خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / 8 راهکار ساده برای کمک به عملکرد بهتر کودک در امتحان

8 راهکار ساده برای کمک به عملکرد بهتر کودک در امتحان

جلسه ی امتحان

امتحان، یک روش ارزیابی برای معلم است تا از آنچه که دانش آموزان می دانند( و یا نیاز به دانستن دارند) مطلع شود، اما این آزمون فقط برای معلمان نیست، با امتحان،کودکان نیز مهارتهای مطالعه، درس گرفتن از اشتباهات و به یاد سپاری و یاد آوری را یاد می گیرند.
اگر کودکان به اندازه کافی تمرین و مطالعه داشته باشند، احساس می کنند آماده هستند و می توانند آزمون را مدیدیت کنند بدون اینکه حس کنند نیاز به تقلب دارند. آنها همچنین کمتر از شکست یا اشتباه می ترسند، زیرا می دانند که می توانند با تکیه بر توانایی ها و دانسته های خود به بهترین نحو آزمون را مدیریت کنند.
سعی کنید استراتژی های آزمون دهی را با کودک خود تمرین کنید تا چگونگی انتقال یادگرفته ها  و به یاد آوری را یاد بگیرد. با این تمرین ها کودک شما، مهارت کافی در پاسخگویی به آزمون را پیدا خواهد کرد.

♦ با معلم صحبت کنید

صحبت با معلم کودک
معلمان اغلب می توانند  یک راهنمایی خوب برای مطالعه آزمون ارائه دهند، می توانید از معلم در مورد نقاط ضعف کودک در آزمون و یادگیری کودک سوال کنید و از او بخواهید چند راه کار به شما ارائه دهد.

♦ یک بازی خانوادگی طراحی کنید.

بازی خانوادگی
می توانید به مدت 15 دقیقه کوتاه و آرام، در یک جلسه ی بازی ( بدون مطالعه)  به جای برگزاری جلسه ی امتحان، او را برای آزمون آماده کنید. مثلاً سر میز شام ، بازی جدول ضرب انجام دهید، یک شی، مثل یک جایزه ی کوچک را داخل دستمال سفره بپیچید، و از جدول ضرب بپرسید، دقت کنید سوالات با توانایی هر فرد متناسب باشد، هر کس سریعتر جواب داد ، دستمال به او می رسد، هر کس 3 بار  توانست دستمال را دستش نگه دارد برنده است و جایزه به او می رسد.

♦ همه ی حواس کودک را درگیر کنید

توپ و وزن
از حواس پنجگانه ی کودک برای آموزش به او استفاده کنید؛ سعی کنید آنچه آموزش می دهید برای او ملموس باشد.زمانی که کودک در حال جنبش و فعالیت است بهتر یاد می گیرد تا  اینکه پشت میز بنشیند و گوش دهد.اگر در مورد لغت شکر یا تخم مرغ صحبت می کنید، مواد کیک را بیاورید، کیک درست کنید و یا با خمیر کیک لغت را با کودک خود بنویسید و بگذارید بپزد،یا اگر در مورد هوا و وزن حرف می زنید از توپ  و اشیاء دیگر برای نشان دادن آن استفاده کنید، اینکار سبب می شود کودک درس را بهتر یادبگیرد و فراموش نکند.

♦  استفاده از فلش کارت ها

استفاده از فلش کارت
می توانید از فلش کارتها و بریده های مجلات و روزنامه های برای کار کردن با کودک استفاده کنید.

♦ در مورد استراتژی های تست زنی با کودک صحبت کنید

تست زنی
به کودک آموزش دهید در تست زنی اولین گام این است که جواب های اشتباه را خط بزند،به او آموزش دهید که اول به سوال هایی که بلد است جواب دهد،کنار سوالاتی که فعلاً به جواب آنها مطمئن نیست علامت بزند و در پایان به آنها فکر کند.

♦ تمرین جلسه ی آزمون

تمرین جلسه ی امتحان
یک یا دو شب قبل از امتحان، یک جلسه ی امتحان را طراحی کنید، از لغات مهم املاء بگویید، مسائل ریاضی طراحی کنید تا کودک جواب دهد.

♦ تقویت نقاط ضعف کودک

تمرین روی تخته
سعی کنید مواردی را که می دانید کودک شما در آن ضعیف عمل می کند تقویت کنید،برای اینکه ترس کودک بریزد به جای قلم و کاغذ می توانید از تخته ی وایت برد برای آموزش به او استفاده کنید.

♦ تقویت بنیه ی کودک

تغذیه ی کودکان
شب قبل از امتحان محیطی فراهم کنید تا کودک خواب کافی و آرام داشته باشد، کودکان 6 تا 8 سال نیاز است که 11 ساعت بخوابند،کودکان 9 تا 10 سال نیاز است که 10 ساعت خواب آرام داشته باشند.
سعی کنید، کودک صبحانه ی کامل برای سوخت و ساز مغز خورده باشد،مطالعات نشان می دهد کودکانی که صبحانه می خورند در آزمونها کمتر اشتباه می کنند.صبحانه ای حاوی مواد مغذی لازم، مثلاً ترکیبی از تخم مرغ، نان سبوس دار و میوه جات.

لعیا عباسی


    لعیا عباسی اصل- کارشناس ارشد علوم تربیتی

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه