خانه / آموزش روابط / همه چیز در مورد آنورگاسمی

همه چیز در مورد آنورگاسمی

همه چیز در مورد آنورگاسمیReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Jan 12Rating:

نرسيدن به اوج لذت جنسي که در اصطلاح پزشکي از آن به عنوان «آنورگاسمي» یاد می شود، به معناي عدم توانايي در رسيدن به اوج لذت جنسي (ارگاسم) به طور مداوم و پس از تحريک جنسي مناسب است؛ به طوري که باعث ناراحتي جسمي و رواني فرد شود.

همه چیز در مورد آنورگاسمی
شدت ارگاسم در ميان زنان بسيار متفاوت است، زنان از لحاظ تعداد ارگاسم‌ها يا ميزان تحريک مورد نياز براي رسيدن به ارگاسم نيز با يکديگر متفاوت هستند. در واقع کمتر از  یک سوم زنان جهان از ارگاسم دائمی لذت می برند.

_ علائم

ارگاسم،  به معناي احساس  شديد لذت جسمي و رهايي از تنش است که با انقباض‌هاي غيرارادي و موزون عضلات کف لگن همراه است. البته هميشه هم به اين صورت نيست. برخي از زنان احساس انقباض عضلات کف لگن يا لرزش رحم حين ارگاسم را دارند اما برخي از زنان  ارگاسم را به صورت احساس گرمايي در همه بدن توصيف و برخي ديگر آن را به صورت احساسي مانند مورمور شدن بيان مي‌کنند.

 بر اساس تعريف، نشانه‌هاي عمده آنورگاسمي شامل ناتواني در تجربه ارگاسم يا تاخيرهاي طولاني در رسيدن به ارگاسم است.

انواع متفاوتي از آنورگاسمي وجود دارد:

♦ آنورگاسمي اوليه: اين وضعيت به معناي آن است که زن هرگز تجربه ارگاسم را نداشته است.

♦ آنورگاسمي ثانويه: اين وضعيت به معناي آن است که زن قبلا ارگاسم را تجربه ‌کرده اما اکنون در رسيدن به آن دچار مشکل شده است.

♦ آنورگاسمي موقعيتي: اين وضعيت به معناي آن است که زن تنها در موقعيت‌هاي خاصي مي‌تواند ارگاسم را تجربه کند. اين عارضه در زنان بسيار شايع است. در واقع، حدود 80 درصد زنان تنها در نتيجه تحريک کليتوريس، ارگاسم را تجربه مي‌کنند.

♦  آنورگاسمي عمومي: اين وضعيت به معناي آن است که زن در هيچ موقعيتي نمي‌تواند به ارگاسم برسد.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد؟

اگر سوال یا نگرانی در مورد توانایی خود در به  ارگاسم  رسیدن دارید حتماً با دکتر مشورت کنید. او می تواند استراتژی های برای کاهش اضطراب و افزایش رضایت شما از رابطه ی جنسی ارائه دهد.

_ علت ها

اوج لذت جنسي يا ارگاسم، فرايندي است پيچيده و در واقع، واکنش به بسياري از عوامل جسمي، عاطفي و رواني است. مشکل در هر يک از زمينه‌هاي زير ممکن است رسيدن به ارگاسم را مختل کند.

□ علل جسمي
طيف گسترده‌اي از بيماري‌ها، تغييرات جسمي و داروها ممکن است ارگاسم را مختل کنند:

♦ بيماري‌ها: هر بيماري ممکن است بر بخش چرخه جنسي اثر بگذارد، از جمله ديابت، بيماري‌هاي عصب‌شناختي مانند ام‌اس و …

ارگاسم همچنين ممکن است در نتيجه جراحي‌هاي زنانه مانند برداشت رحم يا جراحي براي سرطان‌هاي زنان مختل شود. به علاوه، تجربه نکردن ارگاسم اغلب با ساير مشکلات جنسي مانند آميزش دردناک همراه می شود.

♦ داروها: بسياري از داروها رسيدن به اوج لذت جنسي را مختل مي‌کنند. از جمله اين داروها مي‌توان به داروهاي ضد فشارخون،‌ داروهاي آنتي‌هيستامين (ضدحساسيت) و داروهاي ضدافسردگي –  به ویژه داروهاي مهارکننده انتخابي بازجذب سروتونين مانند فلوکستين- اشاره کرد. داروهاي ضدافسردگي در مردان نيز ممکن است باعث عدم رسيدن به اوج لذت جنسي و اختلال نعوظ شوند.

♦  الکل و مواد مخدر: مصرف بيش از حد الکل و مواد روانگردان مي‌تواند ارگاسم را مختل کند.

♦  فرايند سالمندي: با افزايش سن، تغييراتي طبيعي در بدن، هورمون‌ها، دستگاه عصبي و دستگاه گردش خون رخ می دهد که بر فعاليت جنسي اثر مي‌گذارد. کاهش ميزان هورمون جنسي زنانه استروژن که با ورود به دوران يائسگي رخ مي‌دهد ممکن است  بر اوج لذت جنسي زنان اثر بگذارد. مقدار پايين هورمون زنانه در بدن مي‌تواند حساسيت کليتوريس، ‌نوک پستان‌ها و پوست را کاهش دهد و خون‌رساني به واژن و کليتوريس را دچار اختلال کند. با اين حال، نرسيدن به اوج لذت جنسي فقط با سالمند شدن محدود نمی شود. حتي بسياري از زنان مي‌گويند با افزايش سن، تجربه جنسي آنها رضايت‌بخش‌تر مي‌شود.

□ عوامل رواني
بسياري از عوامل رواني در توانايي به ارگاسم رسیدن يا اوج لذت جنسي دخالت دارند:

• مشکلات سلامت رواني، مانند اضطراب و افسردگي

• اضطراب حين رابطه زناشويي

• استرس و فشارهاي اقتصادي

• باورهاي فرهنگي خاص

• ترس از بارداري يا بيماري‌هاي مقاربتي

• آشفتگي و سراسيمگي

□  عوامل ارتباطي
بسياري از زوج‌هايي که دچار اختلافات زناشويي هستند،‌ در فعاليت‌هاي جنسي نيز دچار مشکل مي‌شوند. از جمله عوامل ارتباط موثر بر اوج لذت جنسي مي‌توان به اين موارد اشاره کرد:

* نداشتن پيوند عاطفي با همسر

*  تعارض‌ها و اختلافات حل‌نشده

*  نبود ارتباط مناسب با همسر از لحاظ نيازها و ترجيحات جنسي

* عدم وفاداري و از بين رفتن اعتماد ميان زن و شوهر.

درمان
درمان آنورگاسمي ممکن است مشکل باشد. و بستگي به اين دارد که علت زمينه‌ساز علائم آن چه باشد، اما پزشک‌ ممکن است مجموعه‌اي از شيوه‌ها را براي درمان شما به کار ببندد. درمان آنورگاسمي در اغلب زنان به چيزي بيشتر از تجويز ساده دارو نياز دارد. توجه به مشکلات ارتباطي با همسر و عوامل استرس‌زاي روزمره بسيار مهم است. بعلاوه اينکه بدنتان را بشناسيد و انواع متفاوت تحريک جنسي را امتحان کنيد،‌ مي‌تواند به شما کمک کند.

♦  بدنتان را بشناسيد: درک آناتومي يا کالبدشناسي بدنتان و اينکه چه نوع تحريک لمسي رضايت جنسي بهتري براي شما فراهم مي‌کند،‌ بسيار مهم است. مي‌توانيد از دکترتان بخواهيد در مورد آناتومي دستگاه تناسلي‌ راهنمايي يا منابعي براي شناخت آن به شما معرفي کند.

♦ افزايش تحريک جنسي: بسياري از زنان به اين خاطر به اوج لذت جنسي نمي‌رسند که حين رابطه زناشويي، تحريک جنسي کافي دريافت نمي‌کنند. بسياري از زنان براي رسيدن به ارگاسم نياز به تحريک مستقيم يا غيرمستقيم کليتوريس دارند و اين موضوع بايد در فعاليت جنسي مورد توجه قرار گيرد.

♦  مشاوره و درمان: اختلافات‌ و تعارض‌ها با همسر مي‌تواند زمينه‌ساز مشکل جنسي شود. مراجعه به يک مشاور مي‌‌تواند به شما کمک کند تا اين اختلافات و تنش‌ها را حل کنيد و زندگي جنسي‌تان را به مسير عادي بازگردانيد.

متخصصان درمان اختلالات جنسي، روان‌درمانگراني‌ هستند که در زمينه درمان مشکلات جنسي تخصص دارند. اگرچه مراجعه به اين متخصصان ممکن است برايتان خجالت‌آور باشد، اما اين کارشناسان مي‌توانند در درمان آنورگاسمي، کمک زيادي به شما بكنند.

اين شيوه درماني اغلب شامل آموزش در مورد امور جنسي، تعليم دادن مهارت‌هاي ارتباطي و تمرينات رفتاري است که شما و همسرتان بايد در خانه آنها را امتحان کنيد.

درمان‌هاي پزشکی
تضميني وجود ندارد که درمان‌هاي هورموني بتوانند آنورگاسمي را درمان کنند اما ممکن است کمک‌کننده باشند. همچنين درمان بيماري‌هاي زمينه‌اي نيز به شما کمک خواهد کرد.

● درمان بيماري زمينه‌اي: اگر به بيماري خاصي مبتلا هستيد که توانايي شما در رسيدن به اوج جنسي را تحت تاثير قرار مي‌دهد، ‌درمان آن می تواند مشکل جنسي‌تان را حل کند. عوض کردن داروهاي مصرفي يا دوز آنها علايم شما را برطرف مي‌کند.

●  درمان با هورمون جنسي استروژن: درمان با استروژن به صورت قرص برچسب پوستي يا ژل، مي‌تواند اثر مثبتي بر کارکرد مغزي و خلق داشته باشد و بر پاسخ جنسي شما اثر مي‌گذارد. درمان موضعي با استروژن- به شکل کرم واژن يا شياف‌ها يا حلقه‌‌هايي که به آهستگي مواد خود را آزاد مي‌کنند- ممکن است جريان خون واژن را افزايش دهد و به بهبود ميل جنسي کمک کند. در برخي موارد پزشکتان ترکيبي از هورمون‌هاي استروژن و پروژسترون را به طور خوراکي تجويز مي‌کند.

●  درمان با هورمون تستوسترون: هورمون‌هاي جنسي مردانه مانند تستوسترون که به مقدار اندکي در بدن زنان توليد مي‌شوند، ممکن است نقشي در کارکرد جنسي زنان داشته باشند. بنابراين تجويز تستوسترون مي‌تواند به برطرف کردن مشکل ارگاسم زنان کمک کند،‌ به خصوص اگر درمان با هورمون‌هاي استروژن و پروژسترون موثر نباشد.

البته استفاده از تستوسترون براي درمان زنان  هنوز مورد اختلاف است و به وسيله سازمان‌هاي پزشکي تاييد نشده است. به علاوه تستوسترون گاهي باعث عوارض جانبي ناخواسته‌اي مانند آکنه،‌ پرمويي و تغييرات خلق و شخصيت مي‌شود.  به نظر مي‌رسد تستوسترون بيش از همه در زناني موثر باشد که ميزان اين هورمون در بدن آنها در نتيجه برداشتن تخمدان یا جراحي افت کرده است. در صورتي که پزشک اين درمان را انتخاب کند، با دقت شما را تحت‌نظر قرار خواهد داد تا مطمئن شود که دچار عوارض جانبي نمي‌شويد.

منبع:

mayoclinic

 

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

8 نظر

 1. با سلام
  من بعضی وقتها موقع رابطه با همسرم ب لرزش میوفتم لرزش تو تمام پام هست و کاملا حس میشه، مطمئن هستم ک این لرزش از استرس و ترس نیست، ولی این لرزش زیاد هست، آیا این خطرناکه؟

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   برای بررسی علائم خود بهتر است با یک پزشک اعصاب و وروان (خانم دکتر محمدی ) و اطمینان از سلامت خود ملاقاتی داشته باشید.

 2. با سلام.
  همسر من به ارگاسم میرسه اما نه با دخول.
  فقط با لمس و مالش آلت جنسی ش.
  با دخول (حتی طولانی) لذت میبره اما به اوج لذت نمیرسه.
  این یعنی چی؟

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   نحوه ارصای جنسی هر فرد متفاوت بوده در این مورد کاملا طبیعی است.

 3. سلام خسته نباشید یهسوال داشتم چرا بدن من در رابطه جنسی تحربک نمبشه وبعد از رابطه جنسی تا چندین ساعت خوابم نمیبره تو رو خدا کمکم کنید ممنون

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   میتواند دلایل مختلفی داشته باشد که اولین علت ان میتواند مربوط به مشکلات جسمی و فیزیولوژیک شما باشد برای بررسی بیشتر بهتر است برای جناب دکتر قاسمی شعبه شریعتی روانپزشک و سکس تراپیست نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 4. سلام،همسر من چند وقتیه اصلا ارضا نمیشه ، دلیلش چی میتونه باشه؟؟؟؟(بیماری خاص نداره، هیچ دارو یا مخدری هم استفاده نمیکنه)

  • دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست عزیز نیاز به بررسی و معاینه وی می باشد. علل اختلالات انزال می تواند مشکلات جسمی یا روحی باشد. توصیه می شود ابتدا توسط اورولوژیست بررسی های لازم صورت گیرد، در صورت عدم مشکل جسمی بهتر است با روانپزشک در میان گذاشته شود. در صورت تمایل می توانید از طریق صفه تماس با ما، با مرکز سکس تراپی قلهک تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه