خانه / روانشناسی / روانشناسی رفتار / چگونه جلوی حسادت را بگیریم؟ بخش سوم

چگونه جلوی حسادت را بگیریم؟ بخش سوم

چگونه جلوی حسادت را بگیریم؟ بخش سومReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Dec 10Rating:

بخش سوم: یادگیری اعتماد

این بخش نیز شامل 4 گام و چند نکته است. پیشنهاد می کنیم قبل از خواندن این بخش، بخش اول و بخش دوم را نیز مطالعه نمایید.

گام اول: اعتماد:

گفتن این حرف بسیار ساده تر از عمل کردن به آن است. اگر شما خیلی حسودی می کنید احتمالا به این خاطر است که در گذشته اعتمادتان خدشه دار شده است. شما باید از فکر کردن به گذشته دست بردارید و به آینده تان بیندیشید. آیا این فرد نیز تابحال اعتمادتان را خدشه دار کرده است؟

اگر که جواب نه است، پس شما باید فرض کنید که او فرد خوبی است نه اینکه دائما فکرهای بد کنید. دوست های خوب اغلب موجب به دست آوردن اعتماد از دست رفته می شود اما این کار در مدت زمان طولانی امکان پذیر است. اما اگر آن فرد کسی است که بارها و بارها به اعتمادتان لطمه زده است، پس شما باید تصمیم قاطع تری بگیرید! شما شایستگی بهترین ها را دارید!

حسادت

گام دوم: به احساسات خود گوش فرا دهید و مرز تعیین کنید!

گاهی اوقات احساسات به ما می گویند که چه چیزی باارزش است. اگر شما احساس حسادت می کنید یعنی اینکه موضوعی در اطرافتان در حال اتفاق افتادن است که شما زیاد دوستش ندارید! گاهی اوقات احساسات به ما هشدار می دهند که چیزی نیاز به مراقبت دارد. به عنوان مثال رفتارهای نامزد شما در برخورد با دختر یا پسرهای دیگر ممکن است که برای شما آزار دهنده باشد، اما آیا او هم همینطور فکر می کند؟ او می فهمد که رفتارش برای شما آزاردهنده است؟ به جای حسادت بهتر است که ابتدا مرزهایی را برای خودتان تعیین کنید. به نامزدتان بگویید که اگر شما نیز مثل او با جنس مخالف اینقدر راحت باشید، آیا او اذیت نمی شود؟ مرزهایتان را مشخص کنید و به او بگویید که اگر از این مرزها عبور کند شما ناراحت خواهید شد. صحبت را تا جایی ادامه دهید که بتوانید زمینه های مشترک را پیدا کنید، وقتی که به توافق رسیدید به شریک تان اعتماد کنید و حس حسادت را کنار بگذارید.

گام سوم: انتظاراتتان را معقول کنید.

آیا شما توقع دارید که همسر یا فرزند و یا دوستتان دائما با شما باشد؟ به خودتان نگاه کنید! چه چیزهای دیگری در اطرافتان وجود دارد که شما را خوشحال کند؟ افراد دیگر چطور؟ خیلی اوقات نیاز است که ما زمان بیشتری را صرف دیگران و یا فعالیت های دیگر کنیم، و از انرژی که برای یک فرد خاص و تمرکز بر او و کارهایش داریم، کم کنیم.

گام چهارم: یک دیدگاه خوش بینانه را در زندگی تان پیش بگیرید!

حسادت یک رفتار مبتنی بر ترس است، شما زمان زیادی را صرف نگرانی درباره اتفاقی می کنید که هنوز نیفتاده است. در واقع شما براساس احساسات و انرژی منفی که دارید در حال پیشگویی هستید!! اگر شما کسی را باور دارید، او را کاملا باور داشته باشید.

حسادت

و در آخر اینکه:

هرگز فکر نکنید که به اندازه کافی خوب نیستید، مادامی که این احساس را داشته باشید، افراد بهتر از شما پیدا می شوند!!

این را بدانید که شما به اندازه کافی خوب و منحصر به فرد هستید. زمانی که شما این موضوع را قبول کنید آرامتر نیز خواهید بود. یک نفس عمیق بکشید و فکرهای خوب کنید.

به خودتان حقیقت را بگویید! اگر کسی ارتقا شغلی پیدا کرده، شما به دنبال اشتباه خود بگردید و از الان برای ارتقا شغلی بعدی برنامه ریزی کنید.

از اینکه روی یک فرد حساس شوید پیشگیری کنید! کمی وقتتان را پر کنید. به یاد داشته باشید که افرادی که پرمشغله ترند نسبت به کسانی که ساعات بیکاری زیادتری دارند جذاب تر به نظر می آیند!

فاطمه امیری فاطمه امیری – کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و نوروتراپیست

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - چگونه جلوی حسادت را بگیریم؟ بخش سوم

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه