خانه / آموزش روابط / واقعیت های اعتیاد رابطه ی جنسی

واقعیت های اعتیاد رابطه ی جنسی

واقعیت های اعتیاد رابطه ی جنسیReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Sep 23Rating:

خواب تنها روی تخت

به نظر می رسد که علائم اعتیاد به رابطه ی جنسی در اطراف همه ی ما وجود دارد، در حال حاضر سیاستمداران فرصت های شغلی خود  و خانواده را فدای رابطه ی جنسی می کنند. در حالی که مردم هر روز به طور منظم  زندگی هایشان را خراب می کنند چون در وفادار ماندن به همسرانشان کوتاهی کرده اند.

نباید منکر شویم که رفتار جنسی اجباری می تواند زندگی افراد را به خطر بیاندازد. اما هر کسی مفهوم اعتیاد جنسی را قبول ندارد ( حتی کتاب راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، هنوز اعتیاد جنسی را به عنوان یک اختلال به رسمیت نمی شناسد). برخی از فعالان جنسی این استدلال را دارند که  اعتیاد جنسی در حقیقت یک برچسب بر رفتارهای غیر اصولی جنسی می باشد. یک مطالعه ی جدید  در پس این ادعا ها ، تأکید می کند که برخی از آنچه که اعتیاد نامیده می شود ممکن است در عمل اعتیاد نباشد.

مطالعه

در نسل های گذشته، پزشکان معتقد بودند که اعتیاد کمی بیشتر از یک کمبود شخصیت است. افراد معتاد، به خاطر اینکه حاضر به پایان دادن به رفتار اجباری خود نیستند، معتاد شدند. ما حالا می دانیم که، اعتیاد با تغییرات واقعی در مغز به ارمغان می آید.

 با این حال، مطالعه ی یو سی ال ای(UCLA)، این یافته ها را در برداشت که کسانی که معتاد جنسی نامیده می شوند نمایش منظمی از تغییر مغز به دلیل اعتیاد جنسی نشان نمی دهند.محققان  تصاویر شهوانی را را به 39 مرد و 13 زن که همه ادعا می کردند که مشکلات جنسی دارند نشان دادند. با این حال، الگوهای مغز شرکت کنندگان ، متفاوت بود از کسانی که معمولاً  به عنوان فرد معتاد شناخته می شوند. پژوهش گران می اندیشند که یک فرد معتاد به رابطه ی جنسی در پاسخ به تصاویر بصری تقویت بیشتری نشان دادند،اما هیچ افزایشی در فعالیت مغز نشان ندادند.

دیدگاه دیگر

در حالی که دانشمندان تأثیرات اعتیاد جنسی را بر مغز بررسی می کنند،جامعه شناسان و برخی فعالان جنسی پیامدهای اجتماعی برچسب اعتیاد جنسی را بررسی می کنند.دن اسواج ،مشاور جنسی، اشاره می کند که معیارهای اعتیاد جنسی به قدری گسترده است که تقریباً هر کس  می تواند واجد شرایط تشخیص بالینی با این شرایط باشد. او همچنین تأکید کرد که انواع خاصی از رفتار جنسی مانند: داشتن شرکای جنسی متعدد، رفتار جنسی غیر عادی یا فتیش بودن گاهی اوقات برچسب اعتیاد جنسی می خوردند، شواهد کمی وجود دارد که این رفتارها برای شخصی که معتاد نامیده می شود یا هر کس دیگری مضر  میباشد.

درمانگر جنسی،مارتی کلاین، در مقاله ای با عنوان « انسانیت» با اسواج موافق است، او تأکید می کند که مردم اغلب زمانی به خود برچسب معتاد جنسی می زنند که از رفتار جنسی خود پشیمان هستند. اما پشیمانی و اعتیاد جنسی اصلاً شباهتی به هم ندارند.آنها ممکن است برای رها کردن این رفتار جنسی تلاش کنند.

وقتی رابطه ی جنسی مشکل ساز می شود

حتی اگر اعتیاد جنسی واقعی نباشد،این بدان معنا نیست که رفتار جنسی هرگز مشکلی ندارد. به طور ساده به این معنی است که رابطه ی جنسی  عملکردی شبیه به سایر اعتیادها بر مغز ندارد.کسی که با چند نفر در روز رابطه برقرار می کند، ممکن  است بخواهد این رفتار خود را ترک کند یا  خود را قادر به ترک نمی بیند،اما مشکل می تواند این باشد که او در زندگی اش هیچ کار دیگری برای انجام دادن ندارد، تنها است، یا نه در اصل نمی خواهد رفتار را ترک کند و  فکر می کند که مجبوراً باید این رفتار را ترک کند.اعتیاد جنسی ممکن است با سوءمصرف مواد و الکل همراه باشد. این احتمال وجو دارد که اعتیاد به مواد مخدر سبب این اعتیاد جنسی شود، و اگر این اعتیاد حل شود اعتیاد جنسی نیز حل می شود.

اما بسیاری از مردم دیدگاه های دیگری نیز دارند.مثلاً چند دهه پیش، هم جنس گرایی یک معیار تشخیص سلامت روانی بود، اما در حال حاضر یک اختلال رفتاری در نظر گرفته نمی شود، آنچه که اکنون برچسب اعتیاد جنسی می خورد ممکن است فقط شکل دیگری از بیان جنسی باشد.

منبع:www.goodterapy.org

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

4 نظر

  1. با سلام. فقط میخواستم بپرسم آیا هم جنسگرایی از نظر رواشنناسی مدرن اختلال جنسی جساب میشود یا نه؟ من خودم فکر میکنم مشکل روانی هست. لطف کمی توضیحات بفرمایید

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه