خانه / آموزش روابط / صمیمیت چیست؟

صمیمیت چیست؟

صمیمیت

صمیمیت و انس گرفتن چیست؟ صمیمیت اشاره به روابط نزدیک مانند ازدواج و روابط بین دوستان نزدیک دارد . همچنین گاهی اوقات این واژه برای اشاره به روابط جنسی نیز استفاده می شود.

صمیمیت معمولا نشان دهنده دوست داشتن متقابل، باز بودن متقابل، و به اشتراک گذاری  متقابل است. به عنوان مثال، به اشتراک گذاری ترس خود با   همسر نوعی تمرین صمیمیت است. صمیمیت نقش مهمی در زندگی بیشتر افراد بازی می کند چرا که انسان موجودی اجتماعی است که مایل به پیشرفت در روابط شخصی نزدیک با دیگران است.

صمیمیت در بیشتر مواقع در روابط عاشقانه دیده می شود اما روابط بین دوستان نزدیک، پدر و مادر و فرزندان ، خواهران و برادران و خویشاوندان نیز ممکن است نشاندهنده یک الگوی قوی صمیمیت باشد.

صمیمیت در یک رابطه معمولا در طول زمان ساخته شده است و در روابط کوتاه مدت بدست نمی آید. روابط جدید ممکن است لحظاتی صمیمی داشته باشند، اما صمیمیت طولانی مدت که مشخصه روابط شخصی نزدیک است چیزی است که نیاز به یک روند طولانی تعاملی بین طرفین دارد.

بیشتر افراد برای قضاوت در مورد کیفیت روابط خود بر اساس عمق صمیمیت و درجه ای که آنها احساس نزدیکی به شرکای خود می کنند اظهار نظر می کنند.

روانشناس کودک

صمیمیت و سلامت روان

صمیمیت می تواند به افراد کمک کند تا کمتر احساس تنهایی کنند، دوست داشتنی تر باشند و کمتر آسیب پذیر باشند. اما صمیمیت نیز نیاز به درجات بالای اعتماد دارد و همچنین شخص را آسیب پذیر می کند (به دلیل وابستگی و احساس دوست داشتن) و بهمین علت نیز بعضی از افراد از صمیمی شدن ترس و وحشت دارند.

یکی از کارهایی که در مشاوره زوجین یا مشاوره های فردی انجام می شود اینست که درمانگر سعی می کند به فرد در رسیدن به احساس صمیمیت با اعضای خانواده یا دوستان و همسرش کمک کند و در این راه ترس های اورا مرتفع سازد.

مشاوره روابط بین زوجین،روابط بین فردی و حل مشکلات خانوادگی یکی از حیطه های تخصصی در کلینیک آلومیناست.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

یک نظر

  1. صمیمت در واقع یعنی هیچ نوع مانع حسی در تبادل حسی وجود نداشته باشه. این یعنی ما هم احساسات مثبت و هم منفی را به راحتی به فردی که با او صمیمی هستیم ابراز کنیم (چ کلامی و چ رفتاری) و هیچگونه ترسی از طرد شدن نداشته باشیم….

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه