خانه / تربیت فرزندان / نکاتی برای تربیت فرزند در خانواده های تک والدی

نکاتی برای تربیت فرزند در خانواده های تک والدی

نکاتی برای تربیت فرزند در خانواده های تک والدیReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Feb 8Rating:

تربیت فرزند در خانواده های تک والدی

اگرکسی هستید که به تنهایی فرزندی را بزرگ می کنید، باید بدانید که تنها نیستید و امروزه تعداد خانواده های تک والدی بسیار زیاد شده است. اما نیاز دارید که با چالش های خاص پدر و مادری  و مهارت های مدیریت آن را یاد بگیرید تا بتوانید یک خانوده شاد و سالم داشته باشید.

شایعترین چالش های خانواده های تک والدی چیست؟

پرورش کودک‎ در هر شرایطی می تواند سخت باشد، بدون شریک، قطعاً مشکلات می تواند بیشتر نیز باشد. به عنوان یک والد تنها باید به تنهایی مسئولیت تمام جنبه های  مراقبتی و تربیتی کودک را به عهده بگیرید. این می‎تواند به شما فشار، استرس و خستگی مضاعفی را وارد کند. اگر شما بیش از حد خسته و پریشان تر از آن باشید که بتوانید به لحاظ عاطفی کودک‎تان را  مدام مورد حمایت قرار دهید و قوانین را به او یاد بدهید، ممکن است کودک‎تان برخی مشکلات رفتاری را بروز دهد. علاوه برای این، در بیشتر موارد، خانواده‎های تک سرپرست، درآمد کمتری دارند و در نتیجه دسترسی کمتری به خدمات سلامتی دارند. انجام هم‎زمان کارها و مراقبت از کودک می‎تواند از لحاظ مالی سخت و از نظر اجتماعی محدود کننده باشد. همچنین ممکن است درباره کمبود الگوی نقش پدر و مادری برای فرزندتان نگران باشید.

تک والدها چگونه می توانند با این چالش ها مقابله کنند؟

برای کاهش استرس در خانواده های تک والدی، باید:

عشقتان را به فرزندتان نشان دهید. به یاد داشته باشید که کودکان را مورد تشویق و ستایش قرار دهید. آنها به عشق بدون قید و شرط و حمایت شما نیاز دارند.

یک برنامه منظم داشته باشید. ساختار- مانند وعده‎های غذایی منظم و زمان خواب برنامه ریزی شده- به کودک‎تان کمک می‎کند تا بداند چه انتظاری از او می رود.

زمانی برای با خانواده بودن تنظیم کنید. هر روز زمانی را به بازی، خواندن یا حتی شده یک نشستن ساده با فرزندتان و صحبت با او اختصاص دهید.

یک مراقب با صلاحیت برای او انتخاب کنید. اگر چه گاهی اوقات خواهر یا برادر می‎تواند از خواهر یا برادر کوچکترش مراقبت کند، با این حال به آنها به عنوان تنها مراقب کودک‎تان تکیه نکنید. در مورد درخواست از دوست یا شریک جدید برای نگهداری از کودک‎تان نیز مراقب باشید. اگر نیاز دارید کسی به طور مداوم مراقب کودک شما باشد، دنبال یک پرستار واجد شرایط بگردید تا بتوانید در محیطی ایمن، محرک‎های مورد نیاز برای رشد و پرورش کودک را به او ارائه کند.

محدودیتهایی که وضع می کنید باید منطقی باشد . قوانین و انتظاراتی که از فرزندتان دارید را به او توضیح دهید از قبیل : صحبت کردن محترمانه و بعد از تمام شدن حرف های شما- ومراقب باشید که حتکاً آنها را اجرا کند. در مورد کار با مراقبین دیگر ، قوانین‎تان را نیز به آنها یاد آوری کنید تا اطمینان حاصل کنید که تربیتی دائمی ‎برقرار نموده اید. زمانی که او مسئولیت ها را قبول کرد و به آنها عمل می کرد ، محدودیت های خاصی که وضع کرده اید را مجدداً ارزیابی کنید، مانند زمان کار با کامپیوتر، منع رفت و آمد.

احساس گناه نکنید. خودتان را سرزنش نکنید یا برای پر کردن جای خالی والد دیگر، کودک‎تان را لوس نکنید.

مواظب خودتان باشید. این مراقبت می تواند شامل فعالیت جسمی روزانه، رژیم غذایی سالم و  خواب کافی باشد. برای فعالیت‎هایی که در تنهایی از انجام آنها لذت می‎برید یا بودن با دوستان نزدیک‎تان  زمان خاصی اختصاص دهید.

از دیگران نیز کمک بگیرید. فقط به این دلیل که تنها سرپرست خانواده هستید  به این معنا نیست که باید همه کارها را خودتان انجام دهید. یک برنامه نوبتی مراقبت از فرزندان با والدین دیگر ترتیب دهید. در یک گروه حمایت از خانواده های تک سرپرست  یا خدمات اجتماعی عضو شوید. با افراد مورد اعتماد و عزیزانتان تماس بگیرید و از آنها کمک بگیرید، انجمن ها و گروه های مذهبی در چنین مواردی بسیار کمک کننده هستند.

مثبت باقی بمانید. خلق و خو و نگرش شما می‎تواند روی کودک‎تان تأثیر بگذارد. اگر دوران سختی را می‎گذرانید، ایرادیندارد که  با کودک‎تان صادق باشید، اما به او یادآوری کنید که همه چیز بهتر خواهد شد. سعی کنید هنگام مقابله با مشکلات و مسائل روزمره، حس شوخ طبعی‎تان را  حفظ کنید.

 یک تک والد  چگونه می تواند در مورد طلاق جدایی با کودک خود حرف بزند؟

بسیاری از خانواده‎های تک والدی نتیجه جدایی یا طلاق هستند. اگر این امر در مورد خانواده شما نیز صادق است، با کودک‎تان در مورد تغییراتی که با آنها روبرو خواهید شد صحبت کنید. به احساسات فرزندتان گوش دهید و سعی کنید که به سوالات او صادقانه پاسخ دهید- در عین حال از پرداختن به جزئیات غیر ضروری یا بازگویی نکات منفی در مورد همسر سابق‎تان بپرهیزید؛ به فرزندتان یادآوری کنید که او موجب جدایی و طلاق شما نشده است و هر دوی شما او را برای همیشه دوست خواهید داشت. یک مشاور می تواند در این زمینه، مشکلات، ترس ها و نگرانی به شما کمک کند. سعی کنید به طور منظم با والد دیگر فرزند خود در ارتباط باشید  و به هم در این زمینه کمک کنید.

یک تک والد چگونه می تواند موقعیت های جدید را بررسی و مدیریت کند؟

اگر شما با کسی آشنا شده اید، به این واقعیت که شریک عشقی جدید شما باید فرزندتان را در نظر بگیرد دقت کنید. بین هر دوی آنها باید رفتاری توام با احترام برقرار باشد. قبل از اینکه تصیمیم به برقراری رابطه محکم و آینده دار ندارید او را به کودک معرفی نکنید. در مورد برخی از ویژگی های مثبت فرد جدید به کودک خود توضیح دهید و به آنها برای شناخت هم و بر قراری یک رابطه زمان بدهید. خیلی مهم است که فرزندتان را مطمئن کنید که هنوز مادر یا پدری که مراقبش است و به او برای تطبیق یافتن با یک خانواده جدید کمک می‌کند، کنارش است.

منبع:

mayoclinic

 

 لعیا عباسی اصل – کارشناسی ارشد علوم تربیتی

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه