خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / چگونه با کودکان در مورد سلامت قلب صحبت کنیم

چگونه با کودکان در مورد سلامت قلب صحبت کنیم

کودک

اینکه تصمیم بگیرید با کودک خود در مورد سلامت قلب صحبت کنید یک راه فوق العاده است تا کودک یاد بگیرد در برنامه های خانه و مدرسه چگونه به افزایش عمر و سلامتی خود کمک کنند.
همه، کودکان را از مصرف هله هوله، تماشای تلویزیون و بازیهای ویدئویی منع می کنند،اما در مورد چگونگی تأثیر آنها بر سلامت و نحوه ی  انتخاب غذاها و فعالیت ها برای بالا بردن سطح سلامت، آموزش بسیار کمی صورت می گیرد.
شما همیشه کنار فرزند خود نیستید و نمی توانید بر او نظارت داشته باشید. اما هنگامی که کودک درک کند، قلب چیست؟ چگونه کار می کند، چه چیزهای برای آن مضر و چه چیزهای برای آن مفید است، به احتمال زیاد در مورد غذاها و فعالیت های خود بهتر تصمیم گیری می کند.
1)    از اینترنت یک نمودار قلب پرینت بگیرید.در صورت امکان پرینت رنگی بگیرید و به او توضیح دهید که قلب در کدام قسمت بدن قرار دارد، چه شکلی است.بگویید که قلب خون را به کل بدن پمپاژ می کند، و برای اینکه خوب کار کند نیاز است تا قوی باشد و رگ ها باید تمیز باشند.
2)    اجازه دهید کودک سرش را روی سینه ی شما قرار دهد و صدای قلب را گوش کند، به او بگویید که چگونه خون را پمپاژ می کند،از مشت خود برای نشان دادن عمل پمپاژ استفاده کنید.دست را مشت کنید و کمی باز و بسته کنید.
3)    یک تصویر از خود قلب به کودک نشان دهید و بگویید که در قسمت بالای قلب  دهلیز داریم و در قسمت پایین قلب بطن را داریم.
4)    بر روی مچ دست نیز ضربان قلب را به اونشان دهید، یادتان باشد این کار را به نحوی درست انجام دهید. می توانید تفاوت ضربان قلب در حالی که فعالیت می کنید، زمانی که اتفاق خوشایند یا نا خوشایند می افتد و یا زمانی که استراحت می کنید، را نیز به کودک نشان دهید( در هر کدام از شرایط به صدای قلب گوش کند)، توجه او را به تغییرات آن جلب کنید.
5)    در مورد غذاها ی چاق کننده که باعث می شود سرخرگ ها مسدود شوند و کار قلب سخت شود با او صحبت کنید.می توانید او را کنار خود بنشانید و از اینترنت یا مجله عکس موارد مفید از قبیل مواد غذایی و ورزش را به او نشان دهید.
6)    شعر یا قصه یا نمایشی در مورد قلب تهیه کنید و با او تمرین کنید.
نکته:
◌ به یاد داشته باشید که این کار فقط آشنا کردن کودک با عضو مهمی از بدن است، صحبت در مورد قلب را به درسی که برایش فهم آن سخت باشد تبدیل نکنید.
◌ توجه داشته باشید که هر رفتاری که از کودک انتظار دارید خودتان باید الگوی همان رفتار برای او باشید.در این زمینه نیز خودتان باید به آنچه می گویید عمل کنید.
◌ به خاطر داشته باشید که هر چیزی وقتی خیلی کم  یا خیلی زیاد باشد مضر می شود، در برنامه های خود حد اعتدال را رعایت کنید.
منبع:                                                            www.ehow.com

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه