریه و تنفس.چه راه دیگری وجود داره؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست گرامی
   جهت بررسی این موضوع و پاسخ دقیق، نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی مادرتان می باشد.
   متاسفانه بدون بررسی طبی نمی توانیم پاسخی در این خصوص ارائه دهیم.

 4. سلام پدر شوهر من هشتادسال داردودچار آلزایمرشده موقعی که توهم به سراغش میاد و چیزهایی میبینه که ما نمیبینیم من بهش نمیگم که این ها وجود ندارن که توی ذوقش نزنم ولی مادر شوهرم بهش میگه که کسی اینجا نیست ومن احساسم اینه که سرخورده میشه و باید باهاش همکاری کنیم حالا در این مورد دوست دارم نظرتون رو بدونم ممنونم از توجهتون

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست گرامی
   توصیه می شود این موضوع بررسی شود تا مانع از پیشرفت و تشدید اختلال گردد.
   جهت بررسی این موضوع و ارائه راهکار مناسب نیاز به ارزیابی بالینی وی می باشد.
   بهتر است ایشان توسط متخصص مغز و اعصاب معاینه شوند.
   در صورت تمایل با مرکز شماره یک تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *