خانه / روانپزشکی / بیش فعالی و کمبود توجه / چند نکته که می تواند به والدین کودکان مبتلا به بیش فعالی- نقص توجه کمک کند

چند نکته که می تواند به والدین کودکان مبتلا به بیش فعالی- نقص توجه کمک کند

چند نکته که می تواند به والدین کودکان مبتلا به بیش فعالی- نقص توجه کمک کندReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Dec 25Rating:

سطح رشد فرزند خود را در ذهن داشته باشید. به یاد داشته باشید که کودک 7 ساله ی شماکه ADHD دارد به لحاظ رشدی ممکن است با یک کودک 5 یا 6ساله در سطح یکسانی قرار داشته باشد. انتظارات شما از او باید متناسب با سن رشدی او باشد نه سن تقویمی او. به عنوان مثال: اگر می خواهید برخی از کارهای خانه را به کودک 9 ساله ای که ADHD دارد بسپارید بهتر است فعالیت ها برای کودک 6 یا 7 ساله مناسب باشد و بر حسب توانمندی او فعالیت ها را پیچیده تر و دشوارتر کنید.

گاهی اوقات بهتر است به جای مبارزه با هر رفتار او، از بعضی رفتارهای ناخواسته ی او چشم پوشی کنید و به رفتارهای مناسب او توجه نشان دهید. می توانید رفتار او را با توجه مثبت تقویت کنید و یا با عدم توجه خاموش کنید،مطالعات نشان می دهد که بی اعتنایی به رفتارهای ناشایست منجر به کاهش آن می شود و بلعکس توجه به رفتارهای مناسب منجر به تقویت و افزایش این رفتار از سوی کودک خواهد شد. رفتارهای جایگزین مناسب را به کودک خود یاد دهید، مثلاً « لطفاً از کلمات برای بیان خواسته ی خود استفاده کن نه جیغ و داد» اجازه بدهید بدانند چه انتظاری از آنها دارید و چه چیزهایی با پاداش همراه است.

پاداش بدهید. مثلاً یک جدول از کار با فعالیت هایی که انتظار دارید تهیه کنید، و به کودک خود بگویید که اگر تا آخر هفته تعداد امتیازهای او مثلاً 10 باشد می تواند با شما پارک بیاید .
از جدول زیر می توانید برای خردسالان استفاده کنید:

چند نکته که می تواند به والدین کودکان مبتلا به بیش فعالی-  نقص توجه  کمک کند
یک فعالیت را برای یک هفته تعیین کنید : مثلاً به اشتراک گذاشتن اسباب بازی با دیگران، و به کودک بگویید بعد از هر بار که توانست این کار مثبت را انجام دهد می تواند یکی از میوه ها را رنگ کند و اگر توانست 4 میوه را رنگ کند(یعنی 4 بار رفتار مناسب« دادن اسباب بازی خود به دیگران» را انجام داده است) می تواند پاداش( بازی با مادر) را دریافت کند.

چند نکته که می تواند به والدین کودکان مبتلا به بیش فعالی-  نقص توجه  کمک کند

 

در مورد کودکان بزرگتر می تواند جدولی از فعالیت های مورد انتظار را به شکل روزانه یا هفتگی  تهیه کنید و اجازه دهید بعد از هر رفتار مثبت به خود ستاره یا امتیاز بدهد و بعد از کسب امتیاز تعیین شده به او پاداش دهید.

درنهایت سعی کنید آنها را در آغوش بگیرید، به آنها بگویید که دوستشان دارید، نیاز نیست همه ی خواسته های او را برآورده کنید تا علاقه تان را ثابت کنید،او را به خاطر مهارت های خاص ستایش کنید.

 

laya1 - چند نکته که می تواند به والدین کودکان مبتلا به بیش فعالی-  نقص توجه  کمک کند لعیا عباسی اصل – کارشناس ارشد علوم تربیتی

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - چند نکته که می تواند به والدین کودکان مبتلا به بیش فعالی-  نقص توجه  کمک کند

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه