خانه / افزایش تمرکز و حافظه / روش هایی برای تند خوانی

روش هایی برای تند خوانی

تکنیک های تند خوانی

سریع خواندن تنها به معنی چگونه تعداد زیادی واژه در هر دقیقه بخوانیم نیست؛ بلکه همچنین کمک می کند اشتیاق جدیدی برای خواندن پیدا کنیم. تند خوانی کمک می کند تا به یک فرد با انگیزه و حریص برای خواندن تبدیل شوید. اگر واقعاً می توانید تند خوانی کنید باید قادر باشید تقریباً 900 کلمه در دقیقه بخوانید و حدود 70 کتاب در سال خوانده باشید.

در اینجا راهنمائیهایی به این منظور ارائه می شود:

♦ از شاره گر استفاده کنید. با اشاره گر،چشم هایتان به یک نقطه خیره نمی ماند، با استفاده از اشاره گر چشم های شما برای گرفتن اطلاعات بیشتر از مرکز توجه کمی با اطراف تکان می خورند . این حرکات ساکاد نامیده می شوند و یکی از ابزارهای اساسی یک خواننده ی تازه کار هستند که ممکن است برای تبدیل شدن به تند خوان استفاده شوند. معمولاً ، پس از اینکه چشمان شما حرکت می کند، باز به موقعیت قبلی باز می گردد، در حالی که در این نوع خواند موقعیت در حال حرکت است.

ساده ترین نوع اشاره گر انگشت خودتان است، انگشت اشاره خود را زیر خطی که می خوانید بگذارید و حرکت دهید، با این کار یاد می گیرید، منظم و موثر بخوانید.

♦ تند خوانی در باره کنترل می باشد نه سرعت .تند خوانی تنها در مورد سریع خواندن نیست، بلکه درباره کنترل سرعت مطالعه نیز مطرح است. اگر شما در یک ماشین سرعت هستید، سرعت بالا داشتن حیاتی است، اما راننده باید مراقب کنترل و تنظیم سرعت در مراحل مختلف باشد ، همین امر در مورد خواندن نیز صادق است.
در واقع اشاره گر خیلی به کنترل کمک می کند، چرا که اگر چشمان شما سریع می رود ، دست شما سرعت خواندن را تنظیم می کند.
هر چقدر دست شما تندتر حرکت کند شما نیز تندتر خواهید خواند، و برعکس اگر شما سرعت حرکت انگشت خود را کاهش دهید، سرعت خواندن شما نیز کند خواهد شد. کنترل سرعت خواندن کمک می کند تا در متن های پیچیده با دقت تر بخوانید و در مورد متن های آشکار و ساده سریعتر بخوانید.

♦ از بلند خوانی اجتناب کنید. بسیاری از مردم یاد گرفته اند که با صدای بلند بخوانند، بلند خواند سرعت خواندن شما را کاهش می دهد، ولی همیشه هم چیز بدی نیست.مثلاً کمک می کند تا بهتر بفهمید و بهتر متن را روایت کنید، اما سعی کنید تمرین کنید که چشمی بخوانید تا سرعت مطالعه شما بالا برود.

♦ بدانید که کی باید سرعت خواندن خود را کند کنید. قبلا گفتیم که تند خواندن فقط در مورد سریع خواندن نیست بلکه کنترل روند مطالعه نیز مطرح می باشد، اینجا اضافه می کنیم که شما باید بدانید که کجا سرعت مطالعه ی خود را کند کنید. بسیاری از افراد افتخار می کنند که یک کتاب را خیلی سریع خواندند، اما همین افراد بعد ها اعتراف کرده اند که چیز زیادی به یاد ندارند. شما باید بدانید که در موارد گیج کننده و پیچیده سرعت خود را کاهش دهید و متن و مفهوم مورد نظر را به طور کامل دریافت کنید. در رانندگی هم به این شکل است؛ شما در بزرگ راه ها با سرعت می رانید اما در جاده های کوهستانی باید سرعت خود را کم کنید.

♦ متن مورد مطالعه را برای خود جذاب کنید. مهم نیست که یک رمان می خوانید یا یک کتاب حسابداری تجاری، شما باید آنرا رابرای خود جذاب کنید و نیاز است که دلایلی برای تلاش خود داشته باشید.
قبل از مطالعه از خود بپرسید که چه چیزی از مطالعه ی این کتاب می خواهید بدست آورید. یا چه چیزی به شما آموزش خواهد داد. اگر کتاب را برای خود جذاب نکنید نمی توانید تمرکز لازم برای خواندن را بدست آورید. و می دانید که تمرکز بسیار مهم است، زیرا تمرکز می تواند مدت زمان مطالعه را تا حدود یک سوم کاهش دهد بدون اینکه درک شما از مطلب کاهش یابد.

♦ به جای تمرکز بر کلمه روی جمله تمرکز کنید. اگر بخواهید روی کلمات تمرکز کنید سرعت شما کند خواهد شد. کسانی که کند می خوانند بعد از هر کلمه مکث می کنند، برای تمرین روی جملات می توانید از مطالعه ی ستون های روزنامه شروع کنید. به خاطر اینکه در روزنامه های حدود 5 تا 6 کلمه در هر سطر دیده می شود و برای تمرین تمرکز روی جمله خیلی خوب است.

♦ آخرین راهکار که خیلی هم مهم است اینکه تمرین کنید و به طور منظم کتاب بخوانید .

منبع:

lifespan

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

4 نظر

  1. سلام عزیزان.
    من 17 سال دارم . نمیتونم درس بخونم چون اعصابم درست دستور نمیده هزارتا فکر و مسئله تو ذهنم پیش میاد از اون طرفم مامانم مریضه
    الان من چکارکنم؟

  2. من تو دوران مدرسم خیلی کند خوان بودم و همیشه هم مشکل داشتم ولی از وقتی که فارغ التحصیل شدم سمت کتابایی که دوست دارم میرم و مطالبی که برام جذاب هستن رو میخونم تند خوان شدم واقعا این مطالبی که گذاشتین %100 درستن چون خودم همشو تجربه کردم
    سایتتون خیلی مفیده
    موفق باشید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه