خانه / روانپزشکی / بیش فعالی و کمبود توجه / بیش فعالی/کم توجهی بزرگسالان: نکاتی برای مهار گفتار تکانشی

بیش فعالی/کم توجهی بزرگسالان: نکاتی برای مهار گفتار تکانشی

پرحرف

صحبت کردن زیاد یکی از نشانه های اختلال بیش فعالی است که البته این علامت بیشتر در خانم ها دیده شده است اما  راه هایی برای کنترل زیاد صحبت کردن آنها وجود دارد.

در ادامه به بعضی از این راهها می پردازیم

*استفاده از سیستم چراغ راهنما

شما می توانید قبل از اینکه وارد مهمانی شوید با فرد بیش فعال هماهنگ کنید و به وی این سیستم را آموزش دهید ،مثلا زمانی که در حالت آرامش به سر می برد و همه چیز مرتب است چراغ سبز است وقتی چراغ نارنجی را نشان می دهید یعنی باید احتیاط بیشتری در زمینه صحبت کردن کند و چراغ قرمز نشان دهنده صحبت کردن زیاد است که باید کنترل شود ، این سیستم نوعی مانند زنگ هشدار و جز وسایل یاد یار می باشد .

* مثل یک توپ در میان یک مکالمه نپرند،ولی در عوض به آنها یاد دهید چطور ذهنشان را کنترل کنند، کلمات را در دهانشان نگه داشته و یاد بگیرند بعد از اتمام مکالمه حرف خود را بگویند.

* آنها را تشویق کنید تا هنگام  صحبت کردن،  آرام و آهسته سخن بگویند.

* یاد بگیرند قبل از نزدیک شدن به حریم شخصی یک نفر، خودشان را مورد بررسی قرار دهند چرا که این یک تغییر بزرگ است.

* نقش بازی کردن(ایفای نقش)

روانشناسی بنام الیزابت لوجسن (دکتری روانشناسیاز دانشگاه یو سی ال ای) گفته است که ” بازی نقش یا نقش ایفا کردن می تواند در بهبود مهارتهای اجتماعی به انها کمک کند.

وی می گوید : در ابتدا قبل از اینکه آنها وارد یک مکالمه ای شوند باید اول تماشا کنند و خوب گوش دهند زیرا آنها از لحاظ حسی ضعیف هستند وباید انها را وادار کرد تا این شنیده ها را تمرین کنند ،این تمرین توسط درمانگر با این افراد انجام میشود البته می توانید در خانه هم این تمرین را انجام دهید.

* تمرین گفتگوهای دو طرفه

این تمرین برای افراد بیش فعالی که مستعد زیاد صحبت کردن هستند ،بسیار مفید است.

*تمرین حالات و سناریو

باید به فرد آموزش دهیم تا صحبتی را که قرار است جلوی جمع بکند در خلوت خود تمرین کند البته نیاز نیست که با صدای بلند تمرین کنند، این تمرین ساده یک روش آنی و سریع برای جلوگیری از صحبت کردن های زیاد در انها است.

*مراقبه ذهنی

این روش برای بزرگسالان بیش فعال بسیار مفید می باشد،این تمرین به این صورت است که آرام بنشینند و تمام تمرکز خود را بر روی تنفس هایشان قرار دهند،این تمرین را بهتر است هر روز 30 دقیقه انجام دهند و با انجام این تمرین ،هر روز بهتر خواهند شد.

http://www.webmd.com/add-adhd/features/impulsive-speech?page=2

مریم عبداللهی

مریم عبداللهی (روانشناس ،نوروتراپیست و درمانگر کودکان با اختلال بیش فعالی/نقص توجه)

 

کلینیک آلومینا مرکز تخصصی درمان بیش فعالی/نقص توجه است.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

2 نظر

  1. به عنوان یه بیش فعال گفتاری باید بگم خیلی چیزه سختیه وقتی که دیگران کلافه میشن از پر خرفی‌ت

  2. به من وقت مشاوره بدید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه