خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / روش های گفتار درمانی

روش های گفتار درمانی

روش های گفتار درمانیReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Oct 6Rating:

%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%af%d9%81%d8%aa%d8%a7%d8%b1-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c

بسیاری از شرایط، از جمله فلج مغزی، اوتیسمم، از دست دادن شنوایی و تاخیر در رشد ممکن است باعث بروز مشکل در گفتار و تکلم کودک شود. برخی کودکان ممکن است زبان را درک نکنند. برخی دیگر قادر به درک زبان هستند، اما به دلیل مشکل در تکلم در برقراری ارتباط موثر با دیگران دچار مشکل می شوند. گاهی نیز کودکان در بخش های دیگری از برقراری ارتباط دچار مشکل می شوند، مانند حرکت دست و حالات چهره.

گفتار درمانی یک برنامه بالینی با هدف بهبود مهارت های زبانی و کلامی کودک و توانایی های حرکت دهان وی انجام می شود. کودکانی که قادر به صحبت کردن هستند، سعی می شود کلام آنها واضحتر شود یا با یادگیری لغات جدید و بیان جمله، مهارت های زبانی آنها ساخته می شود و شنوایی آنها نیز تقویت شود.

کودکانی که نمی توانند صحبت کنند، زبان اشاره یاد می گیرند یا چگونگی استفاد از ابزاری مانند کامپیوتر را فرا می گیرند. این ابزار در صحبت کردن و برقراری ارتباط به آنها کمک می کند.

کودکانی که صحبت می کنند اما در چگونگی نشان دادن حالت چهره یا حرکت دست ها مشکل دارند، طی جلسات گفتار درمانی تمرکز بر روی تقویت این بخش ها خواهد بود.

روش های گفتار درمانی

روش های مختلفی وجود دارد که توسط گفتار درمان استفاده می شود. روش استفاده شده به چالش ها و مشکلات زبانی بستگی دارد. به عنوان مثال در مورد مشکلات بیان و تکلم، گفتار درمان داخل دهان کودک را مورد بررسی و معاینه قرار خواهد داد. این کار به وسیله چوب بستنی، انگشت، نی، سوت و موارد دیگر برای کنترل عضلات دهان، زبان و گلو انجام می شود.

در مورد کودکانی که مشکل آنها ارتباطی است، یک رویکرد مبتنی بر بازی انتخاب می شود تا ارتباط را در کودک تحریک کند. در مورد کودکانی که به اختلالاتی دچار هستند که بر روی هماهنگی دهان برای تولید زبان تاثیر می گذارد (مانند دیسپراکسیا)، به کودک کمک می شود تا سعی کند صداهایی را به طور مداوم تولید کرده و تکرار کند.

به علاوه گفتار درمان به کودک مبتلا به معلولیت شدید کمک می کند تا از ابزار ارتباطی خاص، مانند کامپیوتر با تولید کننده صدا، استفاده کند. گاهی نیز برای این کودکان از تخته ای استفاده می شود که شامل نشانه اشیا و فعالیت های روزمره می باشد که کودک می تواند به آنها اشاره کرده و به این ترتیب درخواست خود را بیان کند. این روش فن آوری کمکی نامیده می شود. به هرحال روش های مختلفی برای کمک و تشویق کودک به صحبت کردن و برقراری ارتباط وجود دارد.

در زمان انجام گفتار درمانی گاهی ممکن است انگیزه کودک کم شود. بنابراین گفتار درمان از بازی های مختلف، فلش کارت ها، اسباب بازی ها، عروسک های مختلف و تقویت کننده های دیگر استفاده می کند تا جلسات در مسیر خود و به طور منظم برگزار شوند و کودک به تلاش و کار بیشتر تشویق شود.

از آنجایی که هرکس با اختلالات خاص خود منحصر به فرد است، بنابراین درمان باید طبق نیازهای فرد طراحی شود. اگر کودکی در بیان حرف “ب” مشکل داشته باشد، گفتار درمان پیشنهاد می کند کودک در طول روز لیستی از لغات را بیان کند که در خود حرف ب دارند و این لیست به مرور دشوارتر خواهد شد.

در برقراری ارتباط با دیگران نیز به کودک آموزش داده می شود که سر خود را بالا نگه دارد، تماس چشمی با دیگران برقرار کند و زمانی که دیگران او را درک نمی کنند صحبت و منظور خود را تکرار کند.

برای کودکانی که دچار اختلالات شدید ارتباطی هستند، درمان انحصاری و فردی لازم است. بسیاری از کودکان نیز برنامه درمانی در خانه خواهند داشت که درمانگر از خانواده می خواهد بین جلسات درمانی نیز این برنامه را ادامه دهد. در روش های درمانی مداخله ای اغلب از یکی از اعضای خانواده یا دوستان خواسته می شود که برنامه های آموزش داده شده را در محیطی آموزشی و درمانی برای کودک بیان کرده و تقویت کند.

این روش درمانی غیر مستقیم افرادی را تشویق می کند که در تماس نزدیک با کودک هستند تا به تقویت مهارت های کودک بپردازند و فرصتی برای برقراری ارتباط و مکالمه برای وی فراهم سازند.

در مدرسه کودکان به صورت گروهی تحت درمان قرار می گیرندو برخی دیگر نیز دارای برنامه های درمانی هستند که توسط گفتار درمان طراحی شده، اما به وسیله معلم یا یک کمکی اجرا می شود.

منبع:

http://www.mychildwithoutlimits.org/plan/common-treatments-and-therapies/speech-therapy/

نگارنده: سمیه محمدی

انجام گفتاردرمانی در کلیه شعب تهران و کرج تحت متخصصین مجرب گفتاردرمانگر

گروه پزشکان جایروس

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه