خانه / بیماریهای مغزواعصاب / آشنایی با داروها / ورزش یا توپیرامات؟ کدامیک را برای پیشگیری از میگرن انتخاب می کنید؟

ورزش یا توپیرامات؟ کدامیک را برای پیشگیری از میگرن انتخاب می کنید؟

ورزش و میگرن

سردرد مشقت بار، تهوع، حساسیت چشم ، استفراغ و اختلالات بینایی در میلیون ها نفر از افراد مبتلا به میگرن در سراسر جهان دیده میشود .

محققان در سراسر دنیا هر روز به دنبال درمان های کم عارضه تر و بهتر در درمان این اختلال به شدت دردناک هستند.

توپیرامات در اصل برای درمان تشنج استفاده می شود، اما به تازگی به عنوان  یک درمان پیشگیرانه برای میگرن نیز استفاده می شود.

توپیرامات یک انتخاب نسبتا خوب درمانی برای خانم های جوانی است که هم دوست دارند سردردشان خوب شود و هم لاغر شوند! اما عوارض جانبی توپیرامات نسبتا زیاد و واقعی هستند! عوارض مغزی توپیرامات عبارتند از:

  • از دست دادن حافظه کوتاه مدت
  • مشکل در تمرکز
  • فراموشی کلمات
  • احساس” مغز مه آلوده “
  • کاهش مهارت های استدلال
  • مشکل در تفکر

البته خوشبختانه با قطع دارو این عوارض جانبی نیز از بین می روند.

سوالی که در اینجا مطرح است اینست که آیا ورزش به مدت 40 دقیقه ، سه بار در هفته می تواند موجب تسکین میگرن به طور موثر شود؟

در یک مطالعه در یک دوره سه ماهه ، نود و یک فرد مبتلا به سردردهای میگرنی توسط محققان برای علائم میگرن، کیفیت زندگی و سطح آمادگی جسمانی انتخاب شدند. هدف آنها برای مقایسه هر گونه تغییر در فرکانس میگرن بین ماه های اول و آخر درمان بود.در گروهی که ورزش درمانی دریافت کرده بودند ، نشانه های میگرن به میزان حدود 95٪ کاهش یافت و بیماران مبتلا به میگرن که درمان های تمدد اعصاب (بیوفیدبک) و یا درمان توپیرامات را دریافت نموده بودند نیز شاهد کاهش 95٪ در فرکانس میگرن بودند.

نتیجه این مطالعه این بود که ورزش به اندازه روش های ریلکسیشن و بیوفیدبک و توپیرامات در کنترل میگرن موثر است.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 مدیر کلینیک سردرد آلومینا و متخصص درمان های دارویی و غیر دارویی سردرد

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه