خانه / روانپزشکی / اضطراب و استرس / چگونه بر اضطراب خود هنگام صحبت کردن غلبه کنیم؟

چگونه بر اضطراب خود هنگام صحبت کردن غلبه کنیم؟

همه گاهی از اضطراب صحبت کردن در زندگی رنج برده ایم، اما راه هایی برای به حداقل رساندن این ترس وجود دارد.

اضطراب سخنرانی

1.آگاه باشید که بیشتر مردم سطوحی از اضطراب را تجربه می کنند.

2.زمان را اندازه بگیرید هنگامی که صحبت می کنید.عجله کردن باعث می شود که اشتباه کنید.جریان خیلی آرام هم اثر خواب آلود دارد، در حالی که صحبت کردن خیلی سریع هم باعث استرس مخاطب می شود و درک نمی کند که شما چه چیز را می خواهید بیان کنید.بهترین حالت 120 تا 150 کلمه در دقیقه است.اگر کمتر از 100 کلمه در دقیقه می گویید سرعت شما آرام است اگر160 کلمه می گویید باید سرعت را کم کنید.

3.اطمینان حاصل کنید که تنفس را به یاد دارید.کم مصرف کردن هوا می تواند صدای شما را به طرز چشمگیری تغییر دهد.تنفس عمیق باعث اکسیژن رسانی به مغز و ریه ها می شود و شما را آرام می کند.

4.در مورد موضوع خود آگاه باشید.مهم نیست که این یک گفتگوی رسمی است یا غیر رسمی.اگر شما درباره موضوعی که صحبت می کنید آگاهی داشته باشید به شما اعتماد به نفس می دهد.

5.دهان خود را باز کنید تا صدا بتواند خارج شود.

6.بین فکر های جدید مکث کنید.

7.اگر شما فردی هستید که خیلی “اوم” می گویید، سعی کنید به جای آن فکر کنید.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات اختلالات مغزواعصاب و ستون فقرات

♦ دکتر زهرا وهابی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات - دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران ♦ مدیر دپارتمان بیماریهای ستون فقرات و اختلالات عصب و عضله مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا♦ ♦ ♦ ♦ ♦ کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه