خانه / روانپزشکی / بیش فعالی و کمبود توجه / چند نکته که می تواند به والدین کودکان مبتلا به بیش فعالی- نقص توجه کمک کند

چند نکته که می تواند به والدین کودکان مبتلا به بیش فعالی- نقص توجه کمک کند

سطح رشد فرزند خود را در ذهن داشته باشید. به یاد داشته باشید که کودک 7 ساله ی شماکه ADHD دارد به لحاظ رشدی ممکن است با یک کودک 5 یا 6ساله در سطح یکسانی قرار داشته باشد. انتظارات شما از او باید متناسب با سن رشدی او باشد نه سن تقویمی او. به عنوان مثال: اگر می خواهید برخی از کارهای خانه را به کودک 9 ساله ای که ADHD دارد بسپارید بهتر است فعالیت ها برای کودک 6 یا 7 ساله مناسب باشد و بر حسب توانمندی او فعالیت ها را پیچیده تر و دشوارتر کنید.

گاهی اوقات بهتر است به جای مبارزه با هر رفتار او، از بعضی رفتارهای ناخواسته ی او چشم پوشی کنید و به رفتارهای مناسب او توجه نشان دهید. می توانید رفتار او را با توجه مثبت تقویت کنید و یا با عدم توجه خاموش کنید،مطالعات نشان می دهد که بی اعتنایی به رفتارهای ناشایست منجر به کاهش آن می شود و بلعکس توجه به رفتارهای مناسب منجر به تقویت و افزایش این رفتار از سوی کودک خواهد شد. رفتارهای جایگزین مناسب را به کودک خود یاد دهید، مثلاً « لطفاً از کلمات برای بیان خواسته ی خود استفاده کن نه جیغ و داد» اجازه بدهید بدانند چه انتظاری از آنها دارید و چه چیزهایی با پاداش همراه است.

پاداش بدهید. مثلاً یک جدول از کار با فعالیت هایی که انتظار دارید تهیه کنید، و به کودک خود بگویید که اگر تا آخر هفته تعداد امتیازهای او مثلاً 10 باشد می تواند با شما پارک بیاید .
از جدول زیر می توانید برای خردسالان استفاده کنید:

چند نکته که می تواند به والدین کودکان مبتلا به بیش فعالی-  نقص توجه  کمک کند
یک فعالیت را برای یک هفته تعیین کنید : مثلاً به اشتراک گذاشتن اسباب بازی با دیگران، و به کودک بگویید بعد از هر بار که توانست این کار مثبت را انجام دهد می تواند یکی از میوه ها را رنگ کند و اگر توانست 4 میوه را رنگ کند(یعنی 4 بار رفتار مناسب« دادن اسباب بازی خود به دیگران» را انجام داده است) می تواند پاداش( بازی با مادر) را دریافت کند.

چند نکته که می تواند به والدین کودکان مبتلا به بیش فعالی-  نقص توجه  کمک کند

 

در مورد کودکان بزرگتر می تواند جدولی از فعالیت های مورد انتظار را به شکل روزانه یا هفتگی  تهیه کنید و اجازه دهید بعد از هر رفتار مثبت به خود ستاره یا امتیاز بدهد و بعد از کسب امتیاز تعیین شده به او پاداش دهید.

درنهایت سعی کنید آنها را در آغوش بگیرید، به آنها بگویید که دوستشان دارید، نیاز نیست همه ی خواسته های او را برآورده کنید تا علاقه تان را ثابت کنید،او را به خاطر مهارت های خاص ستایش کنید.

 

 لعیا عباسی اصل – کارشناس ارشد علوم تربیتی

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه