خانه / بیماریها و اختلالات جسمی / مشکلات کبدی را با گیاهان دارویی کنترل کنیم ….

مشکلات کبدی را با گیاهان دارویی کنترل کنیم ….

مرزه :   مرزه گیاهی معروف است که کشت و پرورش آن در بسیاری از نقاط ایران معمول است .

مرزه

مرزه

عصاره گیاهان دارویی

عصاره گیاهان دارویی

دمکرده این گیاه برای احتقان کبدی بسیار مناسب است برای این منظور شما می توانید 20گرم خشک کرده آن را در یک لیتر اب جوش بریزید و دوازده دقیقه آن را دم کنید سپس آن را صاف کنید و با کمی عسل شیرین کنید و روزی سه فنجان آن را قبل از غذا صبح و ظهر و شب میل کنید . در طب سنتی ایرانی خوردن آش مرزه برای بیماران هم توصیه می شود مخصوصا مبتلایان به اسهال حاد و مزمن می توانند از آن استفاده کنند .

اکلیل کوهی :

اکلیل کوهی

اکلیل کوهی

اکلیل کوهی

اکلیل کوهی

این گیاه از خانواده نعنا بوده و در ایران پرورش یافته است از برگ و گلهای آن در مصارف دارویی استفاده می شود .ای گیاه چون ترشح صفرا را آسان می کند از این جهت در بسیاری از امراض کبدی مفید است اثبات شده که تزریق فرآورده دارویی این گیاه در سگ حجم ترشح صفرا را تا دو برابر بیشتر می کند و در انسان هم برای درمان التهاب کیسه صفرا و بزرگی کبد و از همه بیشتر سیروز کبدی تا حد قابل توجهی مفید است .

سیروز کبدی یکی از بیماری هایی است که اغلب الکلی ها به آن دچار می شوند ولی در بسیاری از موارد غیر الکلی این بیماری هم وجود دارد که ناشی از علل مختلف دیگر است ….

نوشیدن دمکرده ی سر شاخه های گلدار آن قبل از غذا سختی کبد را برطرف می کند و بهتر است که بیست گرم ساقه گلدار خشک شده ی آن را در یک لیتر آب جوش بریزیدو بگذارید دوازده دقیقه دم بکشد و بعد صاف کنید و با عسل شیرین کنید و به بیمار بخورانید.

 

جو:

یکی دیگر از داروهای گیاهی مفید برای کبد جو شانده جو و یا ماء اشعیر تازه است .

 

کاسنی : ( اگر چه تلخ است از دوستان است ) این ماده گیاهی سلول های کبد را نوسازی می کند و بسیاری از عوارض کبدی را برطرف می کند تمامی قسمتهای این گیاه به ویژه ریشه و برگ آن برای دستگاه گوارش و معده مفید است . تصفیه کننده خون و صفرا بر و تب بر است و می توان از آن به عنوان اشتها آور و برطرف کننده ضعف دستگاه هضم و برطرف کردن یرقان و نارسایی های کبد استفاده کرد.

برگ کاسنی

برگ کاسنی

گیاهان دارویی

گیاهان دارویی

کاهو:خواص گیاهی

انواع کاهو از این رو که در بسیاری از جهات دارای خواص کاسنی است تا حدودی برای تنبلی کبدی مفید است.

 

 

 

متخصص تغذیه    زهرا ویسی، مشاور تغذیه و رژیم درمانی

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات اختلالات مغزواعصاب و ستون فقرات

♦ دکتر زهرا وهابی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات - دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران ♦ مدیر دپارتمان بیماریهای ستون فقرات و اختلالات عصب و عضله مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا♦ ♦ ♦ ♦ ♦ کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه