خانه / آموزش روابط / واقعیت های اعتیاد رابطه ی جنسی

واقعیت های اعتیاد رابطه ی جنسی

واقعیت های اعتیاد رابطه ی جنسیReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Sep 23Rating:

خواب تنها روی تخت

به نظر می رسد که علائم اعتیاد به رابطه ی جنسی در اطراف همه ی ما وجود دارد، در حال حاضر سیاستمداران فرصت های شغلی خود  و خانواده را فدای رابطه ی جنسی می کنند. در حالی که مردم هر روز به طور منظم  زندگی هایشان را خراب می کنند چون در وفادار ماندن به همسرانشان کوتاهی کرده اند.

نباید منکر شویم که رفتار جنسی اجباری می تواند زندگی افراد را به خطر بیاندازد. اما هر کسی مفهوم اعتیاد جنسی را قبول ندارد ( حتی کتاب راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، هنوز اعتیاد جنسی را به عنوان یک اختلال به رسمیت نمی شناسد). برخی از فعالان جنسی این استدلال را دارند که  اعتیاد جنسی در حقیقت یک برچسب بر رفتارهای غیر اصولی جنسی می باشد. یک مطالعه ی جدید  در پس این ادعا ها ، تأکید می کند که برخی از آنچه که اعتیاد نامیده می شود ممکن است در عمل اعتیاد نباشد.

مطالعه

در نسل های گذشته، پزشکان معتقد بودند که اعتیاد کمی بیشتر از یک کمبود شخصیت است. افراد معتاد، به خاطر اینکه حاضر به پایان دادن به رفتار اجباری خود نیستند، معتاد شدند. ما حالا می دانیم که، اعتیاد با تغییرات واقعی در مغز به ارمغان می آید.

 با این حال، مطالعه ی یو سی ال ای(UCLA)، این یافته ها را در برداشت که کسانی که معتاد جنسی نامیده می شوند نمایش منظمی از تغییر مغز به دلیل اعتیاد جنسی نشان نمی دهند.محققان  تصاویر شهوانی را را به 39 مرد و 13 زن که همه ادعا می کردند که مشکلات جنسی دارند نشان دادند. با این حال، الگوهای مغز شرکت کنندگان ، متفاوت بود از کسانی که معمولاً  به عنوان فرد معتاد شناخته می شوند. پژوهش گران می اندیشند که یک فرد معتاد به رابطه ی جنسی در پاسخ به تصاویر بصری تقویت بیشتری نشان دادند،اما هیچ افزایشی در فعالیت مغز نشان ندادند.

دیدگاه دیگر

در حالی که دانشمندان تأثیرات اعتیاد جنسی را بر مغز بررسی می کنند،جامعه شناسان و برخی فعالان جنسی پیامدهای اجتماعی برچسب اعتیاد جنسی را بررسی می کنند.دن اسواج ،مشاور جنسی، اشاره می کند که معیارهای اعتیاد جنسی به قدری گسترده است که تقریباً هر کس  می تواند واجد شرایط تشخیص بالینی با این شرایط باشد. او همچنین تأکید کرد که انواع خاصی از رفتار جنسی مانند: داشتن شرکای جنسی متعدد، رفتار جنسی غیر عادی یا فتیش بودن گاهی اوقات برچسب اعتیاد جنسی می خوردند، شواهد کمی وجود دارد که این رفتارها برای شخصی که معتاد نامیده می شود یا هر کس دیگری مضر  میباشد.

درمانگر جنسی،مارتی کلاین، در مقاله ای با عنوان « انسانیت» با اسواج موافق است، او تأکید می کند که مردم اغلب زمانی به خود برچسب معتاد جنسی می زنند که از رفتار جنسی خود پشیمان هستند. اما پشیمانی و اعتیاد جنسی اصلاً شباهتی به هم ندارند.آنها ممکن است برای رها کردن این رفتار جنسی تلاش کنند.

وقتی رابطه ی جنسی مشکل ساز می شود

حتی اگر اعتیاد جنسی واقعی نباشد،این بدان معنا نیست که رفتار جنسی هرگز مشکلی ندارد. به طور ساده به این معنی است که رابطه ی جنسی  عملکردی شبیه به سایر اعتیادها بر مغز ندارد.کسی که با چند نفر در روز رابطه برقرار می کند، ممکن  است بخواهد این رفتار خود را ترک کند یا  خود را قادر به ترک نمی بیند،اما مشکل می تواند این باشد که او در زندگی اش هیچ کار دیگری برای انجام دادن ندارد، تنها است، یا نه در اصل نمی خواهد رفتار را ترک کند و  فکر می کند که مجبوراً باید این رفتار را ترک کند.اعتیاد جنسی ممکن است با سوءمصرف مواد و الکل همراه باشد. این احتمال وجو دارد که اعتیاد به مواد مخدر سبب این اعتیاد جنسی شود، و اگر این اعتیاد حل شود اعتیاد جنسی نیز حل می شود.

اما بسیاری از مردم دیدگاه های دیگری نیز دارند.مثلاً چند دهه پیش، هم جنس گرایی یک معیار تشخیص سلامت روانی بود، اما در حال حاضر یک اختلال رفتاری در نظر گرفته نمی شود، آنچه که اکنون برچسب اعتیاد جنسی می خورد ممکن است فقط شکل دیگری از بیان جنسی باشد.

منبع:www.goodterapy.org

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - واقعیت های اعتیاد رابطه ی جنسی

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

4 نظر

  1. با سلام. فقط میخواستم بپرسم آیا هم جنسگرایی از نظر رواشنناسی مدرن اختلال جنسی جساب میشود یا نه؟ من خودم فکر میکنم مشکل روانی هست. لطف کمی توضیحات بفرمایید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه