خانه / روانشناسی / روانشناسی رفتار / چگونه جلوی حسادت را بگیریم؟ بخش دوم

چگونه جلوی حسادت را بگیریم؟ بخش دوم

بخش دوم: مقابله با حسادت از درون

بخش دوم این نوشتار شامل چهار قسمت است که با هم مرور می کنیم:

حسادت

گام اول: ساختن اعتماد به نفس:

 حسادت معمولا حاصل ناامنی و کم ارزش دانستن خود است.شما ممکن است که ترس از ترک و یا رد شدن توسط فردی که به شما نزدیک است را داشته باشید و یا هویت خود را در یک رابطه قبلی از دست داده باشید و یا ممکن است همه اینها به خاطر وسواس بیش از حد شما باشد!

یکی از بهترین راه ها برای ساختن اعتماد به نفس، عمل کردن به شکل یک فرد بااعتماد به نفس است. در تصمیم گیری هایتان به خودتان اهمیت دهید و به احساساتتان نیز اهمیت دهید. مردمی که اعتماد به نفس دارند هنگامی که دیگران آنها را به سخره می گیرند خود را سرزنش نمی کنند و میدانند که بعضی از مردم کوته بین هستند و به خاطر حرف های آنها نباید خود را بشکنند. شما باید بدانید که به اندازه کافی خوب هستید و گاهی اوقات اگر خراب کاری می کنید باید به عنوان یک فرصت برای یادگیری چیزهای جدید به آن نگاه کنید.

گام دوم: از مقایسه کردن خود با دیگران اجتناب کنید:

حتی افراد مشهور و زیبا نیز ایراداتی دارند که شما آنها را ندیده اید. معروفیت و یا محبوبیت افراد به خاطر بی عیب و نقص بودن آنها نیست. به جای تمرکز بر کاستی های خود، در مورد ویژگی های مثبت، مهارت ها و صفات شخصیتی خود بیاندیشید و در پی شکوفا کردن آنها باشید.

حسادت

گام سوم: برخلاف یک فرد حسود عمل کنید!

وقتی که در مقابل کسی احساس حسادت به سراغتان می آید برعکس همیشه عمل کنید، و سعی کنید نسبت به فردی که احساس حسادت دارید احساس یک فرد معتمد را داشته باشید. مثلا وقتی که دوستتان می خواهد با کس دیگری اوقاتش را بگذارند به آنها پیشنهاد دیدن یک فیلم و یا رفتن به رستوران را بدهید، و یا وقتی نامزدتان با فرد دیگری که شما از او خوشتان نمی آید در حال صحبت است سعی کنید به صورت دوستانه ای وارد گفتگو شوید. و یا اینکه وقتی فردی می خواهد شغل ایی که شما هم آن را می خواهید را تصاحب کند، به جای اینکه برای تضعیف اش تلاش کنید، به او تبریک بگویید و به او بگویید در راه موفقیت به او کمک خواهید کرد.

گام چهارم: شک را که قسمتی از حسادت است بشناسید!

 حسادت باعث می شود که شما سناریوهای پوچ را در ذهن خود بسازید، در واقع چیزهای بدی که می سازید ممکن است هرگز در واقعیت اتفاق نیفتند. و حتی اگر هم اتفاق بیفتند شما باید قوی باشید و بدانید که از سد مشکلات عبور خواهید کرد و این مسایل موجب نابود شدن شما نخواهد شد و هنوز هم افراد دیگری در زندگی شما وجود دارند.

نامزد شما ممکن است به دوست دختر و یا دوست پسر سابق خود برای ابراز همدردی در زمانی که اتفاق بدی افتاده است زنگ بزند، این مسئله دلیلی برای دیوانه بازی های شما نیست!! مثبت بیندیشید، شاید همین حس همدردی و مهربانی اوست که شما را شیفته خودش کرده و یکی از دلایلی است که او را انقدر دوست دارید.

بخش سوم

 

فاطمه امیری فاطمه امیری – کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و نوروتراپیست

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه