خانه / زندگی سالم / خانواده سالم / چرا زنان بیشتر از مردان عمر می کنند؟

چرا زنان بیشتر از مردان عمر می کنند؟

چرا زنان بیشتر از مردان عمر می کنند؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Jan 1Rating:
چرا زنان بیشتر از مردان عمر می کنند؟

چرا زنان بیشتر از مردان عمر می کنند؟

محققان پیشرفت های زیادی در افزایش طول عمر انسان داشته اند. اما شکاف بین تفاوت عمر زن و مرد همچنان باقیست. یک تیم تحقیقاتی در این زمینه بررسی هایی انجام دادند. در این بررسی در طی 200 سال گذشته شاهد افزایش طول عمر انسان بوده اند.

با این حال همچنان متوسط طول عمر زنان 5 سال بیشتر از مردان است که همان شکافیست که در دهه 1800 نیز بین طول عمر زنان و مردان مشاهده شد. این تفاوت بین طول عمر زن و مرد در دیگر گونه های پستانداران بین نر و ماده نیز مشاهده شده است. محققان علت این تفاوت را هنوز نمی دانند.

افزایش سریع طول عمر

محققان امریکا، آلمان، دانمارک، کانادا و کنیا طول عمر بیش از 1 میلیون زن و مرد را از دهه 1700 تا به امروز ثبت کردند. این بررسی شامل مردم کشورهای صنعتی، مردم قبل از ظهور صنعت و دنیای مدرن بود.

آنها داده های انسانی را با 6 گونه دیگر از پستانداران طی 3 دهه مورد مطالعه قرار داده و مقایسه کردند. به عنوان مثال امید به زندگی برای مردم سوئد در اوایل دهه 1800 از 30 سال به 80 سال افزایش یافت. این میزان طی 200 سال بیش از دو برابر شده است.

محققان این افزایش امید به زندگی و عمر را به داروهای مدرن و بهبود امکانات بهداشت عمومی مربوط می دانند. به علاوه محققان خاطر نشان کرده اند که میزان مرگ و میر و بیماری در بین کودکان نیز کاهش یافته است. با وجود این تفاوت بین طول عمر زن و مرد زیاد تغییری نکرده است.

میانگین طول عمر جهانی 71 سال است. این درحالیست که مردان 68 سال و زنان 73 سال عمر می کنند. در امریکا میانگین طول عمر 79 سال است، مردان 76 سال و زنان 81 سال عمر می کنند.

ژنتیک، رفتار یا هر دو؟

محققان در این تیم تحقیقاتی معتقدند که احتمالا ژنتیک یکی از مولفه های مربوط به تفاوت طول عمر زن و مرد است. آنها گمان می کنند این تفاوت احتمالا مربوط به کروموزوم X است. زنان دو کروموزوم X دارند و مردان تنها یک کروموزوم X دارند. کروموزوم انفرادی X در مردان برای جبران هر نوع ژن کافی نیست.

جنگ و دیگر رفتارهای خشونت توسط مردان نیز یکی دیگر از عوامل کاهش طول عمر مردان است. اما این ها تنها علل تفاوت طول عمر زن و مرد نیستند. یکی از محققان معتقد است که مردان به اندازه زنان از خود مراقبت نمی کنند. مردان تغذیه مناسبی برای خود ندارند و همچنین کمتر به پزشک مراجعه می کنند.

رفتارهای مردان ریشه در کودکی آنها دارد. زنان پس از بارداری در دهه های اول زندگی خود و مراجعه به پزشک، پس از آن الگوی منظمی برای مراجعه به پزشک در زندگی خود خواهند داشت. اکثر مردان این کار را تا 50 یا حتی 60 سالگی انجام نمی دهند.

محققان در این باره می گویند تغییراتی که می توان در رابطه با ژنتیک انجام داد بسیار کم هستند، اما اصلاح رفتار و کنترل اتفاقات اطراف خیلی راحت تر انجام می شود.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - چرا زنان بیشتر از مردان عمر می کنند؟

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه