خانه / آموزش روابط / 10 مهارت مهم برای داشتن ازدواجی موفق

10 مهارت مهم برای داشتن ازدواجی موفق

10 مهارت مهم برای داشتن ازدواجی موفقReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Nov 19Rating:

مهارت های ازدواج موفق

برای هر کسی ازدواج امری ممکن و شدنی است، اینکه دو نفر به هم برسند بسیار زیباست،حتی می تواند هدیه ای برای پایان دوره ی تجرد باشد، اگر شما از نسل آدم و حوا هستید، خداوند برای شما شخص ویژه ای را خلق کرده است. اما سوال اینجاست، زمانی که اطراف شما پر از انسانهایی است که وقت خود را بیهوده و بی هدف با آنها سپری می کنید دلتان برای آن فرد خاص تنگ می شود و برای با او بودن آماده هستید؟
امروزه شاهد این هستیم که روابط به ازدواج ختم نمی شوند! دلیل این امر عدم آگاهی از چگونگی داشتن ازدواجی موفق و  دلایل شکست ازدواج ها می باشد. ازدواج کردن امری دشوار است و نیاز به آموزش دارد، چراکه شما در مورد بسیاری از مهارت های قبل از ازدواج آگاهی ندارید. این آموزشها به رشد و توسعه ی مهارتهای قبل از ازدواج برای موفقیت در این امر ضروری است.
در بسیاری از موارد ،ما در حال مقایسه ی دوستی  با ازدواج هستیم، این دو امر را با هم مقایسه نکنید، در روابط دوران دوستی شما مجبور نیستید مذاکره یا مصالحه کنید- وقتی از رابطه نا راضی باشید می توانید رابطه را تمام کنید، اما ازدواج سخت است، ولی در صورتی که ازدواج موفقی داشته باشید، شاد خواهید بود، همسر شاد،اعتماد، احترام، ثبات،حمایت، عشق بی قید و شرط، زندگی عاری از گناه یا عاری از حس عذاب ناشی از ارتکاب گناه،داشتن همدم، عمر طولانی و … از مزایای ازدواج موفق می باشد.
10 مهارت عملی برای داشتن ازدواجی موفق
این مهارتها را ایجاد کنید، رشد دهید یا حتی قرض بگیرید، به هر حال  هر کاری که می توانید انجام دهید تا این مهارتها را قبل از ازدواج کسب کنید، اگر ازدواج کرده اید سعی کنید این مهارتها را در خود توسعه دهید.

10) مهارت های حل مسئله
مهارت حل مسئله، مهمترین مهارتی است که برای موفقیت در امر ازدواج باید به آن توجه داشته باشید، اگر این مهارت را نداشته باشید سایر مهارتها خیلی کمکتان نخواهد کرد. معمولاً  در طول دو سال اول ازدواج، رابطه با مشکلات بسیاری مواجه می شود که یکی از دلایل آن عدم توسعه ی مهارتهای حل مسئله می باشد، در طول این دو سال شما و همسرتان هر کدام رویکرد متفاوتی نسبت به مسائل نشان می دهید و راهکارهای متفاوتی نیز ارائه می دهید. مهارت حل مسئله به شما یاد می دهد که بدانیدکی دعوا کنید،کی دعوا نکنید،کی تسلیم شوید وکی ببخشید.

9) اولویت دادن همسر خود
همسر شما اولین نفر خواهد بود، پس از خدا، او را قبل از فرزندانتان،پدر و مادرتان، کارتان، تفریحاتتان یا هر چیز دیگر که برای شما مهم است قرار دهید. احتمالاً روزهایی در گذشته بوده است که او در سختی ها کنارتان بوده است، باور کنید که در زندگی، همسرتان تنها یگانه ی زندگیتان است و با شما و هم پای شما خواهد ماند. پس او را در اولویت اول لیست توجهات خود قرار دهید.

8) مهارتهای زندگی
مهم است که هر یک از شما برای نه تنها امروزتان بلکه برای فردای خود و همسرتان برنامه ریزی کنید،« امروز باید چگونه باشم تا در آینده مرد و همسر ایده آلی باشم؟»« چه کارهایی می توانم انجام دهم که 5 سال دیگر نیز به همین اندازه برای همسرم جذاب باشم؟» « باید دانشگاه بروم؟»« باید شروع به کسب و کار کنم؟» « چگونه می توانم به همسرم نشان دهم که برای حمایت او تلاش می کنم؟» به این موارد فکر کنید و برنامه داشته باشید.
غذای سالم بخورید، سالم زندگی کنید، عمر طولانی داشته باشید، برنامه ریزی مالی کنید، صرفه جویی کنید، به کسب و کار خودتان رسیدگی کنید و یک شریک زندگی خوب باشید.

7) مهارتهای عفو و بخشش
در طول دوستی، نیاز نیست که ببخشید، شما می توانید انتخاب کنید که ببخشید یا فراموش کنید، اما برای ازدواج موفق ، نه تنها باید قادر باشید ببخشید بلکه باید در همان لحظه قادر به بخشش باشید. وقتی همسرتان اشتباهی می کند ، عذر خواهی او را بپذیرید، او کامل نیست شما هم کامل نیستید، لحظه ا ی که شما قادر نباشید ببخشید، لحظه ای است که رابطه متوقف می شود، بدون بخشش قادر به انجام کاری نخواهید بود، و تنها خواهید ماند.

6) مهارت ها ی خلاقیت
بعد از ازدواج و شروع زندگی ما هر روز همدیگر را می بینیم، و به راحتی بعد از مدتی همه چیز برای ما یکنواخت خواهد شد،اجازه ندهید که برای هم عادی و یکنواخت شوید،  گهگاه در ایام تعطیل برنامه ای بچینید، سرگرمی جدیدی برای خود و همسرتان تدارک ببینید، حتی اگر چند دقیقه باشد زندگی را از یکنواختی نجات دهید، پیاده روی بروید، بازی کنید ( فوتبال، تنیس، جنگا، منچ و …)

مهارت خلاقیت در زندگی

فیلم ببینید، و در عین حال به هم توجه داشته باشید و به یک دیگر در طول بازی نگاه کنید،با هم در گروه هایی مختلفی عضو شوید و در همه حال از با هم لذت بردن، لذت ببرید.

5) مهارت های تمرکز
یاد بگیرید که بر روی جنبه ها و ویژگی های مثبت همسرتان تمرکز کنید،ویژگی هایی که شما آنها را دوست دارید ، قطعاً همسرتان ویژگی هایی دارد که شما از آنها متنفرید، اما باز هم قطعاً نکات مثبت وی خیلی بیشتر است که شما آنها را دیده و او را انتخاب کردید، پس به این جنبه ها بیشتر توجه کنید.

مهارت تمرکز در زندگی

به خاطر داشته باشید زمانی که با یک انگشت به همسرتان اشاره می کنید  چهار انگشت دیگر به سمت خودتان است. شما نیز عیب هایی دارید.

4) مهارت اعتماد به نفس
شما باید باور کنید که ازدواجتان هیچ وقت با شکست مواجه نخواهد بود و طلاق برای شما گزینه ای برای تمام شدن رابطه نخواهد بود، اعتماد به نفس داشته باشید و اعتقاد داشته باشید که همسرتان به همان اندازه که شما او را دوست دارید شما را دوست خواهد داشت، اگر او گاهی اوقات عشق و علاقه را نشان نمی دهد، بدانیدکه او قلباً به شما علاقه مند است و سعی دارد قول هایی که روزهای اول به شما داده است تحقق بخشد،نگذارید شک بر روابط شما سایه بیاندازد زیرا  سبب بروز مشکلات می شود اما اعتماد مانند ماله ای دست اندازهای زندگی شما را یکی بعد از دیگری رفع می کند.

3) مهارت های یادگیری
در برخی از مراحل زندگی به نقطه ای می رسید که میگویید اصلاً انگار نمی شناسمش، او عوض شده است، بله او عوض شده است او 28 سال ندارد حالا 32 سال دارد همه چیز عوض می شود شما نیز همان آدم 7 سال پیش نیستید، این مورد دلیلی برای طلاق نیست، سعی کنید دوباره او را یاد بگیرید ، اگر شما تمایل ندارید که او را دوباره بشناسید، معنی اش این نیست که نباید ازدواج می کردید بلکه به این معنی است که شما هنوز صلاحیت کافی برای ازدواج را نداشته اید، این مورد را به شکل هیجانی دیگر در زندگی در نظر بگیرید و دوباره برای داشتن او تلاش کنید مطمئن باشید لذت بخش خواهد بود شما می توانید، زیرا قبلاً او را عاشق خود کرده بودید.

2) مهارت های ادراک
من در اینجا در مورد مهارت  ادراک شما صحبت نمی کنم، بلکه در مورد ادراک جهان اطراف در مورد شما صحبت می کنم، شما متأهل هستید.
برای شما باید این مهم باشد که همسر ی راضی از رابطه باشید، این مهم باشد که شما همسرتان را خوب معرفی می کنید، و همسرتان نیز شما را خوب معرفی میکند، اگر وانمود کنید که ازدواج نکرده اید دیر یا زود دست شما رو خواهد شد، این دست شما نیست که هر وقت خواستید تصور دیگران از خودتان را خاموش و روشن کنید،برای شما باید این مهم باشد که دیگران شما را آنطور که هستید ببینند،  فردی متأهل.

1)مهارت های دعوا کردن
زمانی که دعوا می کنید، سعی کنید دعوایتان منصفانه باشد،دعوا برای یک هدف ، مطمئن شوید که برای یک چیزی دعوا می کنید، و آن چیز را مشخص کنید،سعی کنید همه ی نکات دعوا را در چند نکته ی اساسی جمع کنید و مطرح کنید.

مهارت دعوا در زندگی

اگر شما با صدای نرم و محترمانه مواردی را که شما را اذیت می کند مطرح کنید طرف مقابلتان حتی اگر آنها را انجام ندهد خوب گوش خواهد داد، و اگر شما را دوست داشته باشد سعی خواهد کرد حداقل مواردی را که شما را اذیت می کند انجام ندهد، اما اگر دعوای شما همراه با کلمات رکیک و صدای بلند و بی احترامی باشد مطمئن باشید حرفهای شما شنیده نخواهد شد و برعکس کارهایی که شما را رنج می دهد دوباره انجام خواهد شد.
اگر شما ازدواج نکرده اید، این لیست را ببینید و خود را ارزیابی کنید، آیا آماده ی ازدواج هستید؟

منبع:

relationship

لعیا عباسی

 

لعیا عباسی اصل – کارشناس ارشد علوم تربیتی

 

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

11 نظر

 1. آیدا اسماعیلی

  سلام
  مقاله را چند بار خواندم، خیلی خوب بود، سپاسگذار از زحماتتون.

 2. سلام ، من هم موافقم، مطلب جامع و خوبی بود،ممنون

 3. خسته نباشید، با اینکه به کار گیری اینها در زندگی واقعی سخت است ، اما تلاش خودم را خواهم کرد، عالی بود

 4. سلام، مطلب خیلی خوبی بود، لطفاً در مورد روابط بعد از طلاق نیز مطلب بگذارید. ممنون

 5. خیلی جامع و عالی به موضوع پرداخته اید ممنون مخصووصا مورد سوم عالی بود. مرسی

  • آرسام نهاوندی

   موافقم، مورد سوم جایی است که همه ی ما جا میزنیم اما اگر همسر خود را دوست داشته باشیم باید برای داشتن دوباره او تلاش کنیم. خیلی خوب بود.. سپاس گذار

   • سلام، واقعاً با این مورد موافقم، و خودم این بعد را رعایت کردم و توانستم دوباره زندگی خوبی با همسرم داشته باشم.
    خیلی مطلب جامعی بود، استفاده کردم.تشکر از شما

 6. salam
  man khodam morede 3 ro khob tajrobe kardam .agar yek modat faghta be nokate bade hamsar tavajoh konid azash badetoon miyad ama age say konid khobihasho bebinid ashegh mimoonid man har 2 taro tajrobe kardam.

 7. bebakhshid morede 5 manzooram bood.merci

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه