خانه / بیماریهای مغزواعصاب / فلج خواب چیست؟

فلج خواب چیست؟

فلج خواب

فلج خواب از دست دادن موقت  عملکرد عضلانی بدن در حین خواب است . این حالت به طور معمول در هنگام به خواب رفتن ، مدت کوتاهی پس از شروع خواب و یا در حال بیدار شدن از خواب رخ می دهد.

دوره های فلج خواب ممکن است همراه با انواع دیگر اختلالات خواب دیده شوند.

فلج خواب بصورت معمول می تواند همراه حمله خواب دیده شود.حمله خواب یک اختلال خواب مزمن است که باعث خواب آلودگی شدید و ” حمله خواب ناگهانی” در طول روز می شود . با این حال، موسسه ملی بهداشت  آمریکا (NIH) معتقد است بسیاری از مردم که حمله خواب ندارند نیز می توانند فلج خواب را تجربه کنند.

این بیماری خطرناک نیست و برای درمان این حالت مداخله پزشکی مورد نیاز نیست.

عواملی که می تواند خطر ابتلا به فلج خواب را افزایش دهد عبارتند از:

 •     اختلالات اضطرابی
 •      اختلال دو قطبی
 •      اختلال استرس پس از سانحه ( PTSD )
 •      افسردگی

خوابیدن به پشت و کمبود خواب ممکن است خطر ابتلا به فلج خواب را افزایش دهد. این حالت ندرتا در تمامی اعضای یک خانواده دیده می شود.

ناتوانی در حرکت و یا صحبت کردن جزیی از این سندرم است.در موارد نادر ، برخی از مردم تجربه توهمات رویا مانند داشته باشند که ممکن است ترس یا اضطراب ایجاد کند، اما این توهم ها بی ضرر هستند.

داروهایی که معمولا برای درمان این اختلال تجویز می شوند عبارتند از مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین (مانند پروزاک).

شما می توانید علائم و یا تعداد دفعات فلج خواب را با چند تغییر ساده در شیوه زندگی به حداقل برسانید:

 •     کاهش استرس
 •     ورزش منظم
 •     برنامه منظم خواب
 •     استراحت به اندازه کافی

دکتر متخصص سردرد

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

3 نظر

 1. دوماهی میشه هرروز ظهر ها دچار فلج خواب شدید میشم . با این که اطرا فیان میگن چشمام بسته است و اروم خوابیدم ولی اگاهی کامل دارم و حتب تا حدودی رفت و امد ها رو میبینم….
  بدنم بی حس و حرکته
  دیگه سعی برای تکون دادن پام جواب نمیده تا از این حالت دربیام چه کنم ؟

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه