خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / صحبت با کودکی که به سیگار علاقه نشان می دهد

صحبت با کودکی که به سیگار علاقه نشان می دهد

صحبت با کودکی که به سیگار کشیدن علاقه نشان می دهد

بیش از 3900 بچه در هر روز شروع به سیگار کشیدن می کند، مطمئناً نمی خواهید کودک شما جزء این افراد باشد، وقتی آموزش در مورد سیکار کشیدن را شروع می کنید ، کمتر احتمال دارد که شروع به این کار کنند.
1) با کودک خود در مورد خطرات ناشی از سیگار کشیدن و عواقب ناشی از آن صحبت کنید، مطمئن شوید که در مورد اینکه سیگار باعث بیشتر نگرانی ها مثل سرطان و بیماریهای قلبی می شود و اینکه چگونه سلامت را تحت تأثیر قرار می دهد حرف زده اید.

2) در مورد اعتیاد آور بودن آن با کودک خود حرف بزنید، به آنها بگویید که فقط بعد از چند روز سیگار کشیدن بدن فرد به نیکوتین معتاد می شود. این حرفها می تواندتمایل آنها را برای سیگار کشیدن کم کند زیرا حالا می دانند که سیگار می تواند آنها را معتاد کند.
3) برای کودک خود توضیح دهید که چگونه با فشار دوستان به سیگار کشیدن مقابله کنند.یک ایده ی خوب این است که با کودک خود پاسخ دادن های مختلف را تمرین کنید، طوری این کار را انجام دهید تا او خوب بداند که در هر موقعیت چه جوابی به آنها بدهد.

4) به همه ی حرفهای مثبت و منفی که کودک در مورد سیگار کشیدن می گوید خوب گوش دهید. اگر دیدگاه او را ندانید نمی توانید خوب راهنمائی کنید، در مورد هر فکر با او بحث کنید.
5) اگر خود شما یک فرد سیگاری هستید، از انجام این کار ابراز پشیمانی کنید، اجازه دهید کودک بداند که دوست ندارید این کار را انجام دهید و سعی دارید کنار بگذارید و به زمان نیاز دارید، هرگز در مقابل کودک خود سیگار نکشید، مواقعی که ناراحت می شوید مواقعی که شاد هستید این کار را انجام ندهید زیرا کودک تصور خواهد کرد سیگار کشیدن را هی برای بیان احساس خشم و شادی نارحتی اعتراض و آرام شدن و … است.

6) قوانینی را با کودک خود در مورد سیگار کشیدن خودتان وضع کنید و آنها را به اجرا در بیاورید.
نکته مهم:
♦ بچه ها را نترسانید، بلکه به آنها آموزش دهید، آن زمان که آنها را ترساندید جای دیگر این کار را انجام خواهند داد که دیرتر متوجه خواهید شد.

 

زمان و انرژی که صرف یاد دادن رفتار های درست اولیه به کودک می کنید بسیار کمتر از زمان و انرژی است که صرف تغییر رفتار خواهید کرد.

http://gyrusclinic.com/wp-content/uploads/2013/11/laya1.bmp لعیا عباسی اصل – کارشناس ارشد علوم تربیتی

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

2 نظر

  1. با سلام و خسته نباشید میخواستم راجع به پسرم که چهار سال و ده ماه سن داره باهاتون صحبت بکنم راستش هرروز ازار و اذیتش بیشتر میشه تمام راهها رو هم امتحان کردم ولی جوابی نگرفتیم دعواش کردیم بی اندازه بهش محبت کردیم باهاش صحبت میکنیم و تشویق و تنبیه و …. رو امتحان کردیم حالا خواستم ببینم یه چاره ای برای ما دارید یا چکار باید بکنیم

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه